Dom » Ogrody

Żywopłot na 6! – odpowiednia pielęgnacja dzięki nożycom firmy Fiskars

Żywopłot na 6! – odpowiednia pielęgnacja dzięki nożycom firmy Fiskars
Zobacz więcej zdjęć »
Żywopłot pełni bardzo różne funkcje w naszym ogrodzie i wpływa na jego charakter. Warto o niego dbać, tak aby stanowił powód do dumy i był ozdobą ogrodu.

Szczególnie ważne jest cięcie pielęgnacyjne wykonywane w okresie wiosenno-letnim. A pomogą nam w tym nożyce firmy Fiskars, dzięki którym pielęgnacja żywopłotów jest łatwa, efektywna i przede wszystkim przyjemna.

Większość żywopłotów sadzi się w celach praktycznych – dla oznaczania granic czy zapewnienia cienia. Stanowią one doskonałe osłony przed wiatrem, czy hałasem, szczególnie w ogrodach położonych blisko drogi. Aby żywopłot mógł pełnić rolę pięknego ogrodzenia, cieszącego oko swoim kształtem i barwą, musi rosnąć kilka lat i być odpowiednio prowadzony. Pamiętajmy, że zakładając żywopłot dobrze jest połączyć jego walory użytkowe z ozdobnymi i tu ważny jest dobór odpowiednich roślin.

Jakie rośliny?

Wybierając gatunek roślin trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i przystosowanie do rodzaju gleby w ogrodzie. Rośliny na żywopłoty, które mają pełnić funkcje ochronne, powinny być zwarte i gęste, a także dobrze znosić przycinanie. Najczęściej wybiera się gatunki iglaste, jak również liściaste. Niektóre są zimozielone, inne zrzucają liście na zimę. Jedne z najpopularniejszych iglaków to: żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis), cis pospolity (łac. Taxus baccata). Natomiast wśród roślin liściastych dominują: ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare), grab pospolity (łac. Carpinus betulus), buk pospolity (łac. Fagus sylvatica). Mieszając gatunki zimozielone i zrzucające liście, o ozdobnych kwiatach lub liściach można otrzymać piękną, żywą mozaikę.

Pielęgnacja żywopłotu to podstawa

Żywopłoty, którym chcemy nadać konkretną formę trzeba strzyc regularnie, zwykle 2 razy w roku, wiosną i późnym latem. To cięcie przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu oraz tempo wzrostu, a także gęstość i oczywiście formę. Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne, którym nie nadajemy formy także wymagają regularnego cięcia. W tym przypadku usuwa się krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina.

W cięciu pielęgnacyjnym doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars i to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX posiada długość ostrza 630 mm i waży 808 g. W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone kobiety – miłośniczki żywopłotów.

Orientacyjna cena detaliczna:

- nożyce do żywopłotu HSX92 PowerGear™X – ok. 230 zł

- nożyce do żywopłotu HS72 PowerGearTM – ok. 170 zł

- nożyce do żywopłotu HS86 SmartFitTM – ok. 235 zł

- nożyce do żywopłotu HS102 QuantumTM – ok. 270 złRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ewa.lukawska@komunikado.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »