Gospodarka » Bezpieczeństwo

Zmienna odzież ochronna

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w wielu profesjach zmieni się system stosowania odzieży roboczej. Ciężkie, toporne ubrania pracownicze wraz z pojawieniem się ciepłych promieni słonecznych, zastąpione zostaną lżejszymi, nieocieplanymi ubraniami.

Zimowe gumofilce zastąpione zostaną nieco bardziej zgrabnym półbutem, a grube kurtki zostaną porzucone na poczet koszuli flanelowych i cienkich uniformów.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Wraz ze zmianą pory roku, wiele branż praktykuje również zmianę odzieży ochronnej. Oczywiście istnieje szereg zawodów, w których odzież robocza pozostaje niezmienna. Taką sytuację obserwuje się głównie w branży spożywczej i zawodach nie wymagających pracy na zewnątrz. Do grupy tej zaliczyć można farmaceutów, medyków, rehabilitantów, piekarzy, młynarzy, laborantów, chemików, pracowników serwisów samochodowych, taśm produkcyjnych, kucharzy, pielęgniarki , serwis sprzątający pomieszczenia biurowe itp.


Są również i grupy wymagające zmiennej odzieży, warunkowanej czynnikami zewnętrznymi. Tu wspomnieć można na przykład o pracownikach obsługujących stacje benzynowe, drwalach, pracownikach torowych, budowlańcach, policjantach czy  kolejarzach. Tego typu pracowników, pracodawcy powinni wyposażyć w odzież spełniającą wszystkie normy jakościowe, pozwalające na dogodne warunki pracy w niskich temperaturach, podczas mrozu, deszczu, wiatru, śniegu i wysokiej wilgotności powietrza. Ten typ odzieży zalicza się do tzw. odzieży roboczej ciepłochronnej. Tego typu odzież w pełni przystosowana jest do wykonywania prac na zewnątrz, we wszelkiego rodzaju chłodniach oraz tzw. zamkniętych przestrzeniach nieogrzewanych. Wśród tych ubrań odnajdziemy więc czapki, kamizelki, kurtki przeciwdeszczowe, bluzy polarowe, ocieplane spodnie, trzewiki, buty filcowe, swetry i kalesony.


Do grupy odzieży roboczej zalicza się jednak nie tylko ubrania, ale także elementy ochraniające głowę, słuch i drogi oddechowe. Nie wyobrażalne jest przecież by drogowcy, czy drwale pracowali bez słuchawek czy zatyczek ochronnych, pszczelarze, lakiernicy i hutnicy bez ochronnych masek, budowlańcy bez kasków, a strażacy bez hełmów. Odzież robocza to także wszelkiego rodzaju kamizelki i elementy odblaskowe stosowane w policji i straży, wśród kierowników ruchu, drogowców i pracowników lotnisk.


Warto pamiętać o tym, że niezależnie od profesji w jakiej używana jest dana odzież robocza, jej jakość surowcowa i poziom przystosowania powinien być na jak najwyższym poziomie. Oznacza to, nie mniej nie więcej tyle, że odzież pracownicza powinna być wykonywana z dobrej jakości, niekurczliwych materiałów, odpornych na pranie w wysokich temperaturach, dostosowana do konkretnego stanowiska pracy, jak i samego pracownika. Niedopuszczalne jest więc używanie odzieży roboczej niezgodnie z jej przeznaczeniem. Praktyki niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, mogą skutkować stworzeniem zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników, co w konsekwencji doprowadzić może do trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu.

Źródło:  CWS-Boco.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Hassel Von Hoff

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »