Dom » Budownictwo

Zmiany w programie Prosument 2015

Zmiany w programie Prosument 2015
Zobacz więcej zdjęć »
Od kiedy skończyła się pierwsza pula dotacji w programie Prosument wszyscy niecierpliwie czekają na obiecaną drugą pulę. Wedle informacji podawanych przez RNNFOŚiG ma ona się pojawić jeszcze w tym roku, ale wraz z nią wejdą też pewne zmiany.

Zatwierdzone zmiany w programie "Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii" mają być odpowiedzią na potrzeby beneficjentów i zgodne z nowymi regulacjami prawnymi. Do najważniejszych zmian możemy zaliczyć:

*Gdy skorzystamy z programu dofinansowania nadwyżki wyprodukowanej z instalacji enrgii będzie można odsprzedać do sieci tylko po cenie rynkowej, a także można będzie skorzystać z półrocznego bilansu według ustawy.

*Brak obowiązku łączenia instalacji wytwórczej energię elektryczną z instalacją do produkcji ciepła.

*Do końca 2016 roku będzie obowiązywać wysokość dotacji: 20% - źródła ciepła, 40% - źródła energii elektrycznej.

*Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla kolektorów słonecznych i zestawów fotowoltaicznych został obniżony.

*Limit maksymalnego kosztu kwalifikoanego dla instalacji układów mikrogeneracyjnych na biogaz został podniesiony do 500 000 zł.

*Obniżono minimalną kwotę wniosku do 200 000 zł dla jednostek samorządu terytorialnego, dopuszczono stowarzyszenia jst i spółki samorządowe oraz uwzględniono audyt energetyczny w kosztach kwalifikowanych.

*Podniesiono maksymalną kwotę składanego przez banki wniosku o udzielenie środków do 40 000 000 zł, oraz podniesiono maksymalną prowizję banków o 0,5 pkt procentowego.

*Rozszerzono katalog beneficjentów o samorządy (ich związki, stowarzyszenia), spółki samorządowe – dla WFOŚiGW.

*Zmieniono i doprecyzowano między innymi: wymagania dla inwerterów, wymagania dla akumulatorów, wymagania dla zabezpieczenień instalacji fotowoltaicznych, definicję biogazu stosowanego w układach mikrogeneracyjnych; przedłużono okres przejściowy dla certyfikacji pomp ciepła.

*Zmieniono część zapisów dot. uprawnień do projektowania i montażu instalacji; zapowiedziano wprowadzenie od 1 stycznia 2016 obowiązku posiadania przez instalatorów certyfikatu UDT.

Warto pamiętać, że te zmiany będą obowiązywały już od nowego naboru prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla samorządów, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i banków, a także dla wniosków, które zostaną złożone po 31.07.2015 r. do WFOŚiGW oraz banku (wedlu umowy z NFOŚiGW).

_____________________________________________________________________

Polandi- technika grzewcza i solarna przyszłości Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Polandi sklep internetowy
http://www.polandi.eu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »