Dom » Wnętrza

Wymodeluj swój dom światłem

Wymodeluj swój dom światłem
Zobacz więcej zdjęć »
Lampa dająca klimatyczne światło w pokoju, żyrandol ciepło oświetlający przedpokój czy też dyskretnie podświetlone meble kuchenne. To właśnie światło tworzy niezwykłą atmosferę domu. Warto zadbać o to, aby było wyjątkowe.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, nie tylko funkcjonalny, ale również ozdobny należy wykorzystać  trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe  oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne to zwykle główne źródło światła w pomieszczeniu, które równomiernie je rozświetla. Może to być designerska lampa wisząca, piękna plafoniera, loftowe reflektorki czy też nowoczesne halogeny rozmieszczone na całym suficie. Gdy za oknem zapadnie zmrok, doskonale zastępuje nam ono światło dzienne.

 

Oświetlenie miejscowe

Jednak tym, co tworzy wyjątkowy nastrój w mieszkaniu jest podkreślenie światłem poszczególnych miejsc i zakamarków domu. Służy do tego m.in. oświetlenie miejscowe, które rozświetla te obszary, w których zwykle wykonuje się określone czynności. Ma ono szczególne znaczenie np. w kuchni, gdzie jednym z miejsc, które powinny być doskonale oświetlone jest blat roboczy.

Zwykle odpowiednie oprawy montuje się pod szafkami wiszącymi. Można to zrobić zarówno przy pomocy opraw wpuszczanych w meble, dzięki czemu stanowią one ich integralną część, lub też montowanych na ich powierzchni – mówi Maciej Wikorejczyk, specjalista ds. oświetlenia Häfele. - Mogą to być również odpowiednie listwy świetlne. Wszystko zależy od tego, co nam się bardziej podoba.

Kuchnia to miejsce, gdzie warto oświetlić nie tylko miejsce pracy, ale również podświetlić inne zakamarki, w których trzymamy potrzebne rzeczy, np. szuflady lub wnętrze szafek. Do tego celu doskonale nadają się specjalne profile ledowe, które uruchamiają się w momencie ich otwierania.

 

Jeśli natomiast poszukujemy pomysłu na oryginalne podkreślenie klimatu naszej kuchni, możemy podświetlić dolne szafki tuż przy podłodze. Dzięki temu z pewnością pomieszczenie to nabierze wyjątkowego charakteru, a zarówno domownicy, jak i  goście znacznie chętniej będą tu spędzać czas.    

 

Oświetlenie sypialni

Z kolei pomieszczeniem, w którym szczególnie zależy nam na uzyskaniu wyjątkowej atmosfery jest sypialnia. Jej oświetlenie powinno sprzyjać nie tylko doskonałemu odpoczynkowi i wyciszeniu, ale również stworzyć intymny nastrój.   

- W sypialni znacznie mniejsze znaczenie ma oświetlenie ogólne – uważa Maciej Wikorejczyk - Dużo istotniejsze jest to dekoracyjne, najlepiej w delikatnym, ciepłym odcieniu. Mogą się tu przydać zwłaszcza taśmy LED.

Doskonały efekt uzyskamy umieszczając je np. wokół dolnej listwy ramy łóżka lub też tuż za jego zagłówkiem.

Jeśli natomiast lubimy czytać w łóżku, najwygodniej będzie umieścić źródła światła tuż obok niego. Może to być zarówno lampka na szafce nocnej, jak i specjalny kinkiet zamocowany na ścianie, przy zagłówku. 

Z kolei jeśli w zimowe poranki wstajemy, gdy na dworze jest jeszcze całkiem ciemno, na pewno przyda nam się oświetlenie w szafie. Nie tylko pozwoli ono szybko znaleźć potrzebne ubrania i dodatki, ale również sprawi, że początek dnia stanie się znacznie przyjemniejszy. Tu również taśmy LED doskonale zdadzą egzamin np. te montowane w drążku ubraniowym.

 

Jak oświetlić pokój dzienny

Miejscem, gdzie zwykle spędzamy najwięcej czasu jest pokój dzienny. Tu odpoczywamy, oglądam telewizję, spędzamy czas z rodziną i organizujemy spotkania z przyjaciółmi. Dlatego też szczególnie ważne jest odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia.

 

Przede wszystkim musi być ono funkcjonalne. Na pewno niezbędne jest tu oświetlenie ogólne. Jednak warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób przy pomocy światła stworzyć tu taką atmosferę, w której każdy będzie się czuł dobrze.  Może się do tego przydać zarówno efektowna lampa stojąca, jak i kilka mniejszych punktów świetlnych podkreślających poszczególne elementy wystroju.  

 

- Przy pomocy odpowiednich taśm LED można na przykład w bardzo efektowny sposób podświetlić półki, na których znajdują się przedmioty warte wyeksponowania – mówi Maciej Wikorejczyk. – Do tego celu doskonałe jest też punktowe oświetlenie ekspozycyjne.

Jeśli natomiast posiadamy obrazy, które wyjątkowo lubimy, na pewno dużą przyjemność sprawi nam ich doświetlenie przy pomocy specjalnych lamp przeznaczonych właśnie do tego celu.

 

Häfeleto globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »