Firma » Praca

Upały a BHP na budowie

Upały a BHP na budowie
Zobacz więcej zdjęć »
Upał doskwiera wszystkim pracownikom, ale tym którzy pracują na zewnątrz szczególnie. Jak przetrwać, gdy temperatura przewyższa 30ºC, a my pracujemy w warunkach uniemożliwiających włączenie klimatyzacji?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zaczęło się lato, nadciągnęła fala upałów. Urlopowicze cieszą się słońcem, spędzając czas nad wodą, a w porze najwyższych temperatur urywają sobie drzemki, jak mieszkańcy południowej Europy. Tymczasem pracownicy cierpią, a osoby pracujące na budowie, bez możliwości skorzystania z klimatyzacji czy wentylatorów czują się koszmarnie. Wydajność pracowników spada o 25%, w dodatku zdarzają się omdlenia i udary słoneczne. Sprawdźcie, jakie obowiązki ma Wasz pracodawca, zasugerujcie mu również, co dodatkowo może dla Was zrobić, żeby zwiększyć komfort pracy w te najcieplejsze dni. 

Woda przede wszystkim 

BHP służy zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Na szczęście przepisy przewidują szczególną ochronę zdrowia latem. Gdy temperatura sięgnie 25ºC, pracodawca zobowiązany jest zaopatrzyć pracujących na otwartej przestrzeni w darmowe napoje, ustawodawca nie określa, co konkretnie ma pić pracownik, więc najczęściej jest to woda. Wewnątrz temperatura musi przekroczyć  28ºC. Na szczęście większość pracodawców dba o dostęp do wody w miejscu pracy niezależnie od panujących temperatur. Dodatkowo pracownikom budowlanym (oraz innym zawodom wymagającym pracy fizycznej w brudzie) przysługuje również minimum 90 litrów dziennie wody do mycia.  

Kiedy przerwać pracę?

Na wodzie jednak nie kończą się zobowiązania pracodawców. W przypadku gdy w miejscu pracy panuje temperatura, w której nie da się wykonywać powierzonych obowiązków, pracownik ma prawo przerwać pracę. Młodociani i osoby cierpiące m.in. na choroby serca mogą nie pojawić się w pracy, jeśli temperatura przekroczy 30ºC, a wilgotność względna powietrza przekroczy 65%. Niestety ustawodawca nie określa, jaka temperatura wyklucza możliwość wykonywania dalszej pracy przez pozostałych pracowników. Niemniej jednak, w przypadku gdy pracownik poczuje się słabo, może przerwać pracę, a w ostateczności, gdy zagraża to jego zdrowiu, może zupełnie odmówić jej wykonywania. Z kolei pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu wynagrodzenie w całości.

Rozwiązania stosowane na budowach

Odpowiedzialny pracodawca dostarcza budowlańcom odpowiednie ilości wody zarówno do picia, jak i do zachowania higieny. W najcieplejsze dni pracownicy budowlani pracują krócej, mogą korzystać z dłuższych przerw i częściej się zmieniają. W sytuacji, gdy praca wykonywana jest w pomieszczeniu, kierownicy budowy dbają o to, żeby zostały przysłonięte okna, a w pomieszczeniach stale działały wentylatory. 

Firma Pracownicy Budowlani współpracuje wyłącznie z odpowiedzialnymi pracodawcami, dlatego rekrutowani przez nas pracownicy korzystają z praw zapisanych w Kodeksie pracy, a ich potrzeby, w tym również te, które wynikają z wysokich temperatur, nigdy nie są lekceważone.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alepos

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »