Kultura, sztuka » Kultura

Titanic w Krakowie – orkiestra wciąż gra!

Titanic w Krakowie – orkiestra wciąż gra!
Zobacz więcej zdjęć »
Mijają trzy miesiące, odkąd wystawa „Titanic – prawdziwa historia” zacumowała w Krakowie.

Ekspozycja wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno tych, którzy historię statku znają od podszewki jak i tych, którzy kojarzą ją tylko z filmowych adaptacji. Z kolei osoby, które wystawy jeszcze nie widziały mają niepowtarzalną okazję zwiedzić odtworzone wnętrza statku do 30 lipca, a w weekend 4-5 maja w towarzystwie jej ambasadora.

To już ostatni dzwonek, by wejść na pokład legendarnego transatlantyku. W weekend majowy będzie to możliwe wraz z samym ambasadorem wystawy – Krzysztofem Mędralą – członkiem British Titanic Society, wieloletnim pasjonatem i kolekcjonerem pamiątek związanych ze statkiem, autorem bloga 1912.pl.

Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Historia Titanica od dawna mnie fascynuje i jest mi niezmiernie miło, że mogę się nią dzielić z innymi. Podczas zwiedzania wystawy w dniach 4 i 5 maja, wybiorę i zaprezentuję dodatkowe eksponaty bezpośrednio związane z historią statku – takie, które nie pojawiły się na stałej ekspozycji. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję wziąć je do ręki, a tym samym dotknąć prawdziwej historii - mówi Krzysztof Mędrala.

Podczas zwiedzania wystawy z ambasadorem odbędzie się również m.in. krótki wykład o wystroju statku oraz prezentacja unikatowego elementu wyposażenia kabiny pierwszej klasy siostrzanego statku Titanica.

Wystawa „Titanic – prawdziwa historia” była do tej pory prezentowana w Sztokholmie, Barcelonie, Sewilli, Madrycie, Bratysławie czy Budapeszcie i skupiła uwagę kilku milionów osób. Tym razem to Kraków ma okazję zaprezentować ponad 200 oryginalnych przedmiotów ocalałych z katastrofy Titanica – m.in. elementy wyposażenia statku, rzeczy osobiste pasażerów, zastawę stołową czy zrekonstruowane kabiny. Setki artefaktów oraz historii pasażerów i członków załogi, ciekawostki dotyczące samej budowli i modele uzupełnione zdjęciami sprzed wieku, a także zaaranżowane kontekstowo pomieszczenia – to wszystko sprawia, że ekspozycja w pełni oddaje klimat tego, co działo się 106 lat temu na pokładzie Titanica.

Wystawę można oglądać jeszcze tylko przez dwa miesiące – do 30 lipca, w budynku Hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie. Każdy zwiedzający otrzyma przy wejściu bilet pokładowy prawdziwego pasażera, by na końcu dowiedzieć się, czy przeżył katastrofę.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 20:00. Wejścia z ambasadorem odbędą się 4 i 5 maja o godzinie 11:30 i 17:30. Obowiązują bilety zakupione na 11:00,11:30, 17:00 i 17:30.  Bilety można kupić online lub na miejscu w kasach wystawy – codziennie od 9:00 do 18:30.

W momencie oddania do użytku, Titanic był największym na świecie pływającym hotelem. Zgodnie ze słowami prasy miał być praktycznie niezatapialny. 10 kwietnia 1912 roku transatlantyk wypłynął w swój dziewiczy rejs – z Anglii do Nowego Jorku. Dokładnie 15 kwietnia o godz. 2:20, po zderzeniu z górą lodową, Titanic zaczął tonąć, aż w końcu całkowicie zniknął pod wodą. Z 2228 osób (w niektórych źródłach można przeczytać, że na statku płynęło o 20 osób mniej) utopiło się lub zamarzło ponad 1,5 tys. pasażerów, przeżyło jedynie 712.

„Wystawa Titanic – prawdziwa historia” | Kraków 2018
9 lutego-30 lipca, budynek Hotelu Forum, ul. Konopnickiej 28
www.facebook.com/titanicprawdziwahistoria/
Bilety dostępne są za pośrednictwem stron: www.eventim.pl oraz www.ebilet.pl
Organizator: JVS Group, www.facebook.com/jvsgrouppl/, http://jvsgroup.pl

fot. fot. Maciek Drewniak / Photosounds.pl

Więcej informacji udziela: 
Infolinia: +48 791 390 347Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »