Firma » Finanse

Twoja wiarygodność kredytowa to Twój kapitał

Dobra historia kredytowa zawsze procentuje. Warto zadbać o to, by w Biurze Informacji Kredytowej pojawiły się pozytywne wpisy na temat spłaconych przez nas rat kredytu czy pożyczki.

Dzięki takim wpisom będziemy postrzegani przez instytucje finansowe jako rzetelni i godni zaufania płatnicy. Co może zaowocować w przyszłości, np. w momencie gdy będziemy starać się o kredyt na mieszkanie, samochód czy wyjazd na wakacje. Jak tylko wpłynie nasz wniosek, bank skontaktuje się z Biurem Informacji Kredytowej i zobaczy, że w raporcie widnieją same pozytywne informacja na temat


Jak działa scoring w BIK?

 Scoring jest to metoda oceny ryzyka kredytowego oraz wiarygodności osób zaciągających kredyty. Określana jest na podstawie porównania ich profilu z profilem klientów, którzy nie tylko otrzymali kredyt w przeszłości, ale przede wszystkim terminowo wywiązywali się ze swoich zobowiązań wobec banku. Im nasz profil będzie bardziej zbliżony do porównywanego profilu, tym lepszą ocenę otrzymamy. Punkty, jakie możemy otrzymać, zawierają się w przedziale od 192 do 631.


Co bank bierze pod uwagę w scoringu?

·         Ilość zaciągniętych kredytów

·         Terminowość spłaty kredytu i ewentualne opóźnienia w spłacie

·         Długość opóźnień w spłacie

·         Długość okresu, po którym nastąpiło kolejne opóźnienie

·         Ilość kredytów, w których mamy opóźnienia

·         Przekraczanie limitów debetowych/kredytowych

·         Kwotę przekroczenia limitu debetowego/kredytowego

·         Długość okresu, po którym nastąpiło kolejne przekroczenie

·         Skłonność do zadłużania się

·         Wysokość kwoty kredytu

 Ponadto warto pamiętać, że nasz scoring zależy od podobnych do nas osób. Brane pod uwagę są dane ze średnich statystycznych i na ich postawie szacowany jest współczynnik wypłacalności. Dodatkowo znaczenie ma również dzień, w którym dokonywana jest ocena. Nawet jeden dzień różnicy może wpłynąć na naszą punktację. W tym czasie bowiem mogą pojawić się w BIK nowe dane na nasz temat, które pozytywnie lub negatywnie wpłyną na ocenę naszej wiarygodności kredytowej. Równie istotny jest fakt, że każda instytucja poza ogólnymi punktami ma także własne dodatkowe punkty oceny ryzyka.

 

  

Jak długo BIK przetwarza i udostępnia nasze dane?

To zależy np. od tego, czy zgodziliśmy się na przetwarzanie danych dotyczących zobowiązania, również po jego spłacie. Bez takiej zgody dane na temat naszego kredytu widnieją tylko do momentu jego całkowitej spłaty. W momencie gdy możemy się pochwalić pozytywną historią płatniczą, warto taką zgodę podpisać, ponieważ podniesie to naszą wiarygodność kredytowa. Dane będą przetwarzane przez taki okres, na jaki wyraziliśmy zgodę, jednak nie dłużej niż 5 lat od spłaty zobowiązania. Oczywiście, z takiej zgody zawsze można się wycofać. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy BIK przetwarza nasze dane przez okres 5 lat, choć takiej zgody nie wyraziliśmy. Następuje to w przypadku, gdy późnienie w regulowaniu płatności przekroczyło 60 dni oraz gdy minęło 30 dni od poinformowania nas przez bank lub inną instytucję finansową o tym opóźnieniu i zamiarze o wpisania informacji negatywnej do BIK. Ponadto, w wyniku nowelizacji Ustawy Prawo bankowe z kwietnia 2007 roku (dostosowującej polskie prawo do Dyrektyw Unii Europejskiej), BIK ma prawo przetwarzać dane dotyczące kredytu przez 12 lat od daty jego spłaty, ale jedynie w celach statystycznych. W żadnym stopniu nie wpłynie to jednak na naszą historię kredytową. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


krzesła dębowe kalwaria
meble stylowe andrzej i jarosław karkoszka dębowe na mapie adres tego miejsca to kolejowa kalwaria zebrzydowska zobacz dojazd galerię zdjęć dodatkowe informacje

Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »