Dom » Nieruchomość

Warszawski rynek mieszkaniowy: dwójki najczęściej poszukiwane

Jesienna edycja „Targów Domów i Mieszkań” pokazała, że na warszawskim rynku mieszkań liczy się jeszcze coś: niewielki metraż i liczba pomieszczeń. W tym roku Warszawiacy ustawiają się w kolejce przede wszystkim po dwupokojowe mieszkania.

Lokale 2-pokojowe są najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami w stolicy. Najczęściej decydują się na nie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową lub zakładające rodzinę. Takie wnioski wypływają z zapytań, adresowanych do deweloperów podczas tegorocznej edycji „Targów Domów i Mieszkań”, które miały miejsce na przełomie września i października w Warszawie.

Kompromis między kawalerką a trzema pokojami

Nexity Polska – jeden z wystawców biorących udział w wydarzeniu – zauważa, że w tym roku największym zainteresowaniem stołecznych klientów cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 50 mkw., natomiast najmniejszy udział procentowy zapytań skierowanych do doradców Nexity stanowiły mieszkania trzypokojowe do 150 mkw. Popularne „dwójki” są często kompromisem pomiędzy zbyt małą kawalerką, a droższym mieszkaniem trzypokojowym. Ważny jest także aspekt inwestycyjny. W przypadku późniejszej sprzedaży takiej nieruchomości, znalezienie nabywcy nie powinno być problemem, bowiem w Warszawie najczęściej nabywane są właśnie mieszkania o powierzchni użytkowej od 40 do 60 mkw., stanowiące ok. 40% obrotu. Dlatego w prowadzonych aktualnie przez dewelopera inwestycjach, przeważają lokale dwupokojowe.

Dążymy do tego, żeby każda z naszych inwestycji była jak najlepiej dopasowana do aktualnych realiów rynku mieszkaniowego. Dlatego uważnie śledzimy preferencje nabywców i uwzględniamy je w naszych planach. W ten sposób zaplanowaliśmy między innymi rozkłady i powierzchnie mieszkań w naszej nowej inwestycji NextUrsus. Tutaj mieszkania najbardziej pożądane, czyli dwupokojowe o metrażach od 43 do 48 mkw., stanowią blisko 80 proc. dostępnej oferty – wyjaśnia Adam Dąbkowski, Dyrektor Generalny Nexity Polska.

Najlepsza inwestycja – dwa pokoje w Ursusie

Dwójki, zwłaszcza te położone w miejscach dobrze skomunikowanych z centrum Warszawy, cieszą się również zainteresowaniem stołecznych inwestorów. Takie ulokowanie kapitału zapewnia duże zainteresowanie najemców, a tym samym wyższą stopę zwrotu. Ten trend widoczny jest szczególnie teraz, w okresie niskich stóp procentowych i mało opłacalnych lokat oferowanych przez banki. Firma Nexity przeanalizowała potencjał inwestycyjny dzielnic Warszawy. W efekcie okazało się, że warszawski Ursus jest najlepszym miejscem do zakupu mieszkania pod wynajem, z zaskakująco wysoką stopą zwrotu z inwestycji.

Nasza analiza wykazała, że mieszkania dwu- i trzypokojowe będą bardziej opłacalne w Ursusie, który w zestawieniu z Żoliborzem w obu wariantach wypada znacznie korzystnej, z różnicą nawet o 0,04 pkt procentowego. Jeśli zdecydujemy się ulokować nasze oszczędności kupując mieszkanie w Ursusie, możemy liczyć na stopę zwrotu z zakupu jednopokojowego mieszkania równą aż 8,99%. Te liczby pokazują, że Ursus to niedoceniana, a bardzo opłacalna lokalizacja – dodaje Adam Dąbkowski, Dyrektor Generalny w Nexity Polska.

Metraż to nie wszystko…

Warszawa to bez wątpienia największy rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Pod względem dostępności mieszkaniowej stolica znajduje się na 2. miejscu wśród miast o najmniejszej sile nabywczej. Preferencje kupujących są dosyć stabilne, a oferta na rynku pierwotnym jest do nich dobrze dopasowana. Popyt na warszawskim rynku mieszkaniowym jest obecnie wyższy niż realizacja nowych mieszkań.  Dlatego też inwestorzy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie przyszłych lokatorów. Proces poszukiwania mieszkania trwa od kilku tygodni, do nawet ponad roku. Czy jest prosta recepta na odczytanie oczekiwań kupujących?

Istotne jest stałe analizowanie czynników motywujących klientów do zainteresowania daną inwestycją. Tę wiedzę można skutecznie wykorzystać w spersonalizowanych działaniach promocyjnych. Do tej pory wybudowaliśmy mieszkania dopasowane do potrzeb kilkuset klientów. Co bierzemy pod uwagę planując inwestycję? Przede wszystkim cenę – w realizowanych przez nas osiedlach można znaleźć mieszkania już od 5900 zł/mkw. Ważny jest przy tym rozkład i metraż mieszkań. Nie bez znaczenia będzie też dostępność innowacyjnych rozwiązań, które jednocześnie podwyższają standard mieszkania. Efekty sprzedaży z ostatnich lat potwierdzają, że najbardziej interesujące dla Warszawiaków są mieszkania o niewielkich metrażach, dobrze skomunikowane, a przy tym dostępne za rozsądną cenę. Doceniają także inteligentne rozwiązania i kameralny charakter obiektu. I takie mieszkania tworzymy – podsumowuje Adam Dąbkowski, Dyrektor Generalny Nexity Polska.

Firma Nexity jest obecna na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych od 4 lat. Obecne realizuje kilka projektów deweloperskich w Warszawie – Next Ursus przy ul. Posag 7 Panien 16 oraz Skylife przy ul. Jana Kazimierza 33.

O Nexity:

Grupa Nexity, to czołowy dostawca kompleksowych usług na rynku nieruchomości we Francji. Oferuje szeroki zakres doradztwa i ekspertyz, produktów, świadczeń oraz rozwiązań. Od ponad 40 lat buduje i zarządza nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi we Francji, a także na a terenie innych krajów Europy, m.in. Włoch, Szwajcarii, Belgii i Hiszpanii. Spółka obecna jest na polskim rynku nieruchomości od 2013 roku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 96622 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )