Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Uzależnienie od produktów fast food

Uzależnienie od produktów fast food
Zobacz więcej zdjęć »
Zdajemy sobie sprawę, że jedzenie typu fast food jest niezdrowe, a mimo to nie możemy się powstrzymać od jego kupowania. „Śmieciowe” jedzenie uzależnia jak narkotyk. Dlaczego tak się dzieje?

Fast food jest żywnością wysoce przetworzoną, o dużym stężeniu energetycznym. Zawiera bardzo dużo cukru, tłuszczu, soli i kofeiny. Składniki takie jak np. cukier, sól i inne polepszacze są dodawane w celu wzmocnienia walorów smakowych, które wzmagają jeszcze bardziej nasz apetyty na tego typu produkty. Natomiast cenne składniki odżywcze, błonnik, witaminy i minerały, które  pierwotnie znajdują się w surowych produktach spożywczych, w trakcie obróbki zostały wyekstrahowane. Jest to żywność łatwo dostępna,  tak by każdy konsument mógł w szybki i tani sposób zaspokoić swój głód. Co więcej, dostając wszystko w jednym, dużym opakowaniu, mamy skłonność do zjedzenia całej jego zawartości.

Co więc tak uzależnia w produktach fast food?

Głównie cukier, tłuszcz i nadmierna ilość soli. Za każdym razem, gdy zapewniamy organizmowi coś, co jego zdaniem jest dla niego dobre, mózg wydziela substancje, zwane dopaminami, które odpowiadają za uczucie przyjemności. To dlatego większość ludzi lubi słodycze, a solone paluszki sprzedają się lepiej niż niesolone. Chcemy poczuć przyjemność, dlatego sięgamy po coraz to większe porcje.

Cukier jest składnikiem silnie uzależniającym, natomiast napoje gazowane działają dwa razy mocniej. Popicie zestawu fast food napojem gazowanym dziesięciokrotnie zwiększa całkowite spożycie cukru w takim posiłku. Spożywanie napojów gazowanych jest niezależnie wiązane z otyłością. Do tego osoby żywiące się fast foodem piją ich zdecydowanie więcej. Możliwe, że coraz częściej spotykane zjawisko „uzależnienia od napojów gazowanych” jest spowodowane zawartością dobrze znanej substancji uzależniającej – kofeiny.
 
Jedzenie bogate w cukry proste, tłuszcz oraz sól może powodować uzależnienie od jego spożywania. Wielu ludzi po prostu nie może pozbyć się tego przyzwyczajenia. Tłuszcz i sól zwiększają atrakcyjność posiłku, ale to cukier i kofeina są prawdziwą pułapką.

Jeśli chcesz się pozbyć uzależnienia od spożywania produktów typu fast food, to koniecznie musisz udać się do dobrego dietetyka, który pomoże Ci pozbyć się tego wyjątkowo szkodliwego nawyku żywieniowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »