Gospodarka » Przemysł

Twardościomierze uzyskały nowe oblicze.

Twardościomierze  uzyskały nowe oblicze.
Zobacz więcej zdjęć »
Poczatek wieku. Burzliwy rozwój przemysłu i wytwórczości. Intytuty naukowe i firmy starają się standaryzować jakość produkcji przedmiotów nie tylko dla ludności cywilnej ale przede wszystkim dla wojska.

Pomiar twardości powierzchni  nie tylko tej naturalnej ale i utwadzonej przez obróbkę cieplną staje sie kluczem to powyższenia żywotnosci produkowanych elementów. Wojsko wymaga od firm współpracujących podwyższenia jakości i trwałości maszyn bojowych i uzbrojenia. 
W takich okolicznościach  John August Brinell szwdzki inżynier, M. Rockwell i Stanley P. Rockwell , Smith i Sandland z firmy Vickers  systematyzują pomiar twardości powierzchni .Twardość powierzchni  której pomiarów dokonują  jest miarą odporności materiału przeciw odkształceniom trwałym, wskutek wciskania w nią drugiego twardszego przedmiotu tzw wgłębnika. Każdy z nich idzie inną drogą wykorzystując jako wgłębnik kulkę, stożek diamentowy, ostrosłup.

Brinell używa do pomiaru twardości kulkę ze stali hartowanej . Dzisiejsza technologia pozwala również na użwanie kulki z weglików spiekanych.  Metodę swą stosuje dla materiałów o strukturze niejednorodnej , przeważnie są to wyroby hutnicze które posiadają nie tylko nieutwardzoną powierzchnię , niejednorodną strukturę ale i znaczne rozmiary. W wiekszości przypadków te przedmioty poddawane są dalszej obróbce mechanicznej co pozwala usunąć znaczne uszkodzenie powierzchni podczs pomiaru twardości. Niestety Pomiar tą metodą nie pozwala na badanie twardości powierzchni utwadzonych obróbka cieplną jak i przedmiotów o powierzchniach niepłaskich.

Panowie  Rockwell w swoich pomiarach stosują stożek diamentowy lub kulke diamentową jako wgłębnik. Badają twardość materiałów twardych i niektórych warstw utwadzonych . Pomiary zostawiają niewielkie ślady co nie wymaga obróbki badanych powierzchni. Odczyty twardości są dokonywane bezpośrednio na twardościomierzu co ułatwia pomiar i umożliwia automatyzację pomiarów. Metoda ta wymaga dokładnego ustawienia przedmiotów w czasie pomiarów. Dla panów Rockwell stopień skomplikowania budowy  miernika jest powodem niedokładności pomiarów. 

Firmie Vickers postawiono wyższe wymagania . Zbudowała twardościomierz do pomiaru szerokiego wachlarza materiałów o różnych twardościach zarówno tych miekkich jak i bardzo twardych a nawet utwardzonych obróbką cieplną a więc bardzo ciękich. Badane materiały powinny posiadać gładką powierzchnię za względu na możliwość uszkodzenia wgłębnika. Pomiary twardościomierzem Vickersa  można porównywać z pomiarami metodą Brinella co stanowi o możliwościach wzajemnie uzupełniajacych tych metod pomiarowych.

Wszystkie te metody wymagają dokładnego odczytu pozostawionych po sobie odcisków czego brak może wpływać na dokładność pomiaru twardości.
Dzisiejsza technologia optyczna jak i komputerowa usuwa wiekszość wad związanych z niedokładnościami odczytów śladów po pomiarach jak i wpływem mechaniki zastosowanej do budowy twardościomierzy. Odczyty wymiarów odcisków i powównywanie ich z tabelami aby określić stopień twardości dzisiaj wykonuje komputer podłączony do maszyny pomiarowej. Ułatwia nam również automatyzacje pomiaru twardości co nie jest bez znaczenia dla powtarzalności pomiaru.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rower: informacje znane i nieznane
http://www.ebike.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »