Kultura, sztuka » Kultura

Warszawa inspiruje: 2,5 tysiąca zgłoszeń w konkursie literackim o stolicy!

19 lutego 2017 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do I edycji konkursu literackiego „Warszawa w 100 słowach”. Wpłynęło ponad 2,5 tysiąca zgłoszeń z różnych miejsc w Polsce, a nawet z Nowego Jorku! 19 marca jury uroczyście ogłosi, kto zwyciężył w literackiej rywalizacji.

Pomysł opisywania miast w 100 słowach powstał w Chile, gdzie w 2001 zorganizowano konkurs pt. “Santiago in 100 words”. Spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że zaczęły go organizować również inne państwa. Do Europy dotarł w 2014 roku za sprawą Węgier, a konkretnie Fundacji Mindspace, która bohaterem krótkich literackich form uczyniła Budapeszt. Później swoją edycję zorganizowały również Bratysława, Praga, a wreszcie Warszawa. Okazało się, że inicjatywa wzbudziła ogromne zainteresowanie w Polsce.

Prace można było wysyłać do 19 lutego, ale już kilka dni wcześniej organizatorzy wiedzieli, że zostanie pobity rekord pod względem liczby uczestników. W literackich zmaganiach wzięło udział ponad 2 tys. opowieści! Zgłoszenia przychodziły zarówno pocztą, jak i drogą elektroniczną nie tylko ze stolicy Polski, ale także podwarszawskich miejscowości, jak również z Krakowa, Poznania, czy nawet Nowego Jorku! Uczestnicy wykorzystywali wszelkie możliwe formy literackie – od wierszy przez limeryki i haiku, kończąc na opowiadaniach. Najczęściej pojawiały się opisy Warszawy z przeszłości oraz wariacje futurystyczne czy miłosne z Warszawą w tle. Była to pierwsza edycja tego konkursu w Polsce, a rezultat przewyższający 2 500 zgłoszeń zdeklasował wyniki w innych krajach. Dla porównania podczas pierwszej edycji w Budapeszcie wpłynęło 750 prac, w Pradze 440, a w Bratysławie 190. Niewątpliwie świadczy to lirycznej, romantycznej naturze warszawiaków, czy też Polaków.

Nadesłane historie oceniło jury w składzie: Małgorzata Naimska - z-ca dyr. Biura Kultury m.st. Warszawy, m.in. wieloletnia pracowniczka Polskiego PEN Clubu, Małgorzata Karolina Piekarska – związana z Warszawą pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka powieści młodzieżowych, których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie, Paweł Dunin-Wąsowicz – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki oraz Marcin Wojciechowski – dziennikarz i warsawianista. 100 najlepszych opowieści zostanie wydanych w formie książkowej, a także opublikowanych na stronie internetowej www.warszawaw100slowach.pl. Spośród nich zostało wybranych 12 finalistów do których tekstów 12 polskich grafików i ilustratorów tworzy komentarze graficzne. Wśród nich są m.in. Piotr Młodożeniec, Maciej Sieńczyk i Marek Sobczyk. Pierwszy raz wynik ich pracy zobaczymy podczas uroczystego ogłoszenia wyników, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Odbędzie się ono 19 marca o godz. 18.00 w Węgierskim Instytucie Kultury w Wraszawie (ul. Moniuszki 10). To symboliczna data, bowiem tego dnia przypada rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda, który w swojej twórczości często opisywał Warszawę, jej mroczne zakamarki czy półświatek. Do dziś bez problemu można odnaleźć miejsca, które przywoływał na kartach powieści. Członkowie jury w końcu wskażą też 3 najlepsze historie, których autorzy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł każda.

Dzięki wsparciu miasta od 6 do 19 lutego informacja o konkursie była emitowana na 1116 ekranach LED w warszawskich tramwajach, na 1500 nośnikach reklamowych w autobusach i 314 tablicach w pociągach SMK. W ten sposób dotarła ona do tysięcy mieszkańców aglomeracji warszawskiej. W najbliższym czasie natomiast będzie można 12 zilustrowanych opowiadań zobaczyć w Węgierskim Instytucie Kultury, a bliżej lata w przestrzeni miejskiej m.in. w galerii W-Z w przejściu podziemnym obok Zamku Królewskiego. 

Opiekę nad polską edycją konkursu sprawuje Węgierski Instytut Kultury we współpracy z budapesztańską Fundacją Mindspace. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Prezydent Miasta st. Warszawa w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Patronami medialnymi zaś są Polskie Radio i Telewizja Polska. Partnerami są Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda oraz warszawski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Projekt jest współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji na stronie www.warszawaw100slowach.pl lub fanpage’u Warszawa w 100 słowach. Inne wydarzenia w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017:

FB: www.facebook.com/hunginst

YT: www.youtube.com/user/WegInstKult

 

web: www.kulturawegierska.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

info@synertime.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »