Firma » Biznes

Wellness w pracy: mniej zwolnień, większa efektywność zespołu, optymalizacja kosztów pracy

Zdrowy i szczęśliwy pracownik to ograniczenie kosztów spowodowanych nieobecnością z powodu choroby, większa wydajność zespołu i lepsze wyniki firmy. Jednym ze sposobów na wsparcie formy zespołu jest minisiłownia, którą można stworzyć nawet w niewielkim biurze.

Zdrowy i szczęśliwy pracownik to ograniczenie kosztów spowodowanych nieobecnością z powodu choroby, większa wydajność zespołu i lepsze wyniki firmy. Jednym ze sposobów na wsparcie formy zespołu jest minisiłownia, którą można stworzyć nawet w niewielkim biurze – inwestycja w modny trend spodoba się pracownikom i opłaci się przedsiębiorcy – uważa Florian Liba, fizjoterapeuta, ekspert marki Physa firmy expondo.

 

Dobra forma to większa efektywność

Eksperci Royal College of Psychiatrists[1] wskazują, że wiele osób cierpi na chroniczne zmęczenie, mimo, że dba o higienę snu i stara się utrzymywać zdrowy tryb życia. Instytyt Gallupa ze Stanów Zjednoczonych podkreśla, że silne przemęczenie w pracy odbiera siły do działania – czterech na pięciu menedżerów charakteryzuje się niską efektywnością[2].

Statystyki są alarmujące: to żółte światło nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców, którzy powinni zwrócić uwagę na stan zdrowia swoich pracowników.

 Zaangażowanie się w poprawę zdrowia i formy pracowników to nie tylko objaw troski o zespół, ale także dbałość o finanse firmy – uważa Florian Liba, fizjoterapeuta, ekspert marki Physa firmy expondo. – Pracownik w dobrej formie rzadziej choruje, nieczęsto korzysta ze zwolnień lekarskich, jest bardziej efektywny. To w bezpośredni sposób przekłada się na lepsze wyniki, poprawę wydajności i poprawę efektywności kosztowej pracy – dodaje.

 

Wellness jako inwestycja

Profesor ekonomii Daniel Sgroi w swoim badaniu wykazał, że szczęśliwy pracownik jest aż 20% bardziej produktywny[3]. Na zadowolenie z pracy składa się wiele różnych czynników: wynagrodzenie, zgrany, sympatyczny zespół, dni urlopowe i atmosfera w miejscu pracy.

Jak podaje raport „The European Health and Fitness Market 2018” Deloitte, 2 na 3 osoby odstresowują się dzięki aktywności fizycznej[4]. Ważne jest wyposażenie biura, ale także infrastruktura umożliwiająca wykonanie krótkich, aktywnych przerw w pracy.

Ergonomiczny fotel i monitor komputera ustawiony na odpowiedniej wysokości pomogą zadbać o właściwą postawę, ale nie wyeliminują zagrożeń związanych z siedzącym trybem pracy. By zadbać o kręgosłup, wzrok i poprawić koncentrację, warto co kilkadziesiąt minut wstać i wykonać kilka ćwiczeń. Najwyżej oceniani w rankingach pracodawcy, tacy jak: Google, Misrosoft czy Unilever, oprócz sal typu chillroom urządzają w swoich biurach minisiłownie – to mądra inwestycja, która zwraca się po wielokroć: miejsce pracy jest bardziej atrakcyjne, pracownicy korzystają z przerw w zdrowy, aktywny sposób, dbają o swoje zdrowie i tym samym – efektywność zespołu – uważa Florian Liba.

Jak zauważa Florian Liba, do stworzenia biurowej siłowni wystarczy niewielka pusta przestrzeń i kilka podstawowych sprzętów sportowych. Z tego typu rozwiązania korzysta coraz więcej firm: od start-upów aż po największe korporacje. Wszystko dzięki najmłodszym aktywnym zawodowo pokoleniom – generacji Y i X. Pew Research Center podkreśla, że milennialsi i “Iksy”, czyli pokolenia urodzone po 1984 roku, wyjątkowo chętnie korzystają z firmowych programów wellness.[5]

Recepta na efektywność

Podczas ćwiczeń w organizmie wytwarzają się endorfiny, tzw. “hormony szczęścia” odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Nawet niewielki wysiłek fizyczny działa odstresowująco i pozwala odciąć się od codziennych zmartwień i obowiązków. Osoby aktywne czują się pewniej i atrakcyjniej, a co najważniejsze, dzięki ruchowi odzyskują energię i zapał do dalszych działań. Do wysiłku można zachęcić także poprzez grywalizację, np. organizując comiesięczne zawody poszczególnych teamów i przygotowując spersonalizowane sportowe stroje. Świetne rozwiązanie to regularne wizyty masażysty, fizjoterapeuty czy trenera personalnego, który poprowadzi ćwiczenia idealne dla osób spędzających wiele godzin przy biurku  – komentuje Florian Liba.[1] Royal College of Psychiatrists, Tiredness. https://www.rcpsych.ac.uk/mental-health/problems-disorders/tiredness

[2] Gallup Institute. Worldwide, 13% of Employees Are Engaged at Work. https://news.gallup.com/poll/165269/worldwide-employees-engaged-work.aspx

[3] Daniel Sgroi i in., Happiness and Productivity. ttps://wrap.warwick.ac.uk/63228/7/WRAP_Oswald_681096.pdf

[4] Deloitte, The European Health and Fitness Market 2018. https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_kluby_fitness_EuropeActive_Deloitte_EHFMR_2018_PL.PDF

[5] Pew Research Center, Millennials in Adulthood. Detached from Institutions, Networked with Friends. http://www.pewsocialtrends.org/2014/03/07/millennials-in-adulthood/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »