Społeczeństwo » Społeczeństwo

Udane zakupy to bezpieczne zakupy - 10 porad dla kupujących

Okres przedświątecznych zakupów to czas, kiedy sklepy i galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Dając się porwać zakupowej gorączce, często tracimy czujność, a to może doprowadzić do przykrych zdarzeń, które popsują nam humor i radość z zakupów.

W sobotę, 19 grudnia w godzinach od 13:00 do 18:00 z klientami Centrum Handlowego Czyżyny spotkali się policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, udzielając porad dotyczących bezpieczeństwa w okresie świątecznych przygotowań.

 

Poniżej prezentujemy 10 prostych zasad, o których warto pamiętać podczas każdej wyprawy do sklepu:

 

1. Portfel trzymajmy w wewnętrznej kieszeni lub zamkniętej torbie, która powinna być zwrócona zapięciem do wewnątrz, tak by przylegała do ciała.

 

2. Jeśli mamy przy sobie gotówkę, to nie trzymajmy całej kwoty w jednym miejscu. Warto rozłożyć ją tak, aby część znajdowała się w portfelu, a część na przykład w kieszeniach. Ta sama zasada dotyczy kluczy i dokumentów – trzymanie ich osobno może ustrzec nas przed włamaniem do mieszkania.

 

3. Pobierając pieniądze z bankomatu, zwracajmy uwagę czy nie ma na nim nakładek, kamer, wszystkiego, co odbiega od standardowego wyglądu. Warto także dyskretnie upewnić się, że nikt nie patrzy na wpisywany przez nas kod.

 

4. Korzystając z karty płatniczej, pamiętajmy kod PIN. Nigdy nie należy zapisywać go na kartce lub, co gorsza, na samej karcie.

 

5. Starajmy się nie sprawdzać co chwilę, czy portfel albo telefon są na swoim miejscu. To może być bardzo dobra wskazówka dla kieszonkowca, że posiadamy cenną rzecz, której straty się obawiamy, albo że jesteśmy rozkojarzeni i obawiamy się zgubienia wartościowego przedmiotu. Często to właśnie takie osoby są celem złodzieja.

 

6. Unikajmy tłoku - kieszonkowcy działający w zorganizowanych grupach specjalnie do niego doprowadzają, zwiększając tym samym swoje szanse na dokonanie kradzieży.

 

7. Zostawiając samochód na parkingu, zadbajmy, żeby na widoku nie znajdowało się nic, co mogłoby skusić potencjalnego złodzieja, i w miarę możliwości starajmy się parkować blisko miejsc, gdzie przechadza się wielu ludzi, którzy mogą spłoszyć osobę chcącą dokonać włamania albo wręcz uniemożliwić dokonanie kradzieży.

 

8. Pakując zakupy do samochodu, nie kładźmy niczego (a zwłaszcza torebki) na dachu auta czy obok niego.

 

9. Wychodząc na zakupy z dzieckiem, najlepiej jeszcze w domu spokojnie porozmawiać o postępowaniu na wypadek, gdyby się zgubiło – ważne, by dziecko potrafiło podać swoje dane. Powinno ono też wiedzieć, że nie należy oddalać się od opiekunów, a rodzice muszą pamiętać, żeby zwracać szczególną uwagę na dzieci w okolicach miejsc, które mogą je zainteresować, jak na przykład sklepy z zabawkami, dekoracje świąteczne, wystawy. Zaciekawione dzieci mogą bowiem nagle same odłączyć się od opiekuna.

 

10. Bezwzględnie nie wolno zostawiać dziecka w samochodzie, nawet jeśli wydaje nam się, że nasza nieobecność będzie trwała tylko kilka minut.

 

 „W okresie wzmożonego ruchu przed świętami organizujemy w Centrum Handlowym Czyżyny akcję Bezpieczne Zakupy. Już sama obecność policjantów na terenie centrum handlowego daje naszym klientom większe poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo policjanci edukują klientów i udzielają porad – od korzystania z bankomatów, kart płatniczych, po kwestie związane z właściwą opieką nad dziećmi i edukacją seniorów w kontekście pojawiania się obcych osób w mieszkaniu czy korzystania z szybkich pożyczek” – mówi Marzena Sułkowska-Maciąg z Dyrekcji Centrum Handlowego Czyżyny.

 

Informacje o Centrum Handlowym Czyżyny:

Centrum Handlowe Czyżyny to jedno z pierwszych centrów handlowych w Krakowie, zlokalizowane w dzielnicy Nowa Huta. Posiadając bogatą ofertę gastronomiczną, Centrum Czyżyny jest idealnym miejscem na spotkanie towarzyskie i kompaktowe zakupy. Ofertę Centrum uzupełnia bowiem obecność hipermarketów Carrefour oraz Leroy Merlin, a także  galeria z 71 sklepami i punktami usługowymi. Centrum Handlowe Czyżyny wyróżnia sąsiedztwo dworca PKS oraz łatwy dostęp do Centrum komunikacją miejską.

 

Właścicielem Centrum Handlowego Czyżyny jest Bainbridge Poland Kraków Sp. z o.o. należąca do funduszu AERIUM. Zarządcą obiektu jest firma Apsys Polska S.A.

www.centrum-czyzyny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzynat2

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »