Rozrywka i wypoczynek » Sport

Trwa wielkie odliczanie przed Światowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w Los Angeles!

Już tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia największego sportowego i humanitarnego wydarzenia 2015 roku. 25 lipca w Los Angeles rozpoczną się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Tego dnia na jednym z największych stadionów świata, Los Angeles Memorial Coliseum, w obecności światowych przywódców, w tym prezydenta USA Baracka Obamy oraz około 60 tysięcy widzów, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Weźmie w nich udział ponad 7 tysięcy sportowców ze 177 krajów świata. O medale Igrzysk rywalizować będzie 60 zawodników polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych.  

Znane są już niektóre szczegóły ceremonii otwarcia. Przygotowują ją autorzy m.in. ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie i zimowych w Soczi. Podczas wydarzenia na scenie pojawią się gwiazdy światowego formatu: m.in. Stevie Wonder, Nicole Scherzinger oraz Avril Lavigne, której piosenka „Fly" promuje Igrzyska. Organizatorzy zapowiadają także występy rockowej grupy O.A.R. oraz wokalisty Cody'ego Simpsona.  

„Całe Stany Zjednoczone żyją już Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Amerykanie są niezwykle dumni, że to właśnie u nich odbywa się najważniejsze wydarzenie roku 2015 w sporcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na każdym kroku widać przygotowania dla gości i kibiców, których organizatorzy spodziewają się tutaj ponad pół miliona" - podkreśla Joanna Styczeń- Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Wszystkie uroczystości Olimpiad Specjalnych odbywają się według ceremoniału olimpijskiego. Ponad 9 tysięcy sportowców i trenerów z całego świata wejdzie na stadion w uroczystej paradzie. Organizatorzy podkreślają, że będzie to największe spotkanie przedstawicieli różnych narodów, jakie kiedykolwiek miało miejsce w Los Angeles i przyćmi ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, gdy na stadionie znaleźli się przedstawiciele 140 krajów świata. Podczas inauguracji zapalony zostanie Ogień Nadziei, który płonął będzie przez wszystkie dni zawodów.

Od 26 maja przez Stany Zjednoczone biegnie Sztafeta Strzegących Prawa, która niesie do Los Angeles pochodnię z ogniem z ateńskiego Akropolu. W sztafecie tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa: m.in. strażacy, policjanci i prawnicy, a także zawodnicy oraz wolontariusze Olimpiad Specjalnych.

Podczas Ceremonii Otwarcia wszyscy biorący udział w Igrzyskach sportowcy wygłoszą przysięgę zawodnika Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Przysięga ta dobrze charakteryzuje motywację i determinację z jaką do Los Angeles przyjeżdżają również polscy reprezentanci.

„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych nie tylko podczas zawodów i treningów, ale każdego dnia w codziennym życiu przełamują kolejne bariery i ograniczenia. Igrzyska to dla nich niezwykłe święto i uhonorowanie ich starań i wysiłków, ale także ogromna, i czasem jedyna w życiu szansa na poznanie zupełnie innego świata. Pamiętajmy, że podczas Igrzysk zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla Polski. Wierzę, że dzięki ich wysiłkowi Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną ciekawych świata ludzi, z wieloma umiejętnościami i możliwościami. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa - dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważne są medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu, ale ważniejsze jest poczucie akceptacji tutaj - w naszym kraju", dodaje Joanna Styczeń-Lasocka.

Polscy kibice będą mogli na bieżąco śledzić postępy naszej reprezentacji na Igrzyskach. Dzięki patronom medialnym Olimpiad Specjalnych Polska - Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, oraz sponsorowi polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych - Europejskiemu Centrum Odszkodowań S.A.

Informacja prasowa dostępna w press room'ie na stronie: www.olimpiadyspecjalne.pl

Piosenka Avril Lavigne promująca Igrzyska:

https://www.youtube.com/watch?v=Moy3pRysP6Y

Wideo promujące Igrzyska:

https://www.youtube.com/watch?v=tr4rcy5Kf8A

Strona Igrzysk:

www.la2015.org

Nadesłał:

Agpress
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »