Motoryzacja » Samochody

Zakup opon produkcji Chińskiej, czy to jest dobra inwestycja?

Często przy zakupie zastanawiamy się czy kupić opony mniej powszechnie cenionych marek czy okazyjne chińskie modele. Wiele osób twierdzi, że tanie chińskie opony są lepsze niż te powszechnie dostępne na naszym rynku. Czy rzeczywiście opony te są dobrą i tanią alternatywą dla opon niższej klasy?

 

Do Polski dociera już wiele marek azjatyckich producentów, a niektóre z nich stają się już sławne. Sławne nie tylko z tego, że są powszechnie dostępne, ale jak bywa w przypadku chińskich firm ich nazwy przypominają bardzo te ze starego kontynentu. Jako przykład można podać tutaj Godride… Ale kolejną znaną marką jest także Infinity.

Szczególnie opony z Chin można spotkać w wielu sklepach internetowych, albo po prostu na aukcjach. Wiele z opon, które można napotkać są nawet połowę tańsze od tych, które są produkowane na naszym kontynencie. Często zamiast wydawać 500 z złotych na oponę azjatycki odpowiednik jest w stanie zostawić nam w portfelu około 200-250 złotych, jednak wszystko zależy od konkretnego rozmiaru opon jak i marki.

A jak jest w praktyce?

Wygląda to niezbyt zachęcająco. Opony z chin są zazwyczaj wykonane bardzo niechlujnie, ale przede wszystkim nie są tworzywem wysokiej technologii. Guma zawarta w mieszance jest bardzo niskiej jakości i powoduje szybkie zużycie.  Co prawda na forach internetowych można znaleźć opinie, że popularnie i kolokwialnie ujmując „chińczyki” mają możliwość przetrwania więcej niż czołowe 
marki opon jak Michelin, Nokian, Pirelli itd.

I może to będzie dziwne, ale czasami tak jest! Niestety nic nie ma za darmo. Kluczem w sprawie jest tzw. zastosowana twarda guma, która powoduje lepszą żywotność, ale za to zapewnia bardzo słabe osiągi. Osiągi te często są ważne dla bezpieczeństwa, bo jest to m.in. hamowanie na mokrej nawierzchni czy przyczepność oraz sterowność autem. Jednym słowem opony te nie mają zrównoważonych osiągów i jeżeli mają, choć dobry jeden sztandarowy to pozostałe są na takim poziomie, że wykluczają ją z kręgu dobrych modeli.

Oszczędność tych opon jest może przy zakupie, ale jeżeli wziąć pod uwagę wyższe opory toczenia to nasz samochód w tych oponach będzie zużywał więcej paliwa, a z tym sie wiążą dodatkowe koszty.  

Potwierdzeniem powyższych słów są wyniki testów, jakie przeprowadzane są przez magazyny motoryzacyjne czy inne specjalistyczne instytucje jak np. ADAC. Patrząc na rezultaty można zauważyć, że opony z Chin są nie tylko gorsze, ale także zostają bardzo daleko w tyle w porównaniu do najgorszych europejskich odpowiedników.

Wobec powyższego trzeba bardzo poważnie rozważać zakup chińskich opon. Lepszym rozwiązaniem, może być zakup dobrze utrzymanych i przechowywyanych opon używanych. Choć najlepiej zawsze kupić nowe opony i mieć do nich w jakimś stopniu zaufanie. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Opony
http://www.rezulteo-opony.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »