Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Zielony listek żywności ekologicznej na opakowaniu – czy wiesz co dokładnie oznacza?

Zielony listek żywności ekologicznej na opakowaniu – czy wiesz co dokładnie oznacza?
Zobacz więcej zdjęć »
Obecność europejskiego logo żywności ekologicznej na produktach potwierdza ich jakość i daje pewność, że powstały zgodnie z obowiązującymi w Europie regułami rolnictwa ekologicznego.

Produkcja ekologiczna to system zrównoważonej produkcji, opartej na naturalnych sposobach wytwarzania: środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego, nieprzetworzonych technologicznie. W produkcji ekologicznej nie stosuje się chemicznych środków ochrony, wykluczone są też produkty GMO i ich pochodne. Co to dokładnie oznacza?


Eko na zdrowie

Dzięki produktom ekologicznym można wyeliminować z diety wiele szkodliwych substancji. Wyniki badań potwierdziły również, że warzywa i owoce ekologiczne zawierają znacznie więcej działających antyrakowo przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu, który opóźnia proces starzenia się. Mają też więcej błonnika, minerałów i witamin.

Produkcja przyjazna środowisku

Produkcja ekologiczna to system przyjazny środowisku. W produkcji stosuje się energooszczędne maszyny i urządzenia, a recycling jest jedną z naczelnych zasad funkcjonowania gospodarstwa. Produkty z certyfikatem mają z reguły krótszy okres przydatności do spożycia, ale dzięki wyższej zawartości witaminy C, działającej jako naturalny konserwant, owoce i warzywa dłużej zachowują świeżość.

 

Dlaczego produkty ekologiczne są droższe?

Uzyskanie europejskiego certyfikatu ekologicznego wymaga spełnienia wielu warunków i trwa co najmniej 2 lata - tyle zajmuje przestawienie gospodarstwa konwencjonalnego na ekologiczne. Wprowadzenie ekologicznych sposobów produkcji oznacza zmniejszenie wydajności produkcyjnej o około 1/3, większą czasochłonność i znaczenie wyższe koszty produkcji.

Tradycyjne smaki

Powrót do naturalnych metod produkcji to również zachęta do uprawiania dawnych tradycyjnych odmian, z których rolnicy zrezygnowali w poszukiwaniu wyższej efektywności produkcji. W ekologicznych sadach można dziś odnaleźć niemal całkowicie zapomniane jabłonie domowe: antonówki - jesienną odmianę doskonałą do przetworów, czy championy - twarde, soczyste jabłka,

które świetnie nadają się do wyrobu soków.

Ciekawostka

Europejski certyfikat żywności ekologicznej został wprowadzony 1 lipca 2010 r. Projekt logo został wyłoniony na drodze konkursu z udziałem internautów z około 3500 propozycji. Wykonał go niemiecki student wzornictwa Dušan Milenković.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

jankowalski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »