Firma » Praca

Wybór odpowiedniej spawarki

Czym spawać? To zapytanie zadają sobie najczęściej osoby , które chcą zacząć własną przygodę ze spawaniem. Nim zastanowimy się na odpowiedni rodzaj, rozsądnie jest starannie zbadać poszczególne wady oraz zalety tak samo spawarek inwertorowych, jak i transformatorowych.

Zacznijmy od całkowitej podstawy. Spawanie to łączenie metali poprzez ich stopienie i spojenie. Wśród metod wypisać można spawanie elektrodami otulonymi, łukiem krytym, w osłonie gazów obojętnych i aktywnych jak również elektrodą nietopliwą. Oprócz tego w zakresie spawalnictwa posiadamy do czynienia również ze spawaniem laserowym, plazmowym czy hybrydowym. Główne zapytanie, które zadają sobie początkujący, to czym spawać? Czym są spawarki inwertorowe jak również transformatorowe? Co powinienem wiedzieć na początku?

Spawarka transformatorowa czyni łuk elektryczny, który stapia metale i umożliwia je łączyć z pozostałymi. Jej składnikiem jest transformator, częstokroć zasilany prądem 230V czy 400V. Napięcie jest niewielkie, nie małe za to natężenie. Spawarką transformatorową mamy możliwość pracować metodami MMA oraz MIG/MAG. Maszyny te są przeważnie dość dużych rozmiarów, a robota w niewielkich rejonach graniczy nierzadko z cudem. Jednoznacznie w wielu wydarzeniach zdoła się wyrażać, iż potrzebne będzie użycie prostownika spawalniczego. Jeżeli się znajdujemy już przy wadach, powinniśmy wspomnieć o dość niskiej sprawności, dużej wadze i wymiarach oraz relatywnie wysokim poborze prądu. Jeżeli wykorzystamy słabej rangi elektrody, jakość spawania będzie po prostu zła. Spawarka transformatorowa ma jednakże walory – jest dość tania w zakupie, ma łatwą strukturę i niską cenę naprawy w trakcie uszkodzeń, które i tak są niezwykle rzadkie.

Patrząc na spawarki inwertorowe od razu zaobserwować możemy, iż są dużo mniejsze od swoich transformatorowych kolegów. Inwertor ma za zadanie przetworzyć prąd płynący z sieci. Wzmocnienie częstotliwości pójdzie w parze ze zmniejszeniem rozmiaru transformatora. Spawarki inwertorowe są idealnym narzędziem do spawania metodami MMA jak również TIG. Oprócz małej wagi spawarki inwertorowe zapewniają całą mobilność i udaje się na nich pracować tam, w którym miejscu transformatory po prostu się nie zmieszczą. W tym samym czasie nowa technologia czyli urządzenia te zapewniają sporo funkcjonalności upraszczających spawanie: hot start, to znaczy szybkie zajarzenie łuku; anti stick zapobiegający przyklejaniu się elektrody albo arc force, który reguluje dynamikę łuku. Spawarki inwertorowe ściągają dużo mniej prądu niż transformatorowe, a wysoka sprawność i stabilność łuku zapewniają komfortową pracę. Oczywiście, produkty te mają także wady – największą dla początkującego konsumenta może być cena sprzętu. W spawarkach inwertorowych ma się do czynienia z obszerną liczbą elektroniki, a naprawa może być dość kosztowna.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie czym spawać. Sporo zależne jest od materiału, z jakim ma się do czynienia; wiedzy, jaką posiadamy i środków, które możemy poświęcić na kupienie spawarki. Warto wcześniej dokładnie przewertować literaturę i spytać ekspertów jakie jest ich zdanie na ten temat. Oszczędzi to nam nadmiernych kosztów i pomyłek.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

emaks

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »