Dom » Budownictwo

Zmiana klimatu a budowa w Polsce

Zmiana klimatu a budowa w Polsce
Zobacz więcej zdjęć »
Od kilku lat jesteśmy świadkami szybkich i odczuwalnych zmian klimatu w Polsce. Obok znaczącego wzrostu temperatur w lecie i zimie (nawet do 8 stopni więcej w skali roku) nasz klimat staje się bardziej wilgotny.

Wysokie temperatury i duża ilość wody powodują powstawanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak silne burze czy wiatry. Jak dostosować naszą budowę do tych zmian i postawić solidny i wytrzymały dom?

Wzrost temperatur

Cieplejsze zimy i upalne lata – tak na chwilę obecną wygląda sytuacja pór roku w Polsce. Jeśli ta tendencja się utrzyma, małe, roczne różnice temperatur pozwolą nam na stosowanie mniej skomplikowanych rozwiązań ociepleniowych naszego domu. Wiąże się to z niższymi kosztami ogrzewania budynku. Jednocześnie występowanie w Polsce gorącego lata wzmaga nasłonecznianie domów.  Pod wpływem słońca i temperatury przekraczającej 30oC kolory dachówek i elewacji szybko tracą swoją intensywność. Promienie przyspieszają blaknięcie tynków. Aby minimalizować skutki wysokich temperatur i nasłonecznienia, należy wybierać materiały i surowce odporne na działanie promieni UV. Najlepiej też sprawdzą się pastelowe, delikatne barwy, na których odbarwienia będą praktycznie niewidoczne. Dachówki powinny posiadać specjalną warstwę ochronną, aby zachować swoją barwę.

Niecodzienne zjawiska atmosferyczne

Gwałtowne burze z dużymi opadami deszczu oraz silne wiatry, to zagrożenia jakie niosą za sobą obecne zmiany klimatu. Najbardziej narażone na działanie zjawisk atmosferycznych są elementy wykończenia takie jak rynny, dachówki czy elewacja. Odpowiedni wybór pokrycia dachowego, cięższego i ze wzmocnionym montażem i uszczelnieniem, zniweluje niebezpieczeństwo zerwania podczas wichury i zalania podczas burzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rynny. System orynnowania powinien być dostosowany do nowych realiów, czyli głębszy i bardzo stabilny, aby utrzymać duże ilości wody opadowej. Wybierając rynny warto zainwestować w te, które posiadają głębszy profil. Takie produkty oferuje firma Galeco. W ich ofercie dostępne są rynny stalowe,  z tworzywa PVC rynny ocynkowane. Ich charakterystyczne  wywinięcie brzegu do wewnątrz zapobiega przelewaniu się nadmiaru wody podczas obfitych opadów. Połączenie wywinięcia z pogłębionym profilem rynny gwarantuje wyższą, niż u konkurencji, wydajność produktów oraz bezpieczeństwo domu. Innowacją na rynku jest system Galeco STAL2. To kwadratowy przekrój rynny i rury spustowej. Charakteryzuje się on lepszą przepustowością wody opadowej, tym samym zwiększając wydajność całego orynnowania.

Wszechobecna wilgoć

Zwiększona wilgotność powietrza jest dużym zagrożeniem dla elementów zewnętrznych domu. W połączeniu z wysoką temperaturą tworzy się idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Najczęściej objawiają się one np. czarnym nalotem na elewacji. Na negatywne działanie wilgoci szczególnie narażone są elementy metalowe i drewniane. Metal ulega szybszej korozji a niezabezpieczone odpowiednio drewno, gnije i szybciej się zużywa. Dodatkowo w takim klimacie cierpią tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Aby przystosować nasz dom do nowych warunków, już na etapie wyboru materiałów, wybierajmy produkty odporne na długotrwałe działanie wilgoci. Odpowiednio dobrane zaprawy i tynki zadbają o nasz dom i wydłużą jego żywotność. Farby i tynki powinny być silikonowe, charakteryzujące się wysoką hydrofobowością, czyli odporne na działanie wilgoci. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kalut

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »