Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Zatrzymaj czas i zaplanuj City Break w Emilia Romania

A gdyby tak na chwilę zatrzymać czas i przez magiczne drzwi szafy wejść do urzekającej swoim klimatem krainy? W Emilia Romania jest to możliwe.

A gdyby tak na chwilę zatrzymać czas i przez magiczne drzwi szafy wejść do urzekającej swoim klimatem krainy? W Emilia Romania jest to możliwe.  Dni spędzone w jej sercu – Bolonii pozwalają cieszyć się wolnym czasem o wiele dłużej. Kilka minut przemienia się w godziny, a dni w tygodnie - zapadających w pamięć momentów tętniącego życiem miejsca słynącego z pysznego jedzenia, pięknych, historycznych budowli i iście włoskiego klimatu. Tam nawet krótki weekend zamienia się w pełen urzekających atrakcji relaksujący pobyt, gdzie uczymy się smakować, gotować i… polować na trufle.

 

Szukając destynacji na idealny City Break, warto wziąć pod uwagę kilka elementów: czas trwania podróży, możliwości komunikacyjne oraz samo miejsce, w którym chcemy odpocząć, zregenerować siły, ale także poczuć wyjątkową aurę miasta oraz poznać jego smaki.  Północne Włochy, a dokładnie Bolonia są właśnie taką destynacją, która spełnia wszystkie niezbędne kryteria. Z Polski można dolecieć do samej Bolonii aż z 4 miast. Kraków, Wrocław, Warszawa i Modlin – stąd w zaledwie dwie godziny, bez przesiadek można dostać się do miasta będącego kwintesencją włoskiej kultury.

 

 

 

Obraz zawierający niebo, zewnętrzne  Opis wygenerowany automatyczniePowrót do przeszłości

Serce północnego regionu Włoch Emilia Romania – Bolonia bije tam od najdawniejszych czasów. Powstało za Etrusków, rozbudowane zostało przez Rzymian, by w Średniowieczu stać się kolebką naukowców i studentów uczących się w znajdującym się w jej granicach, jednym z najbardziej poważanych i najstarszych ośrodków uniwersyteckich w Europie –Uniwersytecie Bolońskim. Lądując w Bolonii i docierając do jej historycznego centrum, czas po prostu się  zatrzymuje. Minuty mijają wolniej, a zmysły pracują szybciej. Oczy poznają historyczne  budowle, uszy słyszą radosne włoskie rozmowy, a  smak poznaje wyrazistą kuchnię emiliańską.

Obraz zawierający zewnętrzne, budynek, ulica, jasne  Opis wygenerowany automatycznieBolonia obfituje w przywołujące historię budowle takie jak: zachowany w całości, w oryginalnej fasadzie Uniwersytet Boloński, Bazylika Świętego Petroniusza (Basilica di San Petronio), Katedra Świętego Piotra (Cattedrale di San Pietro), czy pamiętające XII wiek, słynne  dwie obronne wieże strzegące bram średniowiecznego miasta – Due Torri, które do dzisiaj są jego symbolem. Bolońskie zabytki zachwycają. Ich architektoniczny styl: rozległe podcienie i  arkady pozwalają  przenieść się w czasie i poczuć, w jak niecodziennym anturażu żyli nasi przodkowie, a wśród nich Mikołaj Kopernik, który właśnie na tamtejszym uniwersytecie w  roku 1496 rozpoczął studia prawnicze.

 

Polowanie na smaki

Nie tylko historia określa wyjątkowość tego miasta. Sławę Bolonii zapewnia też jej kultura kulinarna, winiarska i jej zwyczaje.  Kuchnia kultywowana od najdawniejszych czasów, urzeka smakiem, zaś przyjazność i gościnność oraz niesztampowe zwyczaje bolończyków dopełniają wrażeń. Chcąc poczuć i poznać kwintesencje włoskiego „dolce vita” warto odwiedzić wyjątkowy w swoim kształcie i klimacie Quadrilatero. To znajdujące się w historycznym centrum miasta czworoboczne targowisko wyznaczone przez skrzyżowanie via Rizzoli, via dell'Archiginnasio, via Farini i via Castiglione tworzy unikatowe miejsce pełne kupieckiej, rzemieślniczej tradycji. Pozwala ono nie tylko poznać wyjątkowy asortyment  lokalnych sklepików ale także posmakować ich specjałów. W poprzecinanym handlowymi uliczkami Quadrilatero warto zatrzymać się choć na chwile, by faktycznie poczuć ducha tego miasta. Obraz zawierający osoba, wewnątrz, stół, stół w jadalni  Opis wygenerowany automatycznieBędąc tam, warto jak jego mieszkańcy zakupić w rozlicznych sklepach pyszności włoskiej, tradycyjnej kuchni, by na świeżym powietrzu, rozkoszować się ich smakiem. Można też skierować swoje kroki do najstarszej, założonej jeszcze przed odkryciem Ameryki tawerny Osteria del Sole, która jako jedyna zachowała swoją oryginalną formułę. W niej przybyli mogą wygodnie zasiąść, rozpakować zakupione pyszności, zamówić dostępne w niej wino i razem z innymi wspólnie „dzielić stół”. W Bolonii można zagłębić się w tradycyjne kulinaria nie tylko poprzez smakowanie, ale także pobieranie lekcji gotowania od najlepszych. Planując City Break, za pomocą strony internetowej: https://cesarine.com/en można zapisać się na warsztaty  w wyjątkowym miejscu stworzonym przez  kustoszki emiliańskiej kuchni – Cesarine. Słynne Cesarine Bolognese w swoich domach odkrywają przed uczestnikami sekretne, ukryte w rodzinnych zeszytach przepisy i dzielą się tajemną wiedzą, jak gotować, piec i przyrządzać, by oszałamiać smakiem potraw, ciast czy po prostu samego makaronu.

 

Obraz zawierający osoba, trzymający, ręka, mięso  Opis wygenerowany automatycznieBędąc jesienią w Bolonii, warto też wybrać się na wycieczkę do Savigno. Zaledwie 33 kilometry od serca Emilii Romanii znajduje się niewielkie miasteczko, gdzie co roku obchodzony jest festiwal białych trufli „Tartoflà Savigno, International White Truffle Festival". Jest on doskonałą okazją na przeżycie niecodziennej przygody w odkrywaniu tego, co najlepsze – białej trufli. Chętni mogą najpierw razem z prawdziwymi znawcami tych wyjątkowych grzybów wziąć udział w ich poszukiwaniu, by później raczyć się ich smakiem. Wydarzenie przyciąga do Włoch nie tylko smakoszy, ale także tych, którzy szukają zupełnie innych, niepowtarzalnych wrażeń.  Dla planujących w najbliższych miesiącach podróż do serca Emilia Romania, Bolonia skrywa jeszcze jedną niespodziankę. Do 7 maja  2023 roku w Palazzo Albergathi można podziwiać wystawę prowokacyjnych arcydzieł artystów takich jak: Jago, Banksy, TVBoy i inni:

Jago, Banksy, TVboy e altre storie controcorrente | Palazzo Albergati

W Emilii Romanii każda pora roku jest piękna, bo różnorodność krajobrazu oraz architektura pozwalają cieszyć oko niezależnie od pogody. To region pełen niespodzianek, pięknych miast i miasteczek, przepełniony historią, oryginalną kuchnią i gościnnymi ludźmi, a to wszystko razem pozwala chwili  trwać wiecznie. 

 

 

Więcej informacji dostępne są na stronach:

https://www.travelemiliaromagna.it/en/visiting-bologna-in-autumn/

https://www.bolognawelcome.com/en/blog/three-hours-in-the-heart-of-the-city

https://www.bolognawelcome.com/en/accommodation-facilities

 

 

 

 

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Gąsowska

24/7Communication Sp. z o.o.

ul. Świętojerska 5/7

00-236 Warszawa

tel. kom: +48 733 202 653

aleksandra.gasowska@247.com.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Julian_20345

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »