Firma » Finanse

Wzrasta liczba firm mających problem z płatnościami

Jak pokazują najnowsze dane wywiadowi Dun & Bradstreet Poland początek 2012 roku przyniósł znaczny wzrost zatorów płatniczych w firmach.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w branży budowlanej. Nie lepiej jest w spożywczej i  spedycyjnej. Warto przypomnieć sobie jakie są źródła finansowania MSP i kiedy należy pamiętać o faktoringu.    

Najbardziej zadłużone branże
Sektory w których przybywa zaległości płatniczych w szybkim tempie to branża budowlana (gdzie wartość przeterminowanych należności wzrosła w styczniu 2012r. do 228,4 mln zł ze 148 mln zł w 2011r., a liczba niepłacących w terminie przedsiębiorstw urosła z 3685 do 5056), spożywcza (wzrost wartości 259,4 ml zł
w porównaniu z 216,6 mln zł rok wcześniej,  liczba niesolidnych dłużników wzrosła z 2282 do 2583 firm). Niezbyt atrakcyjnie wygląda także sytuacja w branży transportowej. Styczniowe zatory wzrosły tam do 83,5 mln zł z 34,1 mln zł w roku ubiegłym, a liczba zadłużonych przedsiębiorstw podskoczyła ponad dwukrotnie
z 1836 do 3959. W kilkunastu monitorowanych branżach łączna wartość z tytułu przeterminowanego zadłużenia w styczniu br. sięgnęła 1,2 mld. Zł, co oznacza wzrost o niemal 22 proc. w stosunku do poprzedniego roku. 

Przedsiębiorcy nie wiedzą wiele o faktoringu
Przedsiębiorcy z sektora SME w badaniach  przyznają, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie głównym źródłem  finansowania firm są środki własne (92 proc.). Bieżącą działalność z kredytów bankowych finansuje 46 proc. badanych firm, a co trzecie przedsiębiorstwo ma obecnie podpisaną umowę leasingową. Jedna na dziesięć badanych firm korzysta obecnie z funduszy unijnych, natomiast wykorzystywanie faktoringu jako zewnętrznego źródła finansowania deklaruje obecnie 4 procent badanych. Co więcej prawie połowa badanych (43 proc.) nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy łatwo można skorzystać z faktoringu, co wskazuje, że nie mają praktycznej wiedzy na temat tego narzędzia finansowania. 
„Analizując dane mówiące o zatorach płatniczych firm, a z drugiej strony obserwując świadomość polskich przedsiębiorców, należy położyć silny nacisk na ich edukację i promowanie narzędzi wspierających rozwój  biznesu takich jak faktoring”  – mówi Stanisław Atanasow, Prezes Zarządu Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA, nowej spółki faktoringowej na polskim rynku.  

Kiedy warto sięgnąć po faktoring
Faktoring może z powodzeniem być wykorzystywany zarówno w okresie koniunktury jak i spowolnienia gospodarczego. W okresie koniunktury jest skutecznym narzędziem finansowania dynamicznego wzrostu sprzedaży przedsiębiorstw, pozwalającym na wydłużanie terminów płatności dla kontrahentów (tym samy czyniąc ofertę danego przedsiębiorstwa bardziej atrakcyjną na rynku), z drugiej strony pozwala m.in. na szybszy zakup materiałów do produkcji i szybszą realizację zamówień. 
W okresie spowolnienia faktoring pomaga przedsiębiorstwu poradzić sobie z zatorami płatniczymi – faktor dyscyplinuje dłużników i skutecznie może dochodzić spłat. Faktoring też skutecznie pomniejsza ryzyko działalności handlowej, gdyż faktor weryfikuje odbiorców klienta (faktoranta) i stale monitoruje ich zachowania płatnicze lub przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty od odbiorców w faktoringu pełnym. Faktoring zapewnia też płynność finansową przedsiębiorstwa, nie pogarszając przy tym jego wiarygodności kredytowej.


***
Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA
Właścicielem firmy jest Europejski Fundusz Leasingowy S.A., a firma jest częścią Crédit Agricole Leasing & Factoring. Crédit Agricole Commercial Finance Polska została zarejestrowana w kwietniu 2011. Firma oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom, oraz większym firmom, usługi factoringowe. Swoją działalnością pokrywa cały obszar Polski, a jej biura znajdują się w: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu. www.ca-commercialfinance.pl

Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »