Dom » Nieruchomość

Ulubione rejony miast

Ulubione rejony miast
Zobacz więcej zdjęć »
Jakie rejony miast są dla nas najbardziej interesujące? Gdzie kupilibyśmy mieszkanie, a gdzie wynajęli?

Jeśli w Warszawie, to na Mokotowie. W tej dzielnicy chciałaby wynająć mieszkanie co piąta zapytana przez firmę Home Broker osoba. Ta część stolicy wciąż pozostaje bezwzględnym zwycięzcą (22 proc.) ankiet preferencyjnych. W ciągu ostatniego roku o 5 proc. spadł natomiast popyt na zakup lokum w tej dzielnicy, który wynosi obecnie 17 proc.

Nie powinno to dziwić, ponieważ Mokotów, zaraz po Śródmieściu, jest najdroższą warszawską dzielnicą. Ceny metra kwadratowego w Śródmieściu odstraszyły kupujących i w ciągu ostatniego roku mieszkań poszukiwało w nim zaledwie 7 proc. potencjalnych nabywców. Sprzedający mieszkania w sercu miasta żądają przeciętnie o o 30 proc. więcej niż wynosi średnia cena metra kwadratowego dla miasta.

Właścicielami mieszkania na Ursynowie chce stać się co dziesiąta osoba. W ciągu ostatniego roku ubyło 2 proc. chętnych. Podobnie jest na mniej prestiżowej Pradze-Południe, która jednak pokonała Śródmieście. Tu planuje zakup 9 proc. pytanych. Kolejna jest Wola, która uzyskała 7 proc. uznania poszukujących lokum.

Wśród kupujących największym wzięciem cieszy się tzw. segment popularny. Ten typ mieszkań na ogół nie jest dostępny w centrum miast. Można je znaleźć w Białołęce, Ursusie, czy Bemowie. Przystępniejsze ceny mieszkań w zewnętrznych dzielnicach kompensują kupującym większą odległość od centrum. Wybierają je przeważnie młodzi ludzie. - Na zakup mieszkania na osiedlu Alpha, które budujemy w warszawskim Ursusie decydują się najczęściej osoby dla których jest to pierwsze mieszkanie. Wolą większy lokal w naszej inwestycji, zamiast kawalerki w centrum miasta. Często jest to podyktowane względami praktycznymi, bo duża część klientów stoi u progu założenia rodziny i poszukuje spokojniejszych lokalizacji. Poza tym już na powierzchni 49 mkw. możemy zaproponować trzy pokoje - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Gdzie zamieszkać w innych miastach?

Zasada jest prosta. Popularność lokalizacji w ścisłych centrach poszczególnych miast jest dużo większa wśród zgłaszających chęć wynajmu niż kupno mieszkania. Badani przez Home Broker chcą wynajmować w centrach, ale kupować na obrzeżach miast. Na niezwykle atrakcyjnym krakowskim Starym Mieście chciałoby zamieszkać 21 proc., ale zainteresowanych najmem jest tylko 7 proc. Powodem tej dysproporcji jest cena sprzedaży, która oscyluje w okolicy 10,6 tys. zł za mkw. Kolejne najczęściej wybierane dzielnice w tym mieście to Krowodrza i Nowa Huta (po 14 proc.).

W przypadku Wrocławia reguła ta potwierdza się. Śródmieście wybiera w tym mieście co trzeci najemca i tylko co piąty kupujący. Najwięcej potencjalnych kupujących nie wybiera jednak ani Śródmieścia (19 proc.), ani Starego Miasta (6 proc.), ale dzielnicę Krzyki (43 proc.).

Najmniejsze rozbieżności między popytem na zakup i wynajem mieszkań są w Poznaniu. Preferencje najemców są tam niemal zbieżne z preferencjami nabywców. Sprawia to szczególny układ miasta. Stare Miasto, gdzie wynajęłoby i kupiło mieszkanie ok. 35 proc. badanych, rozciąga się miasta od centrum do północnych krańców miasta.

A co z cenami Z danych zawartych w raporcie firmy Emmerson, która zbadała rynek wtórny wynika, że w II kwartale 2010 roku ceny nieruchomości utrzymały się w całym kraju na tym samym poziomie, co w pierwszym kwartale tego roku. Jedynym miastem, w którym odnotowano ich nieznaczny spadek, był Wrocław.

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży.

Firmą zarządza grupa ludzi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach. Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.

Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago.

Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie.

RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne. Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim.

Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.

Dodatkowe informacje:

PRESTIGE PUBLIC RELATIONS

prestigepr@prestigepr.pl

tel. 022 620 28 29

www.prestigepr.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RED-Real Estate Development
http://www.red-development.pl/deweloper/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »