Dom » Nieruchomość

Wyprzedają się mieszkania ze starej oferty

Najwięcej nowych mieszkań w Warszawie można kupić w przedziale cenowym od 7 do 9 tys. zł/mkw. Co czwarty lokal wystawiony do sprzedaży jest gotowy


W Warszawie mieszkania w kwocie do 5 tys. zł za metr kwadratowy raczej nie znajdziemy. Jak oblicza Emmerson, największa liczba wystawionych do sprzedaży przez deweloperów lokali (47,3 proc.) to mieszkania, które kosztują od 7 do 9 tys. zł/mkw. Niemal co trzecie mieszkanie na stołecznym rynku pierwotnym (30 proc.) było do wzięcia w III kwartale tego roku w kwocie od 5 tys. do 7 tys.
W wyższych cenach deweloperzy dysponują już mniejszą ilością lokali. Nie całe 13 proc. spośród mieszkań wystawionych do sprzedaży wycenione jest na kwotę od 9 do 11 tys. zł/mkw. Droższe mieszkania obejmują już tylko niespełna dziesięcioprocentowy udział w całej ofercie. Najwyższa cena 1 metra kwadratowego w mieście sięga 45 tys. zł.      

Średnie ceny, średni standard

Warszawski rynek jest najdroższy w kraju. Oferta obejmuje największą ilość mieszkań w najwyższych przedziałach cenowych. Wynika to z większych niż w innych miastach kosztów budowy. Zarówno robocizna, jak i działki inwestycyjne osiągają tu najwyższe stawki.  
Nie mniej inwestorzy wszędzie budują teraz taniej niż kilka lat temu. Wprowadzają na rynek przede wszystkim mieszkania, których ceny nie przekraczają średniej dla całego miasta, bo na droższe lokum mniej osób może sobie pozwolić. Ograniczenia w kredytowaniu zakupu nieruchomości sprawiły, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do inicjowania budów, w które oferują mieszkania z wyższej półki i takich projektów realizują znacznie mniej. Budują głównie osiedla, w których dostępne są lokale w średniej cenie i standardzie.
Przybywa mieszkań w budowie

W III kwartale tego roku w stołecznej ofercie zmniejszył się udział mieszkań, które od jakiegoś czasu pozostają w ofercie rynkowej. Co czwarty lokal znajdujący się w sprzedaży to mieszkanie, którego budowa rozpoczęła się w I połowie 2009 roku lub wcześniej. Część tej oferty obejmuje mieszkania, których realizacja przypada na okres przedkryzysowy.   

Znak czasu: mieszkanie kompaktowe  

Wówczas w inwestycjach struktura lokalowa kształtowała się nieco inaczej. Powierzchnia mieszkań była znacznie większa, niż obecne oczekiwania kupujących. W projektach dominowały często duże mieszkania, które jeszcze w pierwszej połowie 2008 roku cieszyły się większym zainteresowaniem nabywców. Teraz planujący zakup w przeważającej liczbie zainteresowani są kompaktowymi lokalami. Poszukują dwóch, czy trzech pokoi, ale na jak najmniejszej powierzchni. Natomiast w starszych mieszkaniach na jedno pomieszczenie przypada większy metraż, niż w obecnie budowanych.

Z drugiej strony w ukończonych inwestycjach, w których zostało już niewiele mieszkań w sprzedaży, osoby zamierzające nabyć nieruchomość mogą liczyć na atrakcyjne ceny oferowane przez deweloperów. Przykładowo w Bemowie na Osiedlu Lazurowa przy ulicy Batalionów Chłopskich można kupić gotowe mieszkania w cenie już od 5800 zł/mkw. To znacznie niższa kwota od średniej stawki dla całego miasta wynoszącej 8,5 tys. zł/mkw. (wg Emmerson). Mieszkania dostępne w sprzedaży mają metraż od 53 mkw. do 161 mkw. Oferty takie jak ta są okazją dla osób, które chcą zamienić mieszkanie na większe.   
   
Więcej nowo wprowadzonych mieszkań w ofercie

Największa ilość nowych mieszkań w Warszawie, podobnie jak w innych większych miastach z wyjątkiem Wrocławia, to lokale, które trafiły na rynek w pierwszej połowie 2011 r. Jest to rezultat większej aktywności deweloperów, którzy od początku bieżącego roku sukcesywnie zwiększali ofertę. Prawie co trzecie sprzedawane w stolicy mieszkanie znajduje się w inwestycji, której budowa rozpoczęła się kilka miesięcy temu (30 proc.).   

Według wyliczeń analityków Emmerson, odpowiednio 17 proc. i 15 proc. zasobów stołecznego rynku pierwotnego w ostatnim kwartale obejmowały mieszkania, których budowa została zapoczątkowana w I i II połowie ubiegłego roku. W zestawieniu sporządzonym przez analityków tej firmy uwagę zwracają mieszkania wprowadzone do obrotu w drugim półroczu 2009 roku. To tylko 1 proc. obecnej oferty nowych mieszkań w Warszawie. W tym czasie deweloperzy niemal całkowicie zamrozili swoje inwestycje. To spowodowało swoistą lukę w podaży.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PBM Południe Development
http://www.pbmdevelopment.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »