Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

USG dopochwowe, czy przez powłoki brzuszne?

USG dopochwowe, czy przez powłoki brzuszne?
Zobacz więcej zdjęć »
W przypadku wizyty u lekarza ginekologa bardzo często zapada pytanie, którą metodę badania wybrać. Czy wystarczy to, kolokwialnie mówiąc wykonywane przez brzuch, czy będzie wystarczająco dokładne, cz jednak badanie należy wykonać przez pochwę? Okazuje się, że każda metoda ma swoje zalety i wady.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Kwestie techniczne badania

Ultrasonograf działa na zasadzie wykorzystania ultradźwięków i różnych sposobów odbicia fal, przez narządy i tkanki wewnętrzne. Ponadto, dzięki wykorzystaniu fal o wyższej lub niższej częstotliowści można uzykać mniej lub bardziej wyraźnie obrazy. W praktyce wygląda to następująco: w przypadku, gdy głowica emituje fale o niższej częstotliwości, tym głębiej one sięgają, a zatem w ten sposób można zobrazować głębsze struktury. W przypadku fal o wyższej częstotliwości, to te sięgają płycej i pozwalają na zobrazowanie tylko tych elementów, które znajdują się bliżej głowicy. Ogromnym plusem jest jednak uzyskanie w ten sposób znacznie lepszej rozdzielczości. Z tego też względu przy badaniu usg częściej wykorzystuje się metodę dopochwową, ale istnieją też wyjątki od tej reguły.

Co pozwala zobrazować dopochwowe usg?

Badanie usg jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych chorób układu rozrodczego. Pozwala uchwycić wszelkie zmiany patologiczne w obrębie narządu, w okresie cyklu, czy pierwszego trymestru ciąży. W przypadku kobiet starających się o dziecko, dobrze przeprowadzone badanie pozwoli uchwycić idealny moment pozwalający na poczęcie dziecka.

Usg wykonane przez powłoki brzuszne

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dziewictwem kobiety, nie wykonuje się usg przez pochwę, a przez powłoki brzuszne (w niektórych przypadkach zaleca się także wykonanie usg przez odbyt). Podobnie postępuje się w przypadku silnego bólu okolic intymnych. Również od drugiego trymestru ciąży nie powinno się wykonywać usg dopochwowego, a przez powłoki brzuszne.

Warto zaznaczyć, że badanie usg jest zupełnie bezpieczne i może być często powtarzane, gdyż nie emituje szkodliwego promieniowania. Jest najpopularniejszym badaniem wykorzystywanym w ginekologii i położnictwie, służącym diagnostyce i profilaktyce.

Osoby zainteresowane badaniem usg w Lublinie zapraszamy do odwiedzenia strony donnavita.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ginekolog i endokrynolog z Lublina
http://donnavita.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »