Motoryzacja » Transport

Transport towarów

Po drogach krajowych i międzynarodowych poruszają się nie tylko samochody osobowe, ale także i pojazdy transportujące różne towary, które muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia w zależności od rodzaju przewożonego towaru.

W 1957 roku w Genewie podpisano międzynarodową umowę, która ustaliła zasady przewozu towarów niebezpiecznych. Przepisy tej umowy nowelizowane są co 2 lata.

Transport materiałów niebezpiecznych ADR wymaga od firmy przewozowej zastosowania specjalistycznego i odpowiednio dopasowanego do rodzaju przewożonego produktu sprzętu. Niebezpieczny towar można podzielić na kilkanaście, a dokładnie 13 grup zagrożeń. Można tutaj wspomnieć choćby o materiałach wybuchowych, gazach, materiałach trujących, zakaźnych, promieniotwórczych czy żrących. Każda z tych grup wymaga innego traktowania. Towary niebezpieczne muszą być pakowane w odpowiedni sposób, który został określony w międzynarodowej umowie dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Transport materiałów niebezpiecznych ADR musi być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Każda z grup posiada odpowiedni i dopasowany tylko do niej emblemat, który musi znajdować się na pojeździe transportującym dane materiały niebezpieczne. I tak no. Materiały wybuchowe zostały oznaczone pomarańczowym znakiem w kształcie rombu, na którym widnieje wybuch. Z kolei gazy trujące oznaczone są białym kolorem. Widnieje również na nich napis „poison gas” (gazy trujące) oraz trupia czaszka. Substancje niebezpieczne zostały oznakowane czarnymi paskami (górna cześć znaku), które znajdują się na białym tle znaku w kształcie rombu.

Odpowiednio przestrzegane przepisy gwarantują ludziom bezpieczeństwo na drogach. Nie inaczej jest z umową ADR, która ściśle określa zasady przewozu materiałów niebezpiecznych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

l.nowak1815

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »