Społeczeństwo » Społeczeństwo

Uproszczenia w podpisywaniu sprawozdań finansowych. Czy organizacje pozarządowe czeka rewolucja?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw, które już niedługo mogą wpłynąć na działanie i sprawozdawczość organizacji pozarządowych. I choć to dopiero projekt, a jego kształt może jeszcze ulec zmianie, już teraz warto zwrócić uwagę na niektóre nowe przepisy.

Według autorów projektu, nowa ustawa ma przede wszystkim dostosować przepisy prawa do możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii. Szerokie zmiany objęły kilka ustaw. Część z nich jak ustawa o rachunkowości czy Krajowym Rejestrze Sądowym może wpłynąć na działanie organizacji pozarządowych.

Uproszczenia w podpisywaniu sprawozdań

– Kluczową dla NGO’osów zmianą w ustawie o rachunkowości, będzie wprowadzenie uproszczeń w podpisywaniu sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności. Chodzi o możliwość podpisania ich profilem zaufanym tylko przez jednego członka zarządu wieloosobowego, co powinno przyspieszyć cały proces – wyjaśnia Katarzyna Brodzka z Kancelarii Prawno-Podatkowej Świecki&Brodzka i dodaje, że z takiej opcji będą mogły skorzystać jedynie organizacje, które wcześniej przygotowały odpowiednie dokumenty.

Jak to zrobić? Wystarczy zwykła uchwala zarządu, która wskaże członka zarządu odpowiedzialnego za podpisanie i wysyłkę sprawozdań. Takie uchwały są ważne rok i trzeba je ponownie przygotować do sprawozdania za kolejny rok. Należy też pamiętać, że podpis jednej osoby nie zwalnia z odpowiedzialności całego zarządu, który nadal odpowiada za informacje zawarte w dokumentach.

W ustawie nie ma jednak informacji czy uchwały określające, kto z członków zarządu ma prawo podpisywać sprawozdania, powinny być przesyłane razem z pozostałymi dokumentami sprawozdawczymi. – Obecny system nie pozwala wysłać sprawozdań niepodpisanych przez wszystkie osoby wymienione w systemie KRS – tłumaczy Brodzka. To oznacza, że jeśli ustawa wejdzie w życie, organizacje czeka przebudowa całego systemu sprawozdawczości. Tak, by bez problemu można było przesłać dokumenty opatrzone podpisem tylko jednej osoby.

Zmiany w KRS

Już wcześniej zmiany objęły też sądy rejestrowe. Teraz uproszczone wersje wniosków o rejestrację, KRS przyjmują wyłącznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Nowe zasady na razie dotyczą tylko przedsiębiorców. Dla organizacji pozarządowych złożenie wniosku za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nadal pozostaje tylko jedną z opcji – dostępną obok dotychczasowej formy pisemnej.

Jednak jak wskazuje mecenas Aleksandra Sztajner-Świecka z Kancelarii Adwokackiej Świecki: – To dobry moment by nowym zasadom działania e-KRS przyjrzeć się lepiej. Bo choć ostatnie zmiany objęły przedsiębiorców, to w przyszłości ujednolicenie systemu i całkowite przejście do elektronicznej komunikacji z sądem może zostać rozszerzone o organizacje pozarządowe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kancelaria Prawno Podatkowa Świecki&Brodzka
http://swiecki.com.pl/grupa-prawna/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »