Społeczeństwo » Społeczeństwo

Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat – młodzi dziennikarze świętują jubileusz miasta

Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat – młodzi dziennikarze świętują jubileusz miasta
Zobacz więcej zdjęć »
Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat – młodzi dziennikarze świętują jubileusz miasta

12 różnych osobowości, mnóstwo wspomnień, wzruszeń, powrotów do przeszłości; historia jednego miasta, a tak wiele wątków – młodzi raciborzanie, uczestnicy koła dziennikarskiego klubu młodzieżowego „Strefa” realizują projekt „Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat”. Rozmawiają ze znanymi osobami o mieście, w którym żyją. Inicjatywa szybko zyskała sympatię odbiorców. Zmontowano już 12 odcinków, każdy jest wyjątkowy i pokazuje to samo miasto, ale z zupełnie innej perspektywy. 


 - Pomysł zrodził się dość spontanicznie. Kiedy z Tomaszem Cofałą, kierownikiem klubu dla młodzieży „Strefa” zastanawialiśmy się głośno nad tym, jak klub, jak moje koło dziennikarskie mogłoby włączyć się w obchody 800-lecia miast. Pomyśleliśmy, że rozmowy z raciborzanami i ludźmi związanymi z miastem, mogłyby być ciekawym pomysłem. Zależało nam na tym, żeby wydobyć, pokazać w materiałach ich osobisty związek z miastem. Pomysł bardzo spodobał się młodzieży, więc przystąpiliśmy do realizacji - opowiada Sabina Mostek, prowadząca koło dziennikarskie w klubie młodzieżowym Strefa. Swoich bohaterów nie wybierali przy pomocy jakiegoś specjalnego klucza. Ich rozmówcy to raciborzanie w różnym wieku, działający w najrozmaitszych dziedzinach. Wśród nich są też aktywiści, działacze, społecznicy. - Choć trzeba przyznać, że większość wybranych przez nas osób to ludzie przede wszystkim związani z szeroko rozumianą kulturą, pragnący rozwoju miasta -podkreśla S. Mostek. W mieście są mniej lub bardziej znani, ale łączy ich jedno - głębokie przywiązanie do Raciborza. Dotąd młodzi dziennikarze, którzy w tak oryginalny sposób postanowili uczcić jubileusz 800-lecia miasta przeprowadzili 12 rozmów. W projekcie pt.: „Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat” wzięli udział: Dariusz Biel, Kamila Besz, Adrian Szczypiński, Dawid Łomnicki, Róża Szramek, Aleksandra Orłowska, Dawid Wacławczyk, Katarzyna Maciejska, Jerzy Dębina, Marzena Korzonek, Piotr Dominiak, Karol Kurp. Nagrania można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCKTsOTUiHkHX9G8qo6socJw.


Zależało nam aby pokazać, że Racibórz można zwyczajnie lubić, kochać i potrafić w nim żyć. Chcieliśmy zrobić to trochę w kontrze do powszechnego niezadowolenia społeczeństwa. Czasem ma się wrażenie, że ludzie narzekają na wszystko i wszystkich. Nie chodzi o to, by udawać, że nie ma rzeczy do zmiany, ale żeby wyciągnąć na wierzch rzeczy do kochania. To tak jak mówią psycholodzy: lepiej widzieć możliwości niż ograniczenia - wyjaśnia Wiktoria Trompeta, 15-letnia uczestniczka koła dziennikarskiego w Strefie.


Jak zgodnie twierdzą uczestnicy projektu - prowadzenie takich rozmów to wspaniałe doświadczenie. Sprawiło im wielką przyjemność i rzuciło całkiem nowe, nieznane dotąd światło na ich rodzinne miasto. 


Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież ma szansę i możliwość spotkać się z naprawdę ciekawymi ludźmi. - Dla mnie rozmowa z Adrianem Szczypińskim, realizatorem filmów o Raciborzu była bardzo interesująca. Podał wiele nieznanych mi dotąd faktów historycznych. Ciekawie opowiadał o rzece Psince. Ponadto, mówił o rzeczach, o których większość raciborzan pewnie nie wie, bo nie pisze się o nich w np. przewodnikach turystycznych - relacjonuje Mateusz Sychterz, młody dziennikarz ze Strefy. 


Realizatorzy projektu wszystkim swoim bohaterom zadawali te same pytania, na które otrzymywali zupełnie różne odpowiedzi. Przepytali 12 osób, każda z nich zobrazowała Racibórz w zupełnie inny sposób. Rozmowy były pełne emocji, zawierające wiele osobistych refleksji. 


Pytaliśmy, m.in. o ukochane miejsca w Raciborzu. I tak np. wokalistka Marzena Korzonek mówiła, że uwielbia nasz zamek i jego okolice. Dla niej jego odbudowa oraz rewitalizacja Parku Zamkowego i stworzenie tam chociażby miejskiej plaży to spełnienie marzeń o rodzinnym mieście - przytacza przykład Karolina Sobierajska, 14-letnia dziennikarska Strefy.- Ludzie mówią o miejscach współczesnych, ale chętnie wracają do Raciborza, którego już nie ma, albo wygląda dziś zupełnie inaczej. To cudowne, bo razem z nimi możemy przenieść się do innych miejsc i czasów, opowiedzianych ich sercem i wspomnieniami. Np. pani Aleksandra Orłowska wspomina Racibórz, do którego przeprowadziła się wraz z rodzicami będąc dzieckiem. Powoli uczyła się go kochać, aż w końcu stał się jej miejscem na ziemi. Zapytana o znaczące wydarzenie dla Raciborza, z ogromnym wzruszeniem opowiedziała o „Weselu śląskim” - pięknej sztuce wystawionej na Placu Długosza, wśród nieodbudowanych jeszcze po wojnie kamienic. Miała do wydarzenia osobisty stosunek, bo jej ojciec Aleksander Orłowski, opracował „Wesele” na chóry - przyznaje Adam Mazur, uczestnik warsztatów w Strefie. - Kamila Besz pytana o to z czego jest w Raciborzu dumna mówiła, że z ludzi, którzy tu działają i robią rzeczy fajne i ciekawe. Chwaliła konkretne wydarzenia promujące miasto w całym kraju. Wspaniale było słuchać tego, że ludzie potrafią być szczerze dumni z realizowanych przez innych działań - dodaje nastolatek.


Wszystkie te opowieści to małe kawałki, z których buduje się obraz miasta. - Cieszymy się, że możemy zatrzymać w kadrze tych ludzi i ich historie. Słuchając opowieści o miłości do miasta, myślałam o tym, że chcę tu przyjechać i je zwiedzić! Oczywiście śmiejąc się, bo w Raciborzu mieszkam od urodzenia. To tylko pokazuje jak bardzo wciągające były to rozmowy - podkreśla Sabina Mostek.


Dzięki takim przedsięwzięciom jeszcze wyraźniej widać, że ulubionych miejsc w jednym mieście może być wiele - od wielkich obiektów po konkretne ulice, podwórka, a nawet kamienice. Dla każdego inne wydarzenie będzie tym najbardziej znaczącym. A marzenia o przyszłym Raciborzu są tak różne, jak różne są osobowości rozmówców.***


Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media


Zdjęcia: Archiwum Sabiny Mostek 


***


Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 


***


KONTAKT:800 lat Raciborza www.800lat.raciborz.pl 

***


Kontakt dla mediów:

Justyna Korzeniak Specjalista ds. Public Relations

justyna.korzeniak@adventure.media.pl tel. kom. 530 534 539

tel. 32 72 428 84Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »