Kultura, sztuka » Kultura

Wystawa "Świat w 3D" w Krakowie

Wystawa "Świat w 3D" w Krakowie
Zobacz więcej zdjęć »
Centrum Handlowe Krokus w Krakowie na dwa tygodnie stanie się ośrodkiem miłośników świata, podróży i trójwymiaru. A wszystko to dzięki wyjątkowej wystawie zdjęć National Geographic Polska.

Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży spędzającej letnie wakacje w mieście będą warsztaty organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wystawa Świat w 3D będzie prezentowana w Centrum Handlowym Krokus przy Alei Gen. T. Bora - Komorowskiego 37 od 25 czerwca do 10 lipca 2011 r.. Składa się ona z około 30 trójwymiarowych fotografii, które powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej.

Tak o wystawie opowiada Wojciech Franus, pomysłodawca wystawy, autor zdjęć, fotograf, szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska:

1. Skąd wziął się pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?
Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

2. Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?
Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

3. Jak wyglądały prace nad wystawą?
Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Wystawa Świat w 3D to projekt skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy stanowią atrakcję samą w sobie. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będą warsztaty organizowane w specjalnej „Strefie Dziecka" przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Warsztaty towarzyszące wystawie „Świat w 3D" to doskonały pomysł na letnie wakacje spędzane w mieście. Ich program obejmuje nie tylko zwiedzanie wystawy, ale również poznanie ciekawostek dotyczących krajów, w których zostały wykonane trójwymiarowe zdjęcia - mówi Sylwia Syrek, Dyrektor Centrum Handlowego Krokus. „Na warsztaty zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież w wieku od 3 do 16 lat, indywidualnie, z rodzicami, jak również w grupach zorganizowanych przez wszystkie krakowskie ośrodki dla dzieci - świetlice, domy kultury, półkolonie, przedszkola, szkoły" - dodaje Sylwia Syrek. Zajęcia prowadzone podczas warsztatów zostały przygotowane tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. Składają się one z zabaw i gier edukacyjnych dostosowanych do różnego wieku uczestników i będą prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Zapisy na Warsztaty odbywają się telefonicznie pod numerem 0 665 598 699 oraz/lub mailowo: edukacja@qraproduction.pl. Akcja ma charakter edukacyjny i jest bezpłatna.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D są prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Wystawa Świat w 3D była już prezentowana w Jankach pod Warszawą i Bydgoszczy. Po Krakowie będzie można ją obejrzeć także w Zabrzu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu.

Więcej informacji na temat wystawy oraz zajęć dla dzieci i młodzieży, jak również przykładowe zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej akcji: www.wystawa3d.national-geographic.pl. Zapraszamy również na stronę CH Krokus: www.chkrokus.pl.

Partnerami wystawy są firmy: Canon, Epson, LG - Partner technologiczny, Trefl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sky Club. Organizatorem wydarzenia jest agencja Qra Production.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »