Kultura, sztuka » Kultura

Zwycięskie biblioteki z województwa wielkopolskiego zachwycone udziałem w akcji „Przerwa na wspólne

Blisko 1000 bibliotek z całej Polski walczyło o cenne zestawy książek i akcesoriów, dzięki którym wspólne czytanie rodziców i dzieci może być jeszcze przyjemniejsze i prostsze. W województwie wielkopolskim cztery biblioteki znalazły się w gronie szczęśliwych zwycięzców.

W gronie 20 zwycięzców z całej Polski, z województwa wielkopolskiego znalazły się: Gminna Biblioteka Publiczna w Cekowie-Kolonii, Gminna Biblioteka Publiczna w Szczytnikach, Biblioteka Publiczna Gminy Brzeziny oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie, które zajęły odpowiednio 6., 8., 9. i 14. miejsce. Oddano na nie łącznie 202 678 głosów, dzięki czemu każda z nich otrzyma pakiet 250 książek dla dzieci oraz wygodne pufy.

Bardzo się cieszymy, że nasza biblioteka wzięła udział w akcji "Przerwa na wspólne czytanie". Podczas głosowania cała nasza lokalna społeczność ogromnie się zaangażowała. Wiele osób z sympatią i chęcią deklarowało, że będzie głosować na bibliotekę. Nasze 6. miejsce ogromnie nas cieszy i mobilizuje do dalszej pracy. Od października zarejestrowaliśmy wzrost liczby nowych użytkowników biblioteki i wypożyczeń. - komentuje Barbara Konwińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Cekowie-Kolonii.

Zgłaszając naszą bibliotekę do akcji otworzyliśmy szanse na zdobycie pakietu ciekawych książek dla dzieci, rekomendowanych przez ekspertów. Było o co walczyć, a konkurencja była duża. Dzięki ogromnemu wsparciu i wielkiemu zaangażowaniu wszystkich czytelników, sympatyków i przyjaciół biblioteki udało się osiągnąć ten wielki sukces. To wspólne działanie pokazało, że możemy liczyć na siebie i swoją pomoc, przyniosło ono nie tylko korzyści, ale i dało satysfakcję. - dodaje Małgorzata Majas z biblioteki w Szczytnikach.

Akcja „Przerwa na wspólne czytanie" dla małych, wiejskich bibliotek, takich jak nasza - ze skromnym budżetem, to prawdziwa gratka. Wartość nagrody głównej jest większa niż nasze własne środki finansowe na zakup książek dla wszystkich czytelników na cały rok. Mobilizacja naszych czytelników, współpracujących z biblioteką szkół, instytucji i organizacji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. To był prawdziwy sprawdzian lokalnej solidarności. Nieocenione wsparcie otrzymaliśmy także od działającego przy bibliotece Klubu Aktywnego Seniora. To była niesamowita kumulacja pozytywnej energii. Będziemy promować wspólne czytanie, organizując rodzinne czytania i dziękujemy bardzo serdecznie w imieniu wszystkich czytelników i nas bibliotekarzy. - mówi Agata Wojtas z Biblioteki Publicznej Gminy Brzeziny.

Impulsem do przystąpienia do akcji „Przerwa na Wspólne Czytanie", była chęć powalczenia o główną nagrodę. W bibliotece mamy oddział dla najmłodszych czytelników i dużo wolnego miejsca na półkach. Jesteśmy przekonani, że taka liczba wartościowych książek wzbogaci nasz nieco przestarzały księgozbiór. Już teraz odwiedzają nas mamy z małymi dziećmi i nie mogą doczekać się chwili, gdy książki dotrą do biblioteki. Podczas nieformalnych rozmów w bibliotece, powstał pomysł cyklicznego spotykania się tutaj matek z małymi dziećmi na wspólne czytanie. - zdradza Elżbieta Sip, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie.

Celem kampanii „Przerwa na wspólne czytanie" od samego początku było wspieranie idei wspólnego czytania rodziców i dzieci. Miłość i troska o nasze pociechy to wartości szczególnie podkreślane przez Kinder Mleczna Kanapka, która skupia się na istocie małych chwil i drobnych gestów, dzięki którym dzieci czują się bezpiecznie i są gotowe do poznawania świata. Znalezienie momentu na wspólną lekturę z dzieckiem to źródło wielu cennych korzyści - od budowania więzi emocjonalnej (73% badanych rodziców[1]), dawanie maluchowi poczucia, że jest kochany i zauważony, po wspieranie jego wyobraźni, rozwijanie języka czy ćwiczenie pamięci i koncentracji. Wybór książek nastręcza rodzicom niejednokrotnie wiele trudności, dlatego dorośli sięgając po wspólną lekturę, najczęściej decydują się na taki tytuł, który znają z dzieciństwa (61%), sam maluch prosi o jego przeczytanie (55%), a blisko połowa z nich kieruje się rekomendacjami nauczyciela bądź bibliotekarza. Co równie istotne, rodzice w różny sposób pozyskują książki - blisko ¾ z nich je kupuje, nieco ponad połowa z chęcią korzysta z księgozbiorów w bibliotekach.

Kampania „Przerwa na wspólne czytanie" doskonale odpowiedziała na potrzeby rodziców, jak też bibliotek, które niejednokrotnie mają problem z pozyskaniem nowych książek będących interesującą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnych społeczności i samych bibliotek, 20 z nich zupełnie za darmo wzbogaci swoje półki o nowe książki dla najmłodszych, które samodzielnie wybierają z puli tytułów oferowanych przez Kinder Mleczna Kanapka.

Baza dostępnych książek w ramach akcji „Przerwa na wspólne czytanie" została opracowana we współpracy z niezależnymi ekspertami. Podzielili się oni swoją wiedzą i doświadczeniem, by zaproponować tytuły, po które może sięgnąć każdy rodzic ze świadomością, iż jest to książka, z pomocą której pokaże dziecku, że „czytanie to kochanie". Wśród ekspertów akcji znaleźli się: Marta Żysko-Pałuba, psycholog, psychoterapeuta oraz bajkoterapeuta, Joanna Heidtman, psycholog i socjolog oraz Michał Rusinek, autor książek dla dzieci i dorosłych.

Akcja „Przerwa na wspólne czytanie" w liczbach:

  • 50 tysięcy rozdanych książek
  • Blisko1000 bibliotek, które zgłosiły się do konkursu
  • 2755 280 oddanych głosów
  • 20 lokalnych placówek, do których trafi główna nagroda - pakiet 250 książek wraz zwygodnymi pufami
  • 100 bibliotek z zestawem 50 nowych książek

Więcej informacji o kampanii na: www.wspolneczytanie.pl

[1] Badanie nt. czytania książek dzieciom zrealizowane przez Kantar Millward Brown na zlecenie marki Kinder Mleczna Kanapka na ogólnopolskiej próbie, Warszawa, wrzesień 2017, N= 294Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Damian_HKstrategies

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »