Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Wrocław – zaczarowana stolica Dolnego Śląska

Wrocław – zaczarowana stolica Dolnego Śląska
Zobacz więcej zdjęć »
Wrocław to pod wieloma względami miasto wyjątkowe. Położone nad Odrą, może pochwalić się tytułem miasta 12 wysp i 112 mostów, co plasuje je w europejskiej czołówce tuż za Amsterdamem, Wenecją i Petersburgiem.

Musisz to zobaczyć

Podczas wizyty we Wrocławiu koniecznie odwiedź Stary Rynek, który jest sercem miasta. Nieopodal mieści się zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku. Natomiast jeśli jesteś molem książkowym lub po prostu interesujesz się historią druku, koniecznie odwiedź Bibliotekę Ossolineum. Znajdziesz w niej jeden z największych zbiorów starodruków w Polsce.

Wrocław otwiera się na ludzi różnych kultur i wyznań religijnych. Jeśli więc chcesz poczuć różnorodność, udaj się do dzielnicy Czterech Świątyń. To właśnie w tym miejscu w odległości 300 m od siebie znajdują się kościoły: katolicki, ewangelicki, cerkiew prawosławna oraz synagoga. Spotkasz tutaj różnych ludzi o rozmaitych poglądach i wyznaniach, którzy żyją ze sobą w zgodzie i harmonii.

Wrocław rozrywkowo…

We Wrocławiu odbywa się wiele imprez kulturalnych, np. Festiwal Oratoryjno-Kantatowy ,,Wratislavia Cantans'', Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, a także znany w całej Europie festiwal Jazz nad Odrą, który jest organizowany od ponad 50 lat. Na festiwalu gitarowym Thanks Jimi Festival 2006 został ustanowiony rekord Guinnessa w liczbie gitarzystów wykonujących jednocześnie utwór Jimiego Hendriksa pt. „Hey Joe”. W czasie kolejnych edycji festiwalu, w latach 2007 oraz 2008, rekord był sukcesywnie poprawiany. Natomiast w 2009 roku na wrocławskim Rynku zebrało się aż 6346 gitarzystów.

…i kulturalnie

W mieście znajduje się 21 instytucji kulturalnych i 13 obiektów muzealnych, w tym m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Do atrakcji kulturalnych trzeba również zaliczyć Panoramę Racławicką, w której mieści się panoramiczne malowidło o wymiarach 117x15 metrów, przedstawiające bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku.

Miasto od wielu lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach kulturalnych i rozrywkowych. Dzięki temu już w 2016 r., wraz z hiszpańskim miastem Donostia-San Sebastián, będzie nosić prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ponadto od kilku lat Wrocław zajmuje wysoką pozycję wśród miast o bardzo dużej otwartości na przedsiębiorców. Potwierdza to ogromna na skalę naszego kraju ilość powierzchni biurowej, przekraczająca 200 tys. m2. Miasto szczyci się też doskonałą infrastrukturą. Wrocławski port lotniczy oferuje bezpośrednie połączenia z miastami Czech, Niemiec i Ukrainy, a przy tym stale zwiększa listę połączeń i komfort obsługi.

Miasto na miarę XXI wieku

Miasto z przytupem weszło w XXI wiek i mocno zaakcentowało swoją obecność w Polsce oraz Europie. Od tego czasu gości zarówno koronowane głowy, jak również prezydentów i premierów (np. spotkanie na szczycie Trójkąta Weimarskiego w 2003 r.). Wrocław był też organizatorem licznych wydarzeń sportowych, chociażby: Eurobasket (2009), Mistrzostw Świata w Akrobatyce Sportowej (2010), Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej (2014). Jeśli więc podążasz za sportowymi idolami, koniecznie odwiedź Halę Stulecia, którą uznaje się za jedno z najważniejszych dzieł w światowej architekturze XX wieku. Wrocław, mimo że nie był nigdy organizatorem igrzysk olimpijskich, posiada stadion olimpijski. Jeśli szukasz różnorodności i lubisz bawić się na koncertach, turniejach oraz wydarzeniach kulturalnych – odwiedź Wrocław i otwórz się na to wyjątkowe miasto.

Powyższe informacje i ciekawostki dotyczące Wrocławia zebrała sieć Accorhotels. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

They.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »