Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zostań dawcą szpiku. Najbliższa okazja już w sobotę w Agorze Bytom

Zostań dawcą szpiku. Najbliższa okazja już w sobotę w Agorze Bytom
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce co godzinę wykrywa się białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę może usłyszeć każdy. Każdy może też zostać bliźniakiem genetycznym. Najbliższa okazja już 20 stycznia w Agorze Bytom podczas Dnia Dawców Szpiku w Bytomiu.
Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, w Polsce co godzinę. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczep komórek macierzystych.

 

- Podczas Dnia Dawców Szpiku w Bytomiu chcemy zwrócić się z prośbą do klientów Agory Bytom, by zarejestrowali się jako potencjalni dawcy. W taki sposób mogą uratować komuś życie – mówi Bartłomiej Cisek z DKMS Polska – fundacji, która zajmuje się rejestracją potencjalnych dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

 Dawcą mogą zostać wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18–55 lat, ważące co najmniej 50 kg. Rejestracja trwa tylko chwilę. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

 - Im więcej zarejestrowanych osób, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego. Zachęcam do pomagania. Rejestracja trwa zaledwie kilka minut, a pozwala uratować życie – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

 Stanowisko DKMS będzie działało w Agorze Bytom, na poziomie 0, naprzeciwko Cukierni Sowa, w godzinach 12.00–18.00. Po przebadaniu materiału genetycznego
i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces trwa około 3–4 miesiące. W ogólnopolskiej bazie DKMS udało się już zarejestrować i przebadać ponad 1,2 mln potencjalnych dawców. Ponad 4,7 tys. osób oddało swoje komórki macierzyste, ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się 120 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino i sala widowiskowa. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.

 Dzień Dawcy Szpiku
20 stycznia
godz. 12.00–18.00
Agora Bytom, poziom 0

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytomRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »