Firma » Biznes

Uzyskiwanie patentu europejskiego

Patent europejski pozwala na uzyskanie ochrony patentowej w krajach Unii Europejskiej oraz państwach takich jak: Szwajcaria, Liechtenstein, Chorwacja, Islandia, Monako, Norwegia oraz Turcja.
Możliwe jest również rozszerzenie na terytorium Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny. Stosowane są przy tym jednolite przepisy prawne zawarte w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.

Z czego musi się składać zgłoszenie?

Aby otrzymać patenty europejskie należy złożyć w Polskim Urzędzie Patentowym odpowiednie zgłoszenie. Urząd przekazuje wniosek do Europejskiego Urzędu Patentowego. Złożony wniosek musi zawierać podanie o udzielenie patentu europejskiego, opis wynalazku, jedno lub więcej zastrzeżeń, rysunki powołane w opisie lub zastrzeżeniach oraz skrót opisu. Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego można znaleźć wymagany formularz. Zawiera on między innymi wniosek o udzielenie patentu, tytuł wynalazku, nazwisko oraz adres zgłaszającego, wyznaczenie państw, w których chce się uzyskać ochronę, wykaż dokumentów oraz podpis składającego. Wniosek musi być wypełniony w języku angielskim, niemieckim lub francuskim, gdyż są to języki obowiązujące w Europejskim Urzędzie Patentowym. Zgłoszenia można dokonać osobiście, pocztą, faksem lub drogą elektroniczną.

Co można opatentować?

Patenty europejskie przyznawane są jedynie nowym rozwiązaniom technicznym, czyli wynalazkom. Wynalazki te muszą spełniać pewne określone kryteria. Wyróżniane są między innymi wynalazki konstrukcyjne, czy też technologiczne. Przykładem mogą być na przykład patenty na oprogramowanie. Patenty europejskie nie mogą być przyznawane w przypadku teorii naukowych, metod matematycznych, planów, zasad, wytworów o charakterze jedynie estetycznym. To tylko niektóre z przykładów, gdyż regulacji prawnych, kryteriów i klasyfikacji jest bardzo dużo i są one dokładnie określone. W przypadku, gdy nie wiemy, czy mamy szanse na opatentowanie wynalazku lub potrzebna nam pomoc w stworzeniu niezbędnej dokumentacji możemy skorzystać z porady radcy prawnego specjalizującego się w prawie patentowym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

lukesept

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »