Dom » Budownictwo

Żywopłot i krzewy – jak o nie zadbać

Żywopłot, nasze zielone ogrodzenie, tak jak inne rośliny wymaga pielęgnacji. Trzeba go przycinać i formować, aby rósł w górę tworząc naturalny mur i nie rozrastał się na boki. Podobnym zabiegom należy poddawać wszelkiego rodzaju krzewy ogrodowe, aby nam się zanadto nie rozrosły i nie zdziczały.

Idealnym sprzętem do prac przy żywopłotach i krzewach są nożyce do żywopłotu np. marki Faworyt, Handy czy Lider. W wersji spalinowej idealnie sprawdzają się podczas pracy na dużych terenach, natomiast modele elektryczne oraz akumulatorowe na mniejszych obszarach. - Faworyt SPN 260 to spalinowa wersja nożyc
o długości roboczej 56cm. Posiada system antywibracyjny i regulowany kąt głowicy – objaśnia Grzegorz Kowalczyk ekspert z firmy Krysiak. – To wygodne urządzenie waży około 5kg.

Tajemnica pięknego ogrodu – regularne działania

Żywopłotu nie trzeba ciąć zbyt często, ale trzeba to robić regularnie, przynajmniej raz w roku. Ostatni dzwonek na przycięcie to początek sierpnia (nowe przyrosty muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą).Cięcie powinniśmy zacząć od boków. Aby nasz żywopłot był równo przycięty, dobrze jest rozwinąć sznurek wzdłuż górnej krawędzi i drugi w połowie wysokości. Rozpoczynamy cięcie boków  najpierw z góry w dół, a następnie wracamy do góry. Po wyrównaniu bocznych ścian żywopłotu wyrównujemy wysokość, prowadząc nożyce równolegle do sznurka wyznaczającego szczyt żywopłotu. Ścinamy około 2/3 rocznych przyrostów.

 

 

 

Krzewy? Które przycinać latem?

Krzewy ozdobne również wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie czy owocowanie, nie mówiąc o walorach estetycznych. Najlepszą porą do cięcia krzewów jest późna zima oraz wczesna wiosna ale krzewy kwitnące wiosną należy ciąć latem. Ważna zasada: nie powinno się przycinać przy wilgotnej i deszczowej pogodzie oraz w upalne dni. Do takich prac potrzebne będą nożyce do żywopłotu lub mniejsza wersja do precyzyjnego kształtowania, czyli ręczne nożyce akumulatorowe, takie jak 4Garden ANT361 lub Lider ANT 360. - 4GARDEN ANT361 to niewielkie, lekkie i poręczne nożyce akumulatorowe, o maksymalnym czasie pracy 45min. Można nimi przyciąć gałąź do 8mm średnicy.

Żywopłot i krzewy to wspaniałe ozdoby, jednak trzeba zadbać, by były odpowiednio ukształtowane. Tylko od naszej inwencji zależy, jak piękny będzie nasz ogród. Żywopłot to nasze zielone ściany,
a  krzewy - wspaniałe, kwitnące, zielone rzeźby. Dbajmy o nie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tokio

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »