Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Współczesne rozumienie zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne dotykają coraz więcej osób na świecie, w tym Polaków. W obecnych czasach nie jesteśmy jednak bezradni wobec zaburzeń psychicznych i możemy je leczyć dzięki

Współcześnie, bardzo szybko wzrasta liczba kobiet i mężczyzn doświadczających problemów emocjonalnych. Wg wyliczeń Ministerstwa Zdrowia, co czwarty człowiek w Polsce będzie w ciągu życia cierpiał na zaburzenia emocjonalne. Najczęściej występujące są zaburzenia nastroju, związane z lękiem oraz dotyczące uzależnienia. Mimo powszechności występowania zaburzeń w  naszym kraju pokutuje mnóstwo niezgodnych z prawdą przekonań dotyczących przyczyn ich występowania oraz symptomów. Jedną z najbardziej wrogich postaw jest stygmatyzacja osób doświadczających trudności psychologicznych, która zazwyczaj jest rezultatem lęku i nieznajomości faktów. Często wspomina się w tej sytuacji o słabości  psychologicznej, niedojrzałości, a wręcz uzasadnionej karze. Przekonania te są kłamstwem. Sprawiają też, że poszukiwanie leczenia, jakim jest psychoterapia, związane jest z dodatkowym poczuciem wstydu i poczuciem winy.

 Przyczyny występowania

Dotychczas nie ustalono jednego elementu, który przyczynia się do występowania zaburzeń psychicznych. Obecnie najpopularniejszą koncepcją jest tzw. model biopsychospołeczny, zgodnie z którym problemy psychologiczne są uwarunkowane czynnikami biologicznymi, psychologicznym, osobowościowymi i społecznymi. Nie ma zatem jednej drogi kierującej do zachorowania, lecz mówimy o współwystępowaniu wymienionych wcześniej składników. W praktyce znaczy to wymóg zindywidualizowanej analizy pochodzenia problemu pacjenta przez przeprowadzenie precyzyjnego wywiadu obejmującego okres od początku życia do momentu pojawienia się na konsultacji ze specjalistą, czym zajmuje się dobry psycholog we Wrocławiu. W efekcie można szczegółowo poznać problemy pacjenta oraz powody ich powstania, tak aby możliwe było zaoferowanie najefektywniejszej sposobu pomocy.

Leczenie

Mimo niepewności co do przyczyn trudności psychicznych zaproponowano wiele sposobów ich leczenia, co daje nadzieję na lepszą jakość życia i ograniczenie bólu. Jedną z nich jest terapia poznawcza, której skuteczność została udowodniona w badaniach. Podkreśla ona rolę czynników poznawczych w powstawaniu i podtrzymywaniu zaburzeń psychologicznych. Sposób w jaki myślimy o sobie, o ludziach czy o świecie nierozerwalnie wpływa na to jak czujemy się somatycznie, jaki jest nasz nastrój oraz w jaki sposób się zachowujemy.  Aktualnie terapię poznawczą najczęściej łączy się z drugą metodą psychoterapii, jaką jest terapia behawioralna. Koncentruje się na zmianie dysfunkcjonalnych zachowań ludzi na te, które mogą okazać się korzystniejsze lub mniej szkodliwe.

 

***

Psychoterapeuta Wrocław- zapewniam konsultacje psychologiczne i indywidualną terapię w nurcie poznawczo- behawioralnym. Zapraszam do zapoznania się z ofertą pomocy i szczegółowymi informacjami o mnie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

twojpsychologwroclaw

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »