Społeczeństwo » Społeczeństwo

Wavelo nakręca Wampiriadę

Wavelo nakręca Wampiriadę
Zobacz więcej zdjęć »
Wavelo od początku istnienia wspiera różnorodne inicjatywy społeczne, nie inaczej było i tym razem. W dniach 27-29 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się wiosenna edycja Wampiriady, czyli akcji krwiodawstwa organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wampiriada jest ogólnopolskim projektem organizowanym od 19 lat przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), mającym na celu szerzenie idei krwiodawstwa wśród studentów. Akcja odbywa się dwa razy do roku na uczelniach w całej Polsce. Na samym Uniwersytecie Jagiellońskim Wampiriadę od 6 lat organizuje NZS UJ. Każda edycja Wampiriady wspierana jest przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, których udział jest kluczowy, ponieważ zapewniają personel, obsługę krwiodawców, a następnie transport krwi do banków. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Oddanie krwi jest proste i w pełni bezpieczne

Z radością i prawdziwą satysfakcją wspieramy Wampiradę. Zawsze chętnie angażujemy się w tego typu inicjatywy, tym chętniej, jeśli ich cel jest tak szczytny, jak dzielenie się krwią, czyli dobrem, którego nie da się wyprodukować i w żaden inny sposób pozyskać. Jesteśmy pod wrażeniem, ilu młodych ludzi chce dzielić się krwią z potrzebującymi, to tylko pokazuje jak pozytywne i empatyczne mamy społeczeństwo mówi Albert Wójtowicz, Dyrektor Operacyjny Projektu „Wavelo”. Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia. Na początku przechodzi się przez wywiad lekarski, następnie wykonywana jest morfologia. Istnieją czynniki dyskwalifikujące, takie jak zbyt niska hemoglobina, czy za niska masa ciała (poniżej 50 kg). Dyskwalifikuje również przyjmowanie leków, choroby przewlekłe oraz przekłucie uszu czy zrobienie tatuażu na 6 miesięcy wstecz, a także przebywanie na terenie krajów, gdzie istnieje zagrożenie malarią. Następnie, jeśli wszystko jest w porządku, przechodzi się do pobrania krwi. Na całość trzeba zarezerwować od 40 minut do godziny. Mężczyźni mogą oddawać krew co 3 miesiące, kobiety co 4. Pozyskana krew przekazywana jest do banku krwi. Krew jest bardzo cenna, często jej brakuje, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy jest najwięcej wypadków – tłumaczy Zuzanna Telega, Przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ, będąca koordynatorką Wampiriady na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki współpracy z Wavelo, możemy wszystkim oddającym krew przekazać zniżki na przejazdy rowerami miejskimi. To jest taki miły prezent dla każdego, kto odda krew. Na krwiodawców czeka także dużo czekolady, dzięki której można uzupełnić cukier i wartości odżywcze. Wampiriada jest najbardziej rozpoznawalnym projektem NZS, jesteśmy z niego bardzo dumni. Przygotowanie wydarzenia wiąże się dla nas każdorazowo z dużym wysiłkiem ale warto. Dzięki Wampiriadzie możemy szerzyć dobro – dodaje koordynatorka.

Dobro powraca

W trakcie majowej edycji Wampiriady, odbywającej się na Uniwersytecie Jagiellońskim krew oddało 56 studentów. Jak mówi jeden z nich, Maciek studiujący na I roku dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim: Do oddania krwi w ramach Wampiriady zachęciła mnie koleżanka z roku, którą niestety dyskwalifikuje tatutaż. Postanowiłem, że w końcu przysłużę się ludziom jakimś dobrym uczynkiem. Jeszcze nie wiem, czy podczas wywiadu lekarskiego zostanę dopuszczony do oddania krwi, ale jeśli tak, to będzie mi bardzo miło komuś pomóc. Może kiedyś, kiedy ja będę w potrzebie, to akurat mi ktoś pomoże. Dobro wraca, więc miejmy nadzieję, że moja krew komuś posłuży. Na studia do Krakowa przyjechałem z Katowic, muszę przyznać, że ostatnio zacząłem używać roweru do przemieszczania się po mieście, dlatego ucieszyły mnie zniżki na korzystanie z Wavelo, które otrzymują oddający krew. Na pewno je wykorzystam!

Krew  w ramach majowej edycji Wampiriady zdecydowała się oddać także Paulina, studentka ostatniego roku matematyki komputerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak mówi: Krew oddaję pierwszy raz. Zawsze chciałam to zrobić, ale za każdym razem odpadałam w przedbiegach, tj. na etapie wywiadu lekarskiego. Krew oddaję, bo wiem, że jest jest to realna pomoc dla innych ludzi. Widzę w tym dużą wartość, bo wiem, że nie można jej wyprodukować. Być może kiedyś medycyna pójdzie tak do przodu, że się to uda, lecz na razie musimy wspomagać się nawzajem.

Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy chcieliby się włączyć w przygotowywanie kolejnych edycji Wampiriady. Najbliższa odbędzie się już jesienią.

  Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce. BikeU to druga co do wielkości prowadzonych projektów spółka na polskim rynku, będąca dostawcą i operatorem rowerów publicznych. Jej dorobek to duże projekty w pięciu polskich miastach (Szczecin, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, a teraz Kraków i Jastrzębie-Zdrój).

Od dwóch lat polski operator jest częścią francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

  Dodatkowych informacji udziela:

Diana Borowiecka

tel. 509 850 677
e-mail:
diana.borowiecka@bikeu.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »