Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

ZŁOTE MEDALE DLA POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW, SPORTOWCÓW I DZIENNIKARZY:

Leszka Blanika, Andrzeja Suprona, Sebastiana Chmary, Mariana Sypniewskiego, Dariusza Białkowskiego, Marzeny Słupkowskiej, Klaudii Carlos, Przemysława Babiarza, Michała Olszańskiego, Jarosława Lewandowskiego, Łukasza Stachowskiego i Klaudii Kordowskiej,

 

którzy aktywnie włączyli się w obchody II ŚWIATOWEGO DNIA SPIROMETRII

 

 

Rok wyjątkowych wrażeń piłkarskich, siatkarskich i przygotowań do igrzysk olimpijskich to dodatkowa motywacja do troski o zdrowie - zarówno dla sportowców, jak i kibiców. Polska po raz drugi włączyła się w obchody Światowego Dnia Spirometrii. Z tej okazji, w całym kraju, odbyły się bezpłatne badania spirometryczne, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP), pozwalające na wczesną diagnostykę zaburzeń układu oddechowego.

 

W obchodach Światowego Dnia Spirometrii uczestniczyli polscy olimpijczycy, sportowcy i dziennikarze. PTChP odznaczyło ich złotymi medalami w podziękowaniu za aktywne włączenie się w działania edukacyjne mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na kluczowe znaczenie badania spirometrycznego we wczesnej diagnostyce chorób układu oddechowego, a także w uznaniu za promocję zdrowego, aktywnego stylu życia bez tytoniu.

 

Przewlekły kaszel i zadyszka w czasie wysiłku to najważniejsze ze wskazań do wykonania badania spirometrycznego. Jednak wielu pacjentów przez lata nie uznaje tych symptomów za niepokojące. Tymczasem mogą to być pierwsze sygnały stanu zapalnego układu oddechowego. Na niebezpieczeństwo narażeni są zwłaszcza aktywni i bierni palacze tytoniu oraz osoby mające kontakt ze szkodliwymi pyłami i dymami w miejscu pracy. Lekceważenie powyższych objawów może skutkować nierozpoznaniem tak poważnych chorób, jak np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), na którą choruje ponad 2 mln dorosłych Polaków.

 

Spirometria jest badaniem pozwalającym dokładnie ocenić czynność płuc i wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, np. wykazać obecność zwężenia oskrzeli zanim pojawią się poważniejsze dolegliwości. Badanie jest proste, bezbolesne i trwa około 10 minut.

 

„Jeśli skończyłeś 40 lat, palisz papierosy, kaszlesz i masz zadyszkę, jeśli masz kłopoty z oddychaniem i męczy Cię wchodzenie po schodach, zadbaj o swobodny oddech! Nie trać czasu, zadbaj o zdrowie swoich płuc i wykonaj spirometrię – mówią, w zrealizowanym przez PTChP spocie (http://www.odzyskajoddech.pl/#&panel1-1), dziennikarze: Przemysław Babiarz, Michał Olszański, Marzena Słupkowska, Klaudia Carlos, Jarosław Lewandowski oraz halowy mistrz świata w lekkoatletyce, Sebastian Chmara. Rzucić palenie to nie wszystko. Weź udział w biegu po zdrowie swoich płuc. Poświęć 10 minut dla zdrowia i wykonaj spirometrię” – dodają.

 

„Polskie Towarzystwo Chorób Płuc ogromnie docenia zaangażowanie naszych wspaniałych sportowców
i dziennikarzy w promocję zdrowego życia bez tytoniu, a także w działania edukacyjne, mające pokazać, jak ogromną rolę w diagnostyce chorób płuc odgrywa spirometria. Dlatego PTChP podjęło decyzję o wręczeniu wszystkim zaangażowanym w obchody II Światowego Dnia Spirometrii:
Marzenie Słupkowskiej, Klaudii Carlos, Leszkowi Blanikowi, Andrzejowi Supronowi, Sebastianowi Chmarze, Marianowi Sypniewskiemu, Dariuszowi Białkowskiemu, Przemysławowi Babiarzowi, Michałowi Olszańskiemu, Jarosławowi Lewandowskiemu, Łukaszowi Stachowskiemu i Klaudii Kordowskiej - złotego medalu. Dla wielu z nich, będzie to kolejny medal do kolekcji, ale ten jest szczególny, bo przyznany za wielkie serce i osiągnięcia w edukacji społeczeństwa” – mówi prof. dr hab. med. Dorota Górecka, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

 

„Niezwykle ważna jest również aktywność fizyczna. Oczywiście niewielu z nas będzie mieć takie osiągnięcia
w sporcie jak Leszek Blanik, Andrzej Supron, Marian Sypniewski, Sebastian Chmara, czy Łukasz Stachowski, ale trzeba pamiętać, że stopniowe ograniczanie aktywności fizycznej, zwłaszcza przez osoby cierpiące na zaburzenia układu oddechowego, w tym Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, tylko nakręca „spiralę duszności”. Prowadzi ona do zadyszki i ogromnego zmęczenia przy wykonywaniu pozornie prostych codziennych czynności, takich jak chodzenie, a nawet mycie, czy ubieranie się”
– mówi prof. dr hab. med. Paweł Śliwiński, vice-prezes PTCHP.

 

Zapominamy też, że chorobom płuc w wielu przypadkach można zapobiec rezygnując z palenia papierosów. Rzucenie nałogu, nawet już po rozpoznaniu POChP, spowalnia jej rozwój i znacznie zmniejsza jej dolegliwości. Dlatego Polskie Towarzystwo Chorób Płuc postanowiło docenić pro-zdrowotną postawę naszej najmłodszej laureatki – zaledwie 13-letniej pływaczki Klaudii Kordowskiej, która nie tylko zadeklarowała, że sama nigdy nie będzie palić papierosów, ale zachęca wszystkich do rzucenia nałogu. Kieruje też apel do dorosłych, aby nie palili
w obecności dzieci” –
podkreśla dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Leszek Blanik

Jako pierwszy polski gimnastyk w historii, wywalczył na olimpiadzie złoty medal dla Polski w tej dyscyplinie. Mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy. Ośmiokrotny Mistrz Polski w wieloboju gimnastycznym.

Andrzej Supron
Polski zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski, trener i sędzia zapaśniczy. Posiada tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. Był sześciokrotnie odznaczany Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Marian Sypniewski

Polski szermierz, dwukrotny medalista olimpijski we florecie, mistrz świata. Po zakończeniu kariery - działacz sportowy oraz sędzia międzynarodowy.

 

Sebastian Chmara

Polski lekkoatleta. Specjalizował się w wielobojach. W 1998r. został halowym mistrzem Europy, a w 1999r. halowym mistrzem świata.

Dariusz Białkowski
Polski kajakarz, dwukrotny brązowy medalista olimpijski. Czterokrotnie był medalistą Mistrzostw Świata oraz wielokrotnie mistrzem Polski.

Łukasz Stachowski
23-letni akademicki mistrz wielkopolski i Polski w squashu, mistrz Warszawy, 4 zawodnik wg rankingu Polskiej Federacji Squasha.

Klaudia Kordowska

13-letnia pływaczka. Trenuje w BUKS Warszawa pod okiem trenera Andrzeja Rodkiewicza. Wielokrotnie brała udział w zawodach zarówno rangi okręgowej, jak i centralnej. Zdobyła w nich medale: 9 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe.

 

Marzena Słupkowska

Prezenterka pogody. Pracę rozpoczęła w bydgoskim oddziale TVP, w lokalnym serwisie informacyjnym "Wiadomości". Jako prezenterka pogody kilka razy reprezentowała Polskę na Festiwalu Prezenterów Pogody w Paryżu.

 

Klaudia Carlos
Prezenterka TVP, prowadziła serwis sportowy w telewizji TVN oraz „Sportowe podsumowanie dnia” w TVN24.

 

Michał Olszański

Prowadzi audycje sportowe oraz piątkową "Godzinę prawdy" w Trójce. Współpracuje też z TVP2, gdzie jest gospodarzem "Magazynu Ekspresu Reporterów" i porannego programu "Pytanie na śniadanie".

 

Przemysław Babiarz

Dziennikarz, prezenter. Jako sprawozdawca sportowy specjalizuje się w komentowaniu pływania, lekkoatletyki oraz łyżwiarstwa figurowego.

 

Jarosław Lewandowski

Dziennikarz. Szef "Zbliżeń" - codziennego telewizyjnego magazynu informacyjnego oddziału terenowego TVP Bydgoszcz.

 

Więcej informacji:


dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Rzecznik Prasowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

tel. kom. 502 086 402, e-mail: m.cz.malinowska@interia.pl

Sylwia Jaczyńska – Kolasza, PRIMUM PR

tel. kom. 608 016 254, 22 690 67 48, e-mail: s.jaczynska@primum.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRIMUM PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »