Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

WAKACYJNY BÓL ZĘBA? OTO 5 SPOSOBÓW NA UNIKNIĘCIE TEGO KOSZMARU

WAKACYJNY BÓL ZĘBA? OTO 5 SPOSOBÓW NA UNIKNIĘCIE TEGO KOSZMARU
Zobacz więcej zdjęć »
Jak ustrzec się wakacyjnego bólu zęba, który potrafi zrujnować wymarzony urlop?

Planując wakacyjny wyjazd marzymy o odpoczynku od codziennych aktywności, poznaniu nowych miejsc czy realizacji ekstremalnej podróży w nieznane. Oczywiście każdy plan może ulec zmianie, jednak ważne jest, by powodem nie były problemy zdrowotne, takie jak np. ból zęba. Wakacyjnym problemom z zębami sprzyja fakt, że podczas odpoczynku często nieco odpuszczamy higienę zębów, a także spożywamy sprzyjające podrażnieniom produkty. Jak więc ustrzec się wakacyjnego bólu zęba, który potrafi zrujnować wymarzony urlop?

Kryzys może się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Nagły przeszywający ból podczas wieczornego grilla, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające się ni stąd, ni zowąd afty, powiększone węzły chłonne, a nawet lekka gorączka - tak, to wszystko może się nam niestety przydarzyć w górach, nad morzem, w gospodarstwie agroturystycznym – wszędzie tam gdzie jesteśmy.

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów. To właśnie to najczęściej powoduje bóle i krwawienia dziąseł, co oczywiście jest objawem tworzącego się stanu zapalnego - wyjaśnia dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. I dodaje: - Na wakacjach często jadamy w barach i przydrożnych restauracjach, gdzie jedzenie nie zawsze jest przyrządzane z najwyższą starannością. Nie wspominając już o brudnych owocach ze stoisk czy tych rwanych prosto z drzew. Wakacyjny luz jest potrzebny, jednak warto zadbać o zdrowie, by niechciane problemy zdrowotne nie zakłóciły nam urlopowego wypoczynku.

Dr Barbara Obłoj wskazuje na kilka bardzo prostych sposobów, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności związanych z dolegliwościami jamy ustnej:

1. Wizyta kontrolna - powinniśmy zgłosić się na nią przed wyjazdem, aby sprawdzić, czy z naszymi zębami jest wszystko w porządku.

2. Leczenie, jeśli jednak okaże się, że nasze zęby nie są w idealnym stanie. Jest niezbędne, zwłaszcza gdy problem dotyczy nadwrażliwości w okolicach szyjek zębów czy próchnicy. Warto też zabezpieczyć zęby, które akurat są w trakcie leczenia kanałowego, gdyż grozi im… złamanie.

3. Higienizacja - przed wyjazdem dobrze jest usunąć kamień nazębny i wykonać piaskowanie. Można też zabezpieczyć zęby lakierem z fluorem.

4. Niezbędne akcesoria - pakując się na wyjazd, pamiętajmy o tak podstawowych rzeczach jak np. nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej i dobra szczoteczka do zębów.

5. Utrzymywanie czystości - wakacyjne rozleniwienie bynajmniej nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę. Zęby należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej pół godziny po posiłku.

Wybierając się na wakacje warto wziąć ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę. Na pewno powinny się w niej znaleźć środki przeciwbólowe, które w przypadku nagłego zębowego kryzysu mogą nam przynieść doraźną ulgę. Warto mieć także ze sobą pasty na nadwrażliwość. Czasem wystarczy zwykły napar z szałwii czy płukanka, by uśmierzyć ból i kontynuować wakacyjny odpoczynek.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »