Dom » Wnętrza

Twoja pralka nie odwirowuje wody? A filtr wyczyszczony?

Nowoczesne sprzęty AGD przyzwyczajają nas do tego, że ich obsługa wymaga od nas coraz mniejszego zaangażowania. Istnieją jednak czynności, których zaniedbanie może przysporzyć nam kłopotów.

 

Warszawa, 21 sierpnia 2019

 

INFORMACJA PRASOWA       

 

Twoja pralka nie odwirowuje wody? A filtr wyczyszczony?

Nowoczesne sprzęty AGD przyzwyczajają nas do tego, że ich obsługa wymaga od nas coraz mniejszego zaangażowania. Istnieją jednak czynności, których zaniedbanie może przysporzyć nam kłopotów. Po skończonym cyklu prania woda została w bębnie twojej pralki nieodpompowana? Zanim zadzwonisz po serwisanta, wyczyść filtr odpływu, a być może to wystarczy. Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit, tłumaczy jak to zrobić.

 

Pralka nie odwirowuje – potencjalne przyczyny

Kiedy twoja pralka sygnalizuje zakończenie cyklu prania, a wciąż widzisz wodę wewnątrz bębna, przyczyn może być kilka. Istotnym i powtarzającym się problemem jest zły, zbyt duży załadunek pralki (nieodpowiedni dobór wsadu do programu prania). Może doprowadzić to do braku odwirowania – wsad pozostaje mokry, co można odczytać jak problem z odprowadzaniem wody. Nieprzekraczanie maksymalnego wsadu podanego w tabeli programów oraz jego dywersyfikacja, czyli mieszanie drobnych ubrań razem z dużymi (nie wkładajmy do bębna wyłącznie dużej odzieży), pozwoli uniknąć tego kłopotu. Jeśli problem leży „głębiej”, powodem mogą być zabrudzone styki elektryczne, które nie przekazują odpowiednim komponentom wystarczająco dużo energii lub uszkodzony mechanizm pompy odpływu czy nawet samego silnika (w przypadku mechanizmów z paskiem – jego zsunięcie się jest zazwyczaj przyczyną). W takich sytuacjach, jeśli nie mamy odpowiednich kompetencji, jesteśmy zmuszeni wezwać specjalistę, aby ocenił stan naszej pralki…

 

…jednak zanim to zrobimy, sprawdźmy filtr pompy odpływu. To jego zapchanie jest jedną z częstszych przyczyn „stania” wody w bębnie. Nie powinniśmy się tym martwić, bo dokładnie taka jest funkcja filtra – zatrzymuje wszelkie większe elementy, jak piasek, kamyczki czy np. pozostawione w odzieży monety. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że do filtra przedostanie się np. jedna ze skarpetek lub długo nieczyszczony zapełni się brudem przypominającym muł.

 

Jak wyczyścić filtr?

W pralkach automatycznych filtr zawsze umieszczony jest w dolnej części pralki, tuż przy podstawie. W modelach ładowanych od góry łatwo dostrzeżemy jego lokalizację, bo zazwyczaj zasłania go widoczny na obudowie okrąg lub prostokąt, który przypomina klapkę wlewu paliwa w samochodzie (taki okrąg wyraźnie widać na przykładzie modelu Indesit BTW A61053 W). Po „uchyleniu” zaślepki w pralce, ujrzymy filtr – ten może się różnić wyglądem w zależności od modelu. Pralki ładowane od frontu posiadają zakrywający filtr cokół (zaznaczony żółtym kolorem na zdjęciu poglądowym). Należy więc najpierw zdjąć cokół postępując zgodnie z instrukcją obsługi, a następnie odkręcić filtr.

 

- Aby wyjąć filtr, powinniśmy go odkręcić – czyli obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Aby odpowiednio się do tego przygotować i nie ryzykować np. zalaniem łazienki, najlepiej postępować według niżej zamieszczonej instrukcji – radzi Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit.

 

1.      Wyłącz urządzenie z prądu.

2.      Jeśli woda jest w urządzeniu – wyciągnij wąż dopływowy ze ściany i połóż go na ziemi (nad miską lub wiaderkiem) – w ten sposób większość wody wyleci do tego naczynia. Sprawdzisz również, czy wąż jest drożny (nie jest czymś zapchany – jeśli woda nie spływa, a widać ją wewnątrz urządzenia, wówczas mamy pewność, że wąż odpływowy uległ zatkaniu). Jeśli nie uda się go odetkać i woda nie wypłynie, wtedy konieczne będzie skorzystanie z usług serwisanta.

3.      Zdejmij cokół, jeśli posiadasz pralkę ładowaną od frontu.

4.      Przy odkręcaniu filtra wyleci reszta wody, dlatego jeśli to możliwe, podłóż jakieś naczynie pod filtr. Jest on na tyle nisko, że zamiast pojemnika na wodę (jeśli nie dysponujemy odpowiednim) możemy też wykorzystać stary ręcznik, który wchłonie ciecz.

5.      Odkręć powoli filtr pompy i zbieraj wyciekającą wodę np. ręcznikiem. Należy odkręcać filtr lekko oraz powoli, a po wypłynięciu odpowiedniej ilości wody (gdy ręcznik jest już mokry) zakręcać go ponownie. Proces powtórzony kilkukrotnie sprawi, że woda wypłynie całkowicie.

6.      Zajrzyj do środka i wyciągnij zabrudzenia (elementy, które mogły zablokować pompę). Włóż palec w przewód, którym woda dopływa do pompy – znajduje się tam kieszonka na grubsze rzeczy, które mogły utknąć tam w trakcie prania, np. guziki, monety itd.

7.      Poruszaj turbiną pompy i sprawdź, czy się obraca, a jeśli nie, spróbuj dostrzec, czy nic jej nie blokuje (mogą to być np. monety, które pozostawione w kieszeniach wypadły podczas prania).

8.      Jeśli to nie zadziała – otwórz drzwi pralki (bez wody blokada, która standardowo blokuje drzwi, odpuści) i wyciągnij ubranie, a następnie zadzwoń na infolinię serwisową producenta.

 

- Po wykonaniu wszystkich powyższych punktów i upewnieniu się, że pralka nadal nie odwirowuje wody, powinniśmy wezwać specjalistę, aby fachowo ocenił sytuację. Na szczęście w większości przypadków problem jest rozwiązywany wraz z wyczyszczeniem filtra – uzupełnia Grzegorz Proniewicz.

 

Profilaktyka dla twojej pralki!

 

Filtr pompy odpływu nie powinien się zapychać, jeśli jest systematycznie czyszczony – mniej więcej raz w miesiącu. Czy możemy dodatkowo zadbać o żywotność naszego sprzętu?

 

- Oprócz regularnego czyszczenia filtra i stosowania się do innych zaleceń, które producent zamieszcza w instrukcji, warto także co jakiś czas wyczyścić pralkę specjalistycznymi środkami. W kontekście „zapychania się” pralki, ale także jej dłuższej żywotności i utrzymania wnętrza w czystości, co wpływa również na zapachy wydobywające się z niej, warto raz na miesiąc skorzystać ze środka czyszcząco-odkamieniającego. To proszek, który wsypujemy zamiast środka piorącego, a cykl ustawiamy na minimum 60°C, pamiętając o tym, że im wyższa temperatura tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie programu Bawełna 90°C, koniecznie bez prania wstępnego (aby środek czyszczący nie został wyrzucony do odpływu wraz z wodą po praniu wstępnym). Co więcej, wiele pralek Indesit posiada program autoczyszczenia, który trwa zaledwie 70 minut, zużywa około 10 litrów wody i czyści pralkę w temperaturze 90°C. Jeśli nasz model posiada taką funkcję, wówczas najwygodniej i najsprawniej będzie włączyć właśnie ten program. Proces powinien się odbywać oczywiście z pustym bębnem. Jeśli czyścimy filtr odpływu, warto wyczyścić dodatkowo pralkę takim środkiem. Ten produkt możemy wykorzystać również w zmywarce. Aby być pewnym, że środek nie zaszkodzi sprzętowi, wybierajmy tylko sprawdzonych producentów, np. markę Wpro – kończy Grzegorz Proniewicz.

 

O marce Indesit

Marka Indesit (wchodzącą w skład Whirlpool Group) obecna jest w Polsce od 1992 roku i jest jednym z liderów w swojej branży. Indesit proponuje sprzęty gospodarstwa domowego, które ułatwiają codzienne życie poprzez zrozumienie i przewidywanie potrzeb konsumentów. Innowacyjne urządzenia marki Indesit, dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom technologicznym, pozwalają na wykonywanie domowych, codziennych obowiązków w szybki i wydajny sposób.

Sprzęty marki ułatwiają swoim użytkownikom życie i pozwalają w pełni cieszyć się wolnym czasem. Indesit swoje produkty kieruje głównie do aktywnych ludzi, którzy potrzebują efektywnych i szybkich rozwiązań. W ten sposób powstała np. pralka Innex, w której za pomocą jednego przycisku w ciągu 2 sekund możemy nastawić codzienny program do bawełny i syntetyków.

Z myślą o wygodzie osób, które dbają o zdrową dietę powstały chłodziarko-zamrażarki z linii eXtra wyposażone w pojemnik Flexi Use Box. Wypełniony owocami i warzywami pojemnik, umieszczony na górnym poziomie lodówki, utrzymuje idealną dla nich temperaturę ok. 5°C, dzięki udoskonalonemu systemowi termodynamicznemu. Ponieważ lodówki Indesit eXtra mają także standardową szufladę na warzywa, w ten sposób zyskujemy dwa razy więcej miejsca na przechowywanie zdrowej żywności.

Marka dba także o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Dlatego na drzwiach zamrażarki Indesit umieszczony został Black Out Sensor - czujnik, który w razie awarii zasilania informuje, czy żywność można jeszcze wykorzystać, czy należy ją wyrzucić, ponieważ mogło dojść do rozmrożenia produktów. Co więcej zamrażalnik jest wielofunkcyjną komorą, w której znajdują się 3 pojemniki – jeśli potrzebujemy więcej miejsca, wówczas można wyjąć 2 szuflady i półkę między nimi - wtedy przestrzeń w zamrażalniku zwiększy się aż o 38%.

Sprzęty marki Indesit zapewniają wygodę ich użytkowania. W związku z tym np. zmywarki marki Indesit zostały wyposażone w Program Extra. Wystarczy wyciągnąć górny kosz i włączyć program, aby umyć naczynia o wysokości do 53cm. Natomiast specjalna konstrukcja drzwi piekarnika w kuchniach wolnostojących, umożliwia ich łatwe czyszczenie bez użycia żadnych narzędzi.

Marka Indesit od 1999 stale rozbudowuje strefę produkcyjną, która aktualnie obejmuje pięć zakładów – fabryka kuchenek i lodówek w Łodzi oraz fabryka pralek i zmywarek w Radomsku. Łączna suma inwestycji w Polsce to ponad 250 mln euro. W strukturach firmy w Polsce zatrudnionych jest 3500 osób.

Więcej informacji na stronie www.indesit.pl

Kontakt dla mediów:

Justyna Giers                                                                                                                     Marcin Ścigała

38PR & Content Communication                                                                                         38PR & Content Communication

e-mail: justyna.giers@38pr.pl                                                                                              e-mail: marcin.scigala@38pr.pl

tel. 514 550 996                                                                                                                   tel. 517 379 253Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »