Dom » Budownictwo

Zadbaj o siebie – stwórz dom, który będzie Twoją ostoją

Zadbaj o siebie – stwórz dom, który będzie Twoją ostoją
Zobacz więcej zdjęć »
Żyjemy w ciągłym biegu, poświęcając się karierze, starając się zachować życie towarzyskie.

Dbamy o dietę i zdrowie, jednocześnie zapominając o jednej z podstawowych potrzeb – o odpoczynku. Nie zawsze mamy jednak możliwość wyjazdu na urlop, warto więc zaaranżować sobie codzienną przestrzeń, która będzie dla nas miejscem odcięcia się od problemów i obowiązków. Takim miejscem może być nasz dom – powinniśmy zadbać o to, by stworzyć w nim warunki umożliwiające prawdziwy relaks. Ważne jest więc, by apartament był urządzony nie tylko estetycznie, ale również z uwzględnieniem innych czynników, które wpływają na nasze samopoczucie.

Dom czy apartament?

Na początku należy zastanowić się, czy zainwestować w dom, czy w apartament. Obie opcje mają swoje zalety i wady. W domu zyskamy większe poczucie intymności, to także lepsze warunki na zaznanie spokoju i odpoczynku. Ponadto mamy do dyspozycji działkę, którą możemy zaaranżować według swoich potrzeb i hobby: czy będzie to uprawa roślin, miejsce sportowych rozgrywek, a może plac zabaw dla dzieci?

Apartament natomiast wiąże się z szeregiem cech, które mogą nie być odpowiednie dla osób, które szukają wypoczynku – głośni lokatorzy i ograniczona przestrzeń z pewnością nie sprzyjają atmosferze spokoju. Jeśli więc zależy nam na ciszy, warto pamiętać, że apartamenty położone na wyższych piętrach charakteryzują się lepszą izolacją akustyczną. Zaletą apartamentów jest natomiast niewątpliwie cena, która jest dużo niższa niż w przypadku domów.

Okolica jest ważniejsza niż myślisz

Nawet jeśli większość czasu spędzamy w budynku, okolica, która go otacza jest niezwykle ważna. Szybkie tempo życia i stres negatywnie wpływają na nasze życie. Dobrym rozwiązaniem byłoby więc znalezienie miejsca, które zapewni nam kontakt z naturą i oddech od miejskiego zgiełku. Co nie musi wcale oznaczać utrudnionego dojazdu do miasta.

Otoczenie domu ma znaczący wpływ na samopoczucie jego mieszkańców. Nasi klienci coraz bardziej cenią sobie bliskość natury i takich domów szukają najczęściej. Moim ulubionym przykładem takiego miejsca jest Willa Słońce Toskanii – idealny dowód na to, że w niedalekiej odległości od centrum miasta można poczuć atmosferę włoskiej prowincji. To piękny nowoczesny dom położony na wzgórzu z romantycznym widokiem na morze – miejsce wręcz stworzone do odpoczynku. Można w nim poczuć klimat Toskanii nie wyjeżdżając z Gdyni. – mówi Agata Karolina Lasota z firmy LBC INVEST zajmującej się nieruchomościami. Dodaje: Warto szukać inwestycji, które pozwolą nam połączyć możliwość korzystania z miasta, a jednocześnie sprawią, że będziemy blisko natury. Obiad w ogrodzie czy spacer nad morzem o poranku – to takie momenty sprawiają, że łapiemy oddech i pozytywnie nastrajamy się na nowe wyzwania.

Wnętrze – stwórz swój wymarzony klimat

Nawet najpiękniejszy dom czy apartament należy odpowiednio urządzić. To, w jaki sposób zaplanujemy przestrzeń, ma duży wpływ na nasze poczucie szczęścia. W końcu nie sam budynek, a jego aranżacja i ludzie w nim mieszkający tworzą panującą w nim atmosferę.

Dobór sztuki jest niezwykle istotny przy tworzeniu wystroju i klimatu domu. Jak wybrać dzieła, które będą pasować? Wiele osób zadaje mi to pytanie. A odpowiedź jest bardzo prosta: sztukę dobierajmy według swoich odczuć i emocji, w końcu to my będziemy codziennie na nią patrzeć. Dlatego należy zastanowić się, czego oczekujemy od danego pomieszczenia. Jeśli ma sprzyjać odpoczynkowi, wybierzmy obrazy, które nas uspokajają, jeśli natomiast ma nas motywować i być miejscem pracy, lepsze będą dzieła dynamiczne, energetyzujące. – radzi Agnieszka Gniotek, właścicielka Galerii Xanadu. Dodaje: Zauważyłam, że często osoby, które wracają z wakacji np. z Włoch, poszukują obrazów przedstawiających ich ulubione miejsca. Kupując i wieszając taki obraz w salonie, mogą rozkoszować się tym widokiem przez cały rok. Sztuka jest nośnikiem emocji, stąd też ma tak dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które z nią obcują.

Przede wszystkim kierujmy się tym, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Najważniejsze, by wnętrze było autentyczne i oddawało charakter jego mieszkańców. Nie warto podążać za trendami, które nie zawsze muszą nam odpowiadać. Ułatwieniem może być ustalenie motywu przewodniego lub stylu urządzenia domu, jednak pamiętajmy, że takie rozwiązanie może ograniczać swobodę w dekorowaniu wnętrz. Zadbajmy również o obecność roślin – badania pokazują, że pozytywnie wpływają na psychikę człowieka, a ponadto oczyszczają powietrze.

Podsumowując, naprawdę warto zatroszczyć się o to, by we własnym domu czuć się komfortowo i bezpiecznie. W obecnych czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej zestresowani, miejsce, które jest dla nas ostoją, jest bardzo ważne. Proces, który towarzyszy tworzeniu takiej przestrzeni może być długotrwały, jednak efektem będziemy się cieszyć przez długie lata. Pamiętajmy jednak, że nawet najpiękniej urządzony dom nie zagwarantuje nam szczęścia. To od nas i od ludzi, których do niego zaprosimy, zależy czy stworzymy w nim ciepłą, serdeczną atmosferę.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »