Dom » Nieruchomość

To Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań

To Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań
Zobacz więcej zdjęć »
Mieszkania od deweloperów stanowią w Polsce ogromną część rynku mieszkaniowego. Jak podaje Open Finance, w 2017 roku prawie 50 proc. wszystkich zrealizowanych transakcji dotyczyło lokali z rynku pierwotnego. To najwyższy wynik w całej Europie.
Dobra passa na rynku nowych mieszkań trwa już od dłuższego czasu. Jak zauważa Open Finance, ożywienie w polskiej mieszkaniówce nastąpiło dokładnie w połowie 2013 roku i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, przynosząc każdego roku kolejne rekordy. Według wstępnych danych zamieszczonych przez GUS, od stycznia do maja 2018 roku deweloperzy oddali do użytkowania 40227 mieszkań, a więc o 10,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy wzrost ten wynosił 8,7 proc. (GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń - maj 2018 roku)

Na uwagę zasługuje również zwiększenie się liczby budowanych mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost ten wynosił o 25 proc. więcej niż w roku poprzednim. Są to imponujące wyniki w skali całej Europy. Daleko za nami są takie kraje jak Dania, Wielka Brytania czy Francja, gdzie procentowy udział nowych mieszkań w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości nie przekracza nawet 10 proc. (opracowanie Open Finance)

- W Polsce nadal jest o wiele mniej mieszkań niż na Zachodzie, stąd tak duże zapotrzebowanie na kolejne lokale i tak znacząca przepaść pomiędzy nami a resztą Europy - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Do tego dochodzi też podwyższenie standardu życia Polaków, a także niskie stopy procentowe. Zauważmy, że zmianie ulega model rodziny, do rzadkości należą już dziś rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem. Młodzi zakładają własną rodziną i chcą mieszkać oddzielnie, a najlepiej w nowym lokalu, który mogą urządzić po swojemu - dodaje.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primetimeprpl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »