Dom » Nieruchomość

W styczniu odnotowano niewielką poprawę sytuacji osób chcących sprzedać mieszkanie

W styczniu odnotowano niewielką poprawę sytuacji osób chcących sprzedać mieszkanie
Zobacz więcej zdjęć »
W styczniu 2012 r. odnotowany został wzrost wartości Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A. Pozwoliło to odrobić większą część sporego spadku z grudnia ubiegłego roku.

Wykres Indeksu na koniec minionego miesiąca wskazał wartość 97,2 punktów. Oznacza to, że pewnej poprawie w porównaniu do grudnia uległa sytuacja osób poszukujących chętnych na swoje mieszkania. Wprawdzie, aby znaleźć nabywców muszą oni nadal obniżać pierwotnie ustalone ceny, ale sam poziom oferowanych upustów jest już nieco niższy, niż w miesiąc wcześniej. Na takie przedstawienie rozwoju wydarzeń na rynku mieszkaniowym pozwala metodologia Indeksu. Opiera się ona na różnicach pomiędzy początkowymi oraz transakcyjnymi, czyli rzeczywistymi cenami mieszkań z drugiej ręki, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają ocenę, która z grup – sprzedający, czy kupujący znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Spadek jego wartości przekłada się na lepszą pozycję nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. W odwrotnej sytuacji, to sprzedający zaczynają odczuwać poprawę. Należy jednak zaznaczyć, że po mimo ostatnich zmian, to kupujący nadal dyktują warunki na rynku, a głównym argumentem, który może zachęcić ich do podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje niska cena.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W styczniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące najmniejsze mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,3% wyjściowej ceny. Trochę mniej bo przeciętnie 3,9% początkowej stawki udało się wytargować nabywcom lokali z tzw. segmentu popularnego, a więc o metrażu od 40 do 60 mkw. Z kolei właściciele największych mieszkań, o powierzchni powyżej 80 mkw., aby znaleźć kupca musieli w minionym miesiącu zejść z ceny średnio o 3,1%. Najtrudniej do obniżki było przekonać osoby, które wystawiały na sprzedaż lokale z segmentu od 60 do 80 mkw. W tym przypadku nabywcom udało się przeciętnie wytargować 2,8% wyjściowej stawki. 

Emmerson S.A.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Emmerson S.A.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »