Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Woda na start… nowego roku szkolnego

Powrót do szkoły może okazać się dla wielu uczniów nie lada wyzwaniem. Warto zadbać o to, by stał się on jednocześnie pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych.

Szklanka wody co rano pomoże dziecku w łagodnym powrocie do szkolnej rzeczywistości – odpowiednie nawodnienie pozwoli nie tylko zadbać
o zdrowie, ale także ułatwi przyswajanie wiedzy i stawianie czoła codziennym wyzwaniom.


Czym skorupka za młodu…

Polscy posłowie zdecydowali, że od 1. września ze szkół zniknie „śmieciowe jedzenie”, czyli kaloryczne przekąski, chipsy, słodycze oraz słodzone napoje[1]. Ministerstwo Zdrowia postanowiło ograniczyć dzieciom dostęp do tego typu produktów, ponieważ zawierają one znaczne ilości składników niezalecanych w ich diecie – głównie nasyconych kwasów tłuszczowych, soli oraz cukru. Władze podjęły taką decyzję w celu wzmocnienia ochrony zdrowia dzieci - chcą w ten sposób zapobiegać epidemii nadwagi i otyłości, uzależnień od cukrów prostych oraz rozwojowi chorób, które przez nie powstają, a które są problemem coraz częściej dotykającym polskie dzieci. W walce z nadwagą pomocne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli sięganie w pierwszej kolejności po wodę, dlatego na liście dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach produktów znalazła się woda źródlana i stołowa a także nisko i średnio zmineralizowana woda mineralna.

Zdrowy nawyk picia wody przez dzieci pomaga im w utrzymaniu prawidłowego stopnia przyrostu masy ciała, poprzez ograniczenie przyrostu tkanki tłuszczowej” – zaznacza dr inż. Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – „Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na spożywanie napojów przez dzieci. Potrzebują one pić dużo, ponieważ są bardzo aktywne, w związku z czym tracą więcej płynów. Do tego dochodzi wysiłek intelektualny związany z obowiązkami szkolnymi”. Ekspert przypomina również, że dzieci piją niewłaściwie. Soki i inne słodzone napoje nie zastąpią dzieciom wody” – podkreśla rozmówczyni.


Recepta na zdrowie… bez recepty!

Woda wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu dziecka.

Nie bez przyczyny jednym z najprostszych sposobów wspomagających koncentrację jest regularne picie wody. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody, mózg sprawniej funkcjonuje i nie ma trudności z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Łatwiej też jest zachować dobre samopoczucie i uniknąć rozdrażnienia.  Nasz mózg składa się w prawie 75 proc. z wody i woda doskonale stymuluje go do efektywnego działania. Dlatego tak ważne jest wyrobienie nawyku sięgania po wodę u każdego z nas, szczególnie zaś u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. 

Niedobory wody mogą powodować bóle głowy, zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych, powodować problemy ze skupieniem uwagi, czujnością i działaniem pamięci krótkotrwałej, co może znacząco wpływać na wyniki w nauce i zachowanie dziecka
w szkole.”
– tłumaczy Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.


Czego Jaś się nie nauczy…

Regularne picie wody jest bardzo istotne w codziennej diecie, pozwala zachować dobre samopoczucie, sprawny umysł i cieszyć się zdrowiem. Dlatego im większą część naszego zapotrzebowania na płyny pokrywa woda, tym lepiej, szczególnie, że tylko jeden na dziesięciu Polaków w ogóle ją pije. Dzieci obserwują dorosłych i powielają ich zachowania, więc, aby budować zdrowe nawyki u swojej pociechy, warto dać jej dobry przykład i samemu często pić wodę.Więcej informacji na stronie: www.wodanastart.pl
O programie

„Woda na Start” to program zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., którego celem jest  poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierają Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmują kampanię edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl

 

O Żywiec Zdrój S.A.

Firma Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej[2]. Wieloletnia tradycja
i ogromne doświadczenie sprawiły, że Żywiec Zdrój stał się dla konsumentów synonimem jakości, którą gwarantują najwyższe standardy wydobycia i butelkowania. Firma od lat konsekwentnie rozwija swoją ofertę, wprowadzając napoje, będące połączeniem najwyższej jakości wody źródlanej ze smakiem owoców. Czerpiąc ze źródeł, firma Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne, tworzenie przyjaznego miejsca pracy i wsparcie społeczności lokalnych. Realizuje też inicjatywy o charakterze edukacyjnym, takie jak: „Mamo, Tato, wolę wodę” czy „Woda na Start”, których celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z piciem wody i prawidłową dietą.

Więcej o programie na stronie: www.wodanastart.plIlona Woźniak
Kierownik ds. Relacji Zewnętrznych/Rzecznik Prasowy
Żywiec Zdrój
tel. 606 966 059
e-mail: ilona.wozniak@danone.comKontakt dla mediów:

Anna Kryj          
Marketing & Communications Consultants
tel.  728361 681
e-mail: kryj@mcconsultants.pl


[1]http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/od-1-wrzesnia-tylko-zdrowe-jedzenie-w-sklepikach-szkolnych [dostęp 28.08.15.]

[2]Żywiec Zdrój S.A. za Nielsen, Żywiec Zdrój S.A. osiągnął najwyższy udział równy 32,3% w kategorii wody butelkowanej (z uwzględnieniem tzw. wód smakowych) w rynku Cała Polska (jako suma rynków Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze i winno-cukiernicze, Stacje Benzynowe), Panel Handlu Detalicznego, udziały wartościowe w okresie I-XII 2014.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »