Kultura, sztuka » Kultura

Wakacje z książką! W pogoni za straconym czasem

Wakacje z książką! W pogoni za straconym czasem
Zobacz więcej zdjęć »
Żyjemy szybko i intensywnie. Wielu z nas nie znajduje w tym codziennym pędzie chwili na dobrą książkę, film czy serial. Z utęsknieniem czekamy na wakacje, by w końcu przeczytać tytuły zapisywane przez cały rok na „wish liście”.

Obserwowane z roku na rok trendy pokazują, że w wakacje nie tylko leżymy do góry brzuchem na plaży. Wielu z nas nadrabia stracony czas, kupuje i czyta zaległe nowości wydawnicze. Coraz częściej w formie e-książki, bo jest wygodniej, lżej i eko!

 

Z prowadzonych co roku badań Biblioteki Narodowej wynika, że wzrasta znaczenie zakupów książkowych. Zmianie ulegają też nasze oczekiwania i nawyki czytelnicze. Szeroka dostępność, darmowe odbiory w księgarniach i atrakcyjne ceny powodują, że z roku na rok chętniej sięgamy po nowości wydawnicze, zamiast czekać na możliwość zapoznania się z daną pozycją, kiedy będzie ona dostępna w promocji lub bibliotece.

 

W wakacje rządzi e-książka

 

Z roku na rok rośnie też rzesza fanów e-booków. 25% czytających Polaków chętniej korzysta z wersji elektronicznej książek niż z papierowych wydań. W lipcu liczba zamówień książek w wersji audio i e-book wzrasta średnio o 20% w porównaniu do miesiąca poprzedniego, jak wynika z danych sprzedażowych empik.com za lata 2017-2018. Dlaczego pokochaliśmy książkę cyfrową? Kilka ulubionych książek zabranych na nośniku elektronicznym: telefonie czy tablecie, zaoszczędzi miejsce w bagażu. Nie musimy też wybierać, którą pozycję zabrać ze sobą. Dzięki aplikacji Empik Go i miesięcznemu abonamentowi możemy mieć na jednym urządzeniu e-booki i audiobooki dla całej rodziny.

 

Dreszczyk emocji na wakacjach

 

Na co dzień z oczywistych względów wybieramy krótsze i mniej angażujące formy publicystyczne. Kiedy mamy trochę więcej wolnego czasu, w pierwszej kolejności sięgamy po kryminały, sensacje i thrillery. Podobny trend obserwujemy wśród abonentów aplikacji Empik Go. W 2019 roku najczęściej szukali oni serii Remigiusza Mroza o warszawskiej prawniczce, Joannie Chyłce i powieści Katarzyny Bondy. Obok kryminałów niesłabnącą popularnością cieszy się literatura obyczajowa, fantastyka i książki z zakresu rozwoju osobistego.

 

Najlepsze audiobooki na lato

 

Według statystyk Empik Go w segmencie książki cyfrowej (e-book, audiobook) użytkownicy chętniej słuchają niż czytają. Aż 77% tytułów dodanych w czerwcu przez abonentów Empik Go do wirtualnej biblioteki w aplikacji to audiobooki. Opublikowane w maju 2019 roku wyniki badań „Master Sound Index” potwierdzają rosnącą miłość Polaków do słuchania muzyki, podcastów i audiobooków – średnio dziennie poświęcamy na to 2 godziny i 32 minuty, co daje nam łącznie 39 dni w roku. Najczęściej słuchamy w podróży (86%), w trakcie sprzątania (82%) oraz podczas uprawiania sportów (69%). Jakie audiobooki warto nadrobić w wakacje? Abonenci Empik Go w 2019 najchętniej słuchali tych 10 tytułów:

 

1. Pacjentka, Alex Michaelides

2. Becoming. Moja historia, Michelle Obama

3. Listy zza grobu, Remigiusz Mróz

4. Brzydki, zły i szczery, Adam Ostrowski OSTR

5. Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris

6. A ja żem jej powiedziała, Katarzyna Nosowska

7. Siła nawyku, Charles Duhigg

8. Poziom śmierci, Lee Child

9. Emigracja, Malcolm XD

10. Kolejne 365 dni, Blanka LipińskaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AM
http://ok.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »