Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Żeglowanie po Bałtyku i bezpieczeństwo

Współcześnie coraz popularniejsze staję się żeglowanie morskie po Morzu Bałtyckim. Nie musimy w tym celu posiadać własnego jachtu. Wiele firm oferuje nam usługę, jaką jest czarter jachtów. Bałtyk zaś zapewnia wiele możliwości samego żeglowania.

Gdzie pływać ?

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest przygotowanie planu rejsu i zadbanie o przygotowanie stosowanego jachtu. To pierwsze leży całkowicie w naszej gestii, to drugie załatwi za nas czarter. Bałtyk pozwala nam na zaplanowanie bardzo wielu ciekawych tras. Możemy pływać po Zatoce Gdańskiej lub w okolicach samego Gdańska. Te akweny są szczególnie wskazane dla tych osób, które nie mają olbrzymiego doświadczenia w zakresie sterowania jachtem. Bardzo dobrym pomysłem jest też rejs po Polskim wybrzeżu Bałtyku. Porty zapewniają nam tutaj schronienie podczas nocy i możliwość uzupełnienia zapasów. Ostatecznie możemy udać się na wschód i odwiedzić malownicze wybrzeże Litwy czy Rosji.

Bezpieczeństwo

Bez względu na to, gdzie się udamy, kwestią priorytetową jest zapewnienie nam oraz wszystkim członkom załogi bezpieczeństwa. W większości przypadków zagwarantują nam je kamizelki ratunkowe. Te należy mieć na sobie zawsze wtedy, gdy wystarczająco szybkie wyłowienie z wody osoby, która znalazła się za burtą, może być utrudnione. Jako że najważniejsze jest, by z jachtu nie wypaść, założenie kamizelki zawsze wiąże się również z bezwzględnym obowiązkiem przypinania się do elementów osprzętu solidnie i stabilnie zamocowanych na pokładzie. Kamizelki należy też mieć na sobie, kiedy siła wiatru sięga trzech stopni Beauforta, oraz gdy jest pora nocna lub temperatura wody jest stosunkowo niska. Oczywiście kamizelki są wskazane dla wszystkich tych członków załogi, którzy nie czują się pewnie w wodzie lub brak im morskiego doświadczenia. Oczywiście częste lub stałe noszenie kamizelek oznacza, że muszą one być wygodne i niekrępujące ruchów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są tutaj kamizelki pneumatyczne. Należy też pamiętać, że kamizelki przeznaczone dla osób dorosłych nie nadają się do zastosowania w przypadku dzieci. Wynika to z faktu, że taka kamizelka jest dla dziecka po prostu za duża. Dodatkowo dzieci mają inne proporcje ciała, co oznacza, że kamizelka nie będzie mogła odpowiednio zabezpieczyć ciała i może zwyczajnie zsunąć się podczas przymusowej kąpieli. Dla dzieci przeznaczone są mniejsze niż dla dorosłych pneumatyczne kamizelki ratunkowe – o wyporności 100N. Dla małych dzieci, w ciągu dnia, lepiej od kamizelki ratunkowej sprawdza się wygodna kamizelka asekuracyjna o odpowiednim rozmiarze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jacos

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »