Motoryzacja » Samochody

Z czego słynie Citroen?

Z czego słynie Citroen?
Zobacz więcej zdjęć »
Citroen to znana na całym świecie marka samochodów. Od dawna obecna również i na naszych ulicach, podbiła serca klientów dzięki zastosowaniu pewnego rozwiązania technicznego. Z czym kojarzymy tę markę?

Citroen wśród miłośników motoryzacji jest kojarzony przede wszystkim z niezwykłą, niespotykaną w żadnych innych samochodach, wygodą jazdy. Sekretem firmy jest zastosowanie własnego rozwiązania dotyczącego zawieszenia. Zamiast tradycyjnych resorów, inżynierowie pracujący dla francuskiej firmy już kilkadziesiąt lat temu zastosowali rewolucyjne wręcz rozwiązanie – zawieszenie hydropneumatyczne. W rezultacie powstał samochód, od którego Citroen zyskał prawdziwą sławę. Był to model DS. Od połowy lat pięćdziesiątych francuski producent samochodów nadal z powodzeniem stosują to rozwiązanie w swoich kolejnych modelach.

Zawieszenie hydropneumatyczne jest konstrukcją niezbyt skomplikowaną w działaniu, nieco bardziej skomplikowana jest natomiast jego budowa. Cały układ składa się z dwóch, ściśle połączonych ze sobą części. Jedna z nich, hydrauliczna, zasilana jest pompą, napędzaną bądź to przez silnik samego pojazdu bądź też specjalnym elektrycznym silnikiem. Pompa ta służy nie tylko do ustalaniu prześwitu pojazdu, czyli słynnego już podnoszenia się samochodu marki Citroen przed jazdą, ale także odpowiada za wspomaganie kierownicy i sterowanie automatyczną skrzynią biegów.

Część pneumatyczna z kolei odpowiada za amortyzację wstrząsów. Cała rzecz polega na tym, że w układzie znajduje się płyn i gaz, najczęściej azot. Cały jego zapas mieści się w specjalnych kulach, przymocowanych do układu najczęściej w miejscu łączenia się z zawieszeniem. W chwili nacisku gaz łączy się z płynem hydraulicznym, co powoduje zmniejszenie wstrząsów, które zostają pochłonięte właśnie przez różnicę ciśnienia w całym układzie hydropneumatycznym. Dzięki temu rozwiązaniu jazda Citroenem jest tak bardzo wygodna. Cały układ jest dość niezawodny, w razie problemów można udać się po pomoc, jaką oferuje serwis Citroena Wrocław.

Historia tego usprawnienia pokazuje wyraźnie, że przejście do historii motoryzacji może odbyć się nie tylko za pomocą stworzenia bardzo szybkiego samochodu, korzystającego z silnika o ogromnej mocy. Może być to także coś, na co zwrócą uwagę nabywcy aut kierujący się w swych wyborach czymś innym niż szybkość pojazdu.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dominik

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »