Motoryzacja » Samochody

Volvo Cars i Uber prezentują samochód produkcyjny gotowy do jazdy autonomicznej

Volvo Cars i Uber prezentują samochód produkcyjny gotowy do jazdy autonomicznej
Zobacz więcej zdjęć »
Volvo Cars i Uber przedstawiają wspólnie opracowany samochód zdolny do jazdy autonomicznej. To kolejny krok w strategicznej współpracy dwóch firm, z których pierwsza jest liderem bezpieczeństwa w branży samochodowej, a druga zrewolucjonizowała rynek przewozu pasażerów w miastach.


Uber i Volvo Cars podpisały umowę dotyczącą współpracy technologicznej w 2016 r. Od tego czasu opracowały kilka prototypów, których celem jest opracowanie aut zdolnych do jazdy autonomicznej. Zaprezentowany dzisiaj duży SUV – Volvo XC90 – jest pierwszym samochodem produkcyjnym, który w połączeniu z systemem jazdy autonomicznej opracowanym przez specjalistów z Ubera jest w stanie jeździć całkowicie samodzielnie.

To nie przypadek, że samochód zdolny do całkowicie samodzielnej jazdy zbudowano na bazie istniejącego modelu Volvo XC90. To auto ma wiele systemów bezpieczeństwa aktywnego, które ułatwiły firmie Uber doposażyć go we własny system jazdy autonomicznej. W przyszłości takie samochody będzie można zamawiać za pomocą aplikacji Uber. Docelowo mają wozić pasażerów całkowicie samodzielnie, bez kierowcy.

Nowe Volvo ma kilka istotnych cech i funkcji, które są niezbędne do jazdy autonomicznej w przyszłości. Kluczowe znaczenie ma zduplikowanie systemów i stworzenie ich „kopii zapasowych”. Dotyczy to układu kierowniczego, hamulcowego, czy systemu awaryjnego zasilania. Jeżeli jakikolwiek z podstawowych systemów zawiedzie, system zapasowy natychmiast przejmie jego funkcje i zatrzyma pojazd.

Poza seryjnymi systemami auta, ten szczególny model XC90 wyposażono dodatkowo w szereg czujników umieszczonych na dachu samochodu, które ułatwią pojazdom autonomicznym bezpiecznie poruszać się i manewrować w zatłoczonych miastach.

Docelowo Volvo XC90 z system jazdy autonomicznej Uber ma docelowo samodzielnie wozić pasażerów bez obecności w pojeździe tak zwanych Mission Specialists. Ci pojawią się w pojazdach w pierwszej fazie projektu. Będą to specjalnie przeszkoleni pracownicy Uber obsługujący i nadzorujący samochód poruszający się w wyznaczonych obszarach do jazdy całkowicie autonomicznej.

Prezentowany dzisiaj pierwszy produkcyjny samochód zdolny do jazdy autonomicznej stanowi część umowy z 2016 roku na dostarczenie przez Volvo Cars firmie Uber kilkudziesięciu tysięcy aut przygotowanych do jazdy autonomicznej w najbliższych latach.

Wierzymy, że technologia jazdy autonomicznej pozwoli nam jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach, a bezpieczeństwo jest dla naszej firmy fundamentem – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. – W połowie następnej dekady chcemy, by jedna trzecia wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów miała funkcję jazdy w pełni autonomicznej. Nasza umowa z firmą Uber podkreśla naszą ambicję, byśmy byli dostawcą tych technologii pierwszego wyboru dla wiodących na świecie firm z branży motoryzacyjnej.

– Ścisła współpraca z firmami takimi jak Volvo jest kluczowym elementem efektywnego budowania bezpiecznej, autonomicznej floty aut o zróżnicowanej wielkości – powiedział Eric Meyhofer, prezes Uber Advanced Technologies Group. – Volvo od dawna jest znane ze swojego zaangażowania w bezpieczeństwo. Z zachowaniem jego najwyższych standardów powstał prezentowany dziś pojazd gotowy do jazdy autonomicznej, który ma być produkowany w bliskiej przyszłości. W połączeniu z naszą technologią ten samochód będzie kluczowym elementem autonomicznego pakietu produktów Uber.

Volvo Cars planuje na początku przyszłej dekady wprowadzić opracowane samodzielnie samochody z funkcją jazdy autonomicznej. Taka funkcja ma być dostępna w kolejnej generacji nowych modeli Volvo bazujących na platformie podłogowej SPA2. Auta w nią wyposażone będą mogły jeździć bez nadzoru kierowcy w ściśle określonych miejscach takich jak autostrady, czy obwodnice miast.

Firma Volvo Cars wierzy, że rozwój technologii jazdy autonomicznej przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeszcze większe korzyści czekają społeczeństwo, gdy wszystkie auta będą wyposażone w takie technologie. Do tego czasu firma oferuje klientom wiele rozwiązań, które wyręczą ich choćby z powolnej jazdy w korku wymagającej wykonywania wielu nużących czynności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JK PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »