Dom » Budownictwo

Zasadzono symboliczne drzewo na przyszłej inwestycji F.S.O. PARK

Z okazji obchodów Dnia Ziemi, 22 kwietnia br. przed EkoCentrum Punkt Zwrotny przy ul. Jagiellońskiej 88 na Pradze Północ w Warszawie zasadzone zostało symboliczne drzewo - lipa szerokolistna - będące początkiem przemiany poindustrialnego terenu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

To właśnie tutaj, na przestrzeni 25 lat, OKAM realizować będzie zrównoważoną inwestycję F.S.O. PARK, która obejmie 62 ha, z czego 20 ha zajmować będą zielone tereny, w tym 10 ha - centralny park. 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele OKAM, Ekocentrum Punkt Zwrotny, media oraz warszawska młodzież z ​​okolicznej szkoły. Ekocentrum Punkt Zwrotny, które funkcjonuje w przestrzeni Bram​y​​ ​Głównej FSO od jesieni ubiegłego roku, skupia się na edukacji głównie młodzieży w zakresie ekologii, fast fashion, cyrkularności i zrównoważonej mody. Swoje działania realizują w nowoczesnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, poprzez doświadczenia i gry. 

- W wielu polskich miastach, w tym w Stolicy, lipy były nasadzone wzdłuż alejek i ulic, dzięki czemu wpisały się na stałe do miejskiego krajobrazu. Symbolika tych drzew jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze - zdolność regeneracji oraz siła są metaforą dla wytrwałości i odnowy, co ma duże znaczenie w kontekście naszej historii. Teraz lipa stała się tamże symbolem tchnięcia nowego życia w poindustrialne tereny. Chcielibyśmy, aby docelowo właśnie to drzewo zostało przesadzone do części parku, który powstanie już w ramach etapu I F.S.O. PARK – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK. 

- Zaproponowaliśmy wybór lipy szerokolistnej, ze względu na jej historię mocno zakorzenioną w polskim krajobrazie, cechy tej rośliny, jej długowieczność, ale i liczne korzyści ekologiczne - to niezwykle trwałe drzewa, dobrze radzące sobie w różnych warunkach, które zwiększają różnorodność biologiczną okolicy. Poza tym to właśnie lipa jest nieodzownym symbolem polskiego krajobrazu - wszyscy znamy obraz starych, polskich dworów, gdzie aleje wjazdowe obsadzano właśnie lipą. Zasługuje więc, by czynić honory pierwszego, symbolicznego drzewa F.S.O PARK - dodaje Emilia Ulińska, ze szkółki roślin Ulińscy, fundatora lipy szerokolistnej i pozostałych roślin do zaprojektowanych tu kompozycji. 

Oprócz drzewa zasadzona została także niska roślinność - ​kilkanaście kamiennych donic odzyskanych z terenu dawnej fabryki zazieleniło się i zyskało drugie życie. ​​ ​​N​ieoceniona była przy tym pomoc młodzieży z​ Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie​, która w wydarzeniu wzięła udział na zaproszenie Ekocentrum Punkt Zwrotny. Benedykt Kawęcki, architekt, specjalista od roślin i projektowania zieleni z pracowni AKBK, odpowiedzialny za plan kształtowania terenu, zaprojektował nasadzenie roślin do mis i aranżację donic odzyskanych z terenu FSO. Pozwoliło to na stworzenie spójnej kompozycji z trawami i krzewami znajdującymi się obecnie na miejscu. 

Zasadzony egzemplarz lipy szerokolistnej ma ok. 15 - 20 lat i 4-5 m wysokości, umieszczony został w specjalnej donicy. Lipy są drugimi po dębach najdłużej żyjącymi europejskimi drzewami - średnio 300-500 lat - co oznacza, że to drzewo będą miały okazję oglądać liczne pokolenia. Docelowo będzie przesadzone do 10 hektarowego centralnego parku, który zostanie częściowo zrealizowany w ramach etapu I inwestycji F.S.O. PARK. Rozpoczęcie budowy etapu planowane jest na IV kwartał 2025 r. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Sylwia Majcher

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »