Dom » Budownictwo

Zima nie jest straszna z odpowiednią termoizolacją

Zima nie jest straszna z odpowiednią termoizolacją
Zobacz więcej zdjęć »
Ciepły dom zimą to podstawa komfortu. Choć już od wielu lat hasło „termomodernizacja“ odmieniane jest przez wszystkie przypadki, nadal wiele osób więcej uwagi poświęca temu, jak dogrzać dom, a nie temu, jak maksymalnie wykorzystać ciepło, które mają już do dyspozycji.
A temu przecież ma służyć docieplenie.

- Często najsłabszym ogniwem okazuje się planowanie. Odwlekamy decyzję np. o pracach remontowych wtedy, kiedy jest na nie czas, a gdy temperatura spada poniżej zera, pozostają nam doraźne rozwiązania - mówi Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Faktem jest, że prac związanych z ociepleniem domu styropianem nie należy prowadzić, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza, ale to nie znaczy, że zima jest całkowicie stracona. To najlepszy okres, by zaplanować roboty remontowe na kolejny sezon budowlany.

Po pierwsze, projekt

- Każdy dom jest inny, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię i ciepło. Nawet podobne budynki wykonane w tej samej technologii mogą się różnić pod tym względem, dlatego do znudzenia powtarzamy, że pierwszym, podstawowym i niezbędnym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego domu - podkreśla Renata Ciszewska.

Można powiedzieć, że celem audytu energetycznego jest wskazanie wszystkich słabych punktów domu, jeśli chodzi o utratę ciepła i wskazanie optymalnego, również ze względów ekonomicznych, rozwiązania. Audyt jest zatem podstawą projektu termomodernizacji. Projekt powinien wskazywać już bardzo konkretnie zakres prac termomodernizacyjnych oraz materiały, jakie będą wykorzystane.

- Łatwo można to wyjaśnić na przykładzie styropianu. Dobry projekt powinien określić parametry styropianu, z których kluczowy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda oraz grubość warstwy izolacyjnej, bo właśnie te dwa czynniki będą miały wpływ na ostateczną efektywność ocieplenia - podkreśla kierownik laboratorium w Styropminie.

Po drugie, materiały

Uniwersalnym styropianem wysokiej jakości jest np. Fasada Pro 40. Jego przeznaczenie jest bardzo szerokie. Sprawdza się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu dwóch najpopularniejszych metod (lekkiej-mokrej i lekkiej-suchej). Można go wykorzystywać do izolacji dachów krokwiowych, podłóg na legarach, stropodachów wentylowanych, loggii balkonowych, a także potencjalnie „najtrudniejszych" do ocieplenia tzw. mostków termicznych

Gdy wiemy już co i za pomocą jakich materiałów będziemy robić, można zaplanować zakup styropianu. W dużej mierze moment zakupu powinien zależeć od tego, czy mamy gdzie przechować ten materiał. Styropian jest wrażliwy na światło słoneczne, ale choć zimą jego nadmiar nam nie grozi, lepiej dmuchać na zimne i w razie wcześniejszego zakupu zmagazynować go w miejscu, w którym będzie osłonięty. Warto też zadbać, by oryginalne opakowanie się nie zniszczyło.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BestBrands

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »