Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Ubezpieczenia turystyczne w oczach Polaków

Ubezpieczenia turystyczne w oczach Polaków
Zobacz więcej zdjęć »
Intelligence Team, zespół badaczy Havas Media Group, przeprowadził w lipcu badanie dotyczące nawyków i zwyczajów Polaków związanych z ubezpieczeniami turystycznymi.


Jak wynika z ankiety, przeprowadzonej w lipcu przez zespół badań Havas Media Group, w Polsce korzystanie z oferty ubezpieczeń turystycznych jest popularną praktyką. Okazuje się, że większość Polaków wyjeżdżających na wczasy za granicę regularnie z nich korzysta. Ponad połowa osób uczestniczących w badaniu inwestuje w ubezpieczenie turystyczne przy okazji zagranicznego wyjazdu – jedna trzecia (29,3%) wykupuje takie ubezpieczenie przy każdym takim wyjeździe, a około jedna czwarta (24,1%) tylko na niektóre wycieczki. Co ciekawe, równie duże grono osób (31%) nie może sobie pozwolić na wyjazd za granicę. Przeciwnych wykupowaniu ubezpieczenia podróżnego jest około 16% wszystkich ankietowanych.
 
Analizując wyniki trzech fal badania Meaningful Brands obserwujemy, że Polacy stają się coraz bardziej dojrzałymi konsumentami ceniącymi swój komfort i pozytywne doświadczenia. Z drugiej strony wszystkie statystyki pokazują, że Polacy podróżują coraz częściej, a co za tym idzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń, które mogą się wydarzyć na wakacjach. Dlatego nie dziwi fakt, że ponad jedna trzecia Polaków deklaruje częstsze kupowanie ubezpieczeń dziś, niż w przeszłości – komentuje Alicja Cybulska, Chief Strategy Officer w Havas Media Group.
 
W przypadku porównania częstotliwości ubezpieczania się w przeszłości i obecnie, w większości przypadków Polacy nie widzą znaczącej zmiany. Ponad połowa osób inwestujących w ubezpieczenia stwierdziła, że korzysta dziś z nich tak samo często, jak w przeszłości. Niewiele mniejsza, choć wciąż pokaźna grupa (34,3%) deklaruje, iż wykupuje ubezpieczenia zdecydowanie częściej, niż kiedyś.
Widoczna jest również w obecnych czasach wysoka świadomość w temacie ubezpieczeń na czas podróży. Polacy, zapytani o korzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas wyjazdów, w dużej części (41,1%) przyznali, iż z tej karty korzystają, a do tego nie rezygnują z ubezpieczania się w dodatkowy sposób u prywatnych ubezpieczycieli. Blisko jedna czwarta (23,6%), osób wyjeżdżających do krajów zagranicznych na czas wakacji korzysta tylko z karty EKUZ, a około 18% podczas wyjazdu wykupione ma jedynie ubezpieczenie turystyczne, bez wcześniej wspomnianej karty.
 
W kwestii okoliczności towarzyszących wyjazdom wakacyjnym, Polacy są bardziej skłonni ubezpieczyć się, gdy ryzyko wystąpienia zagrażającej ich życiu sytuacji jest wysokie. Najchętniej wybieranymi przed badanych odpowiedziami w tym temacie było wykupowanie ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu do potencjalnie niebezpiecznych krajów bądź regionów, aktywny wypoczynek – taki, jak chodzenie po górach, żegluga lub wyjazd na narty oraz wyjazd związany z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Zapytani o powód kupowania ubezpieczenia turystycznego, ankietowani najczęściej deklarowali, że robią to z uwagi na obawę przed wypadkami losowymi i dlatego, że nie chcą ponosić wysokich kosztów ewentualnego leczenia. Polacy ubezpieczają się również, gdyż wyjeżdżają na wakacje w miejsca, w których może się to przydać.

Najczęściej wybierane powody niewykupywania ubezpieczenia turystycznego związane są między innymi z kwestią finansową. Polacy uważają, że ubezpieczenia są zbyt drogie i szkoda im na nie pieniędzy. Niechęć do ubezpieczeń podróżnych wynika również często z krótkiego okresu trwania zagranicznego wypoczynku.
 
Ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu nie jest popularną praktyką wśród Polaków – jedynie 13% ankietowanych opowiedziało, iż korzysta z takiego ubezpieczenia.
 
Wśród najpopularniejszych firm oferujących ubezpieczenia turystyczne znalazły się: ze zdecydowaną przewagą PZU (58,2%), Warta (27,9%), AXA (21,5%) oraz Allianz (19,4%).
 
W przypadku ogólnego nastawienia do ubezpieczeń turystycznych wśród Polaków, kwestia pozostaje raczej bezsporna. Większość ankietowanych uważa, że warto inwestować w ubezpieczenia podróżne, lecz chętniej wybrałaby podstawowy pakiet, zawierający ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, niż uzupełniony o dodatkowe opcje, takie jak na przykład ochrona bagażu. Ponadto, korzystanie z ubezpieczenia podróżnego jest według nas zależne od tego, gdzie i w jakim celu podróżujemy.
 
Wyniki badania wskazują, że Polacy w większości przezornie podchodzą do wakacyjnych wyjazdów. Wykupują co prawda dodatkowe ubezpieczenia turystyczne, lecz starają się raczej oszczędzać na oferowanych przez firmy pakietach. Panuje wśród nas silna obawa przed nieprzewidzianymi, przykrymi wypadkami, prowadzącymi do mocnego uszczuplenia wakacyjnych funduszy.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PR Communication

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »