Społeczeństwo » Polityka

Za wzrost płacy minimalnej zapłacą przedsiębiorcy

Dynamika wzrostu płacy minimalnej w Polsce jest relatywnie wysoka. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść o 200 zł brutto więcej i ma wynosić 2450 zł. Jak wpłynie to na koszt, który ponosi pracodawca?

Jak powszechnie wiadomo wynagrodzenie brutto w zasadzie pracownika nie interesuje. I słusznie, bo jego wynagrodzenie netto wzrośnie w sumie o 138 zł - pozostałą część pracodawca będzie musiał przeznaczyć na podatki i składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Co ważne, płaca brutto nie budzi również większego zainteresowania pracodawców, bo ci do tej kwoty muszą doliczyć również dalszą część składek na ubezpieczenia społeczne oraz fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. W konsekwencji całościowy koszt, jaki poniesie pracodawca w związku z podniesieniem płacy minimalnej wyniesie 241 zł.

 

Pracodawca poniesiony koszt w pewnym stopniu zrekompensuje sobie poprzez wliczenie kosztu wynagrodzenia za pracę do kosztów uzyskania przychodu. W konsekwencji zapłaci niższy podatek dochodowy. Skala oszczędności będzie zależna od przyjętego sposobu opodatkowania :

Dla podatku wg skali podatkowej w I skali (18%) : 43,38 zł - łączny koszt wyniesie 197,62 zł.

Dla podatku wg skali podatkowej w II skali (32%) : 77,12 zł - łączny koszt wyniesie 163,88 zł.

Dla podatku liniowego (19%) : 45,79 zł - łączny koszt wyniesie 195,21 zł.

 

W praktyce trudno spotkać pracodawców, którzy rozliczają się wg II skali podatkowej. Można więc przyjąć, że wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 200 zł brutto podniesie koszt pracodawcy o około 195 - 200 zł, zależnie od przyjętego sposobu rozliczania podatku dochodowego.

 

Więcej informacji o sposobie rozliczania wynagrodzenia za pracę i jego łącznym koszcie można uzyskać < a href=”http://piszumowy.pl/rzeczywisty-koszt-zatrudnienia-pracownika/”>TUTAJ< /a>.

 

Maciej Żółtowski

Autor bloga http://piszumowy.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MZoltowski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »