Rozrywka » Uroczystości
18. Dni Belgijskie w Warszawie
Zobacz więcej zdjęć » |
Ale Królestwo Belgii to prawie 190 lat historii, której nie warto sprowadzać do kilku rekordów w księdze Guinessa. O tym, jak bogaty kulturowo jest ten kraj, jak historycznie i biznesowo głęboko związany jest z Polską i Europą przekonamy się podczas 18. Dni Belgijskich w Warszawie w dniach 1-14 października. Wydarzenie organizowane jest przez Belgijską Izbę Gospodarczą pod patronatem Ambasady Belgii w Polsce, Marszałka Województwa Mazowieckiego, i jak co roku, obfituje w wydarzenia kulturalne i biznesowe.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Z perspektywy Polski Belgia wydaje się małym krajem. Jej powierzchnia odpowiada przybliżeniu wielkości województwa mazowieckiego. Jednak różnorodność kulturowa, obfitość zabytków, ulokowanie centralnych instytucji unijnych oraz wpływ na ekonomię i kulturę europejską sprawia, że kraj ten należy do gigantów naszego kontynentu. Jak co roku Belgijska Izba Gospodarcza przygotowała program Dni Belgiskich ukazujący nie tylko różnorodność Belgii ale również jej silne i wciąż pogłębiające się związki z Polską.
Bilet za selfie
Symbolami Brukseli – znanymi na całym świecie – są Manneken Pis (figurka siusiającego chłopca), Atomium oraz Katedra św. Michała i Guduli – słynąca z przepięknych XVI-wiecznych witraży. Już niedługo, każdy będzie miał szansę polecieć i zobaczyć wszystko to, z czego słynie stolica Belgii na własne oczy. Organizatorzy przygotowali konkurs, w którym do wygrania będzie bilet lotniczy na trasie Warszawa-Bruksela-Warszawa dla dwóch osób. Żeby zdobyć nagrodę, wystarczy w dniach 1-7 października zrobić sobie „selfie”, opublikować je na facebooku z tagiem #belgiandays2016 i napisać, dlaczego to właśnie Ty powinieneś wygrać bilet oraz kogo ze sobą zabierzesz, jeśli wygrasz. Autor najlepszego zgłoszenia otrzyma bilet w obie strony dla dwóch osób, nagrodą za drugie miejsce zaś będzie zegarek Ice Watch marki SWISS. Zwycięzców poznamy podczas Belgijskiego Popołudnia 8 października.
O Belgii z Belgami
Przygodę z belgijską kuchnią zaczynamy już w pierwszym tygodniu października!
W warszawskiej MiTo art.café.books przez prawie dwa tygodnie będzie można skosztować belgijskich dań, smakołyków oraz piw.
Okazją do odkrycia nieznanej dotąd Warszawy będzie z pewnością Przejażdżka Belgijskim Autobusem. Podczas niej uczestnicy nie tylko odwiedzą najważniejsze miejsca w stolicy związane z Belgią, ale także dosłownie nasycą głód wiedzy, smakując słynne belgijskie frytki i wafle. Przejazdy 8 października będą bezpłatne, a uczestnikom towarzyszyć będzie profesjonalny przewodnik.
W ramach Belgijskiego Popołudnia, które w tym roku odbędzie się w dniu 8 października w MiTo art.café.books, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W planie m.in. warsztaty z filcowania dwiema metodami: na sucho i na mokro, a także „Czekoladowe Opowieści” – spotkanie z mistrzynią cukiernictwa, która opowie o sposobach przygotowania czekoladek, pralin i deserów czekoladowych, a na końcu pozwoli tych belgijskich specjałów skosztować.
Wieczorem zaś, w ramach „Historii Małżeńskich” poznamy polsko-belgijskie pary, które opowiedzą o tym, jak wygląda ich codzienne życie i z jakimi wyzwaniami kulturowymi związki dwóch różnych narodowości spotykają się na co dzień.
Ważną częścią Belgijskiego Popołudnia będzie Budowanie Atomium. To unikalne dzieło architektury zostało stworzone przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna z okazji Światowych Targów w Brukseli w 1958 roku. Konstrukcja symbolizuje kryształek żelaza powiększony 165 miliardów razy. Uczestnicy tegorocznych zajęć warsztatowych wybudują własny model Atomium przy użyciu styropianowych elementów. W ten sposób każdy będzie mógł tę niesamowitą konstrukcję, symbol Belgii i Brukseli, zabrać ze sobą do domu.
Belgijskie Popołudnie to także rozbudowana oferta artystyczna. Dla fanów sztuki organizatorzy przygotowali kuratorskie zwiedzanie wystawy belgijskiego artysty Stéphane’a Noëla, która jest swoistym hołdem dla węglarzy z Kuby. Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie wywołane w XIX-wiecznej „technice gumy”. Wieczorem zaś nie można przegapić wyjątkowego koncertu Marie Warnant – młodej, belgijskiej wokalistki, której występy są zawsze przepiękną mieszanką poezji i muzyki. Gościnnie z Marią Warnant wystąpi Katia Priwieziencew, wokalistka zespołu Avenue, który już kilkakrotnie podbił serca warszawiaków.
Networking w belgijskim wydaniu
Misją Belgijskiej Izby Gospodarczej jest inspirowanie, promocja i wspieranie rozwoju stosunków gospodarczych oraz handlowych pomiędzy Polską i Belgią. Inicjując szereg wydarzeń biznesowych skierowanych zarówno do członków jak i firm niezrzeszonych, jest jedną z najważniejszych instytucji tego typu w Polsce. Głównym wydarzeniem części biznesowej będzie CEO Forum (12 października) – wydarzenie na stałe wpisane w program Dni Belgijskich. Przedstawiciele belgijskich i polskich firm będą mieli niezwykłą okazję do wymiany poglądów biznesowych i planów współpracy. Tegoroczne CEO Forum uświetni swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki – Minister Rozwoju. Weźmie on udział w dyskusji prowadzonej przez redaktora naczelnego Rzeczpospolitej Bogusława Chrabotę. Podczas spotkania wręczona zostanie również statuetka Belgian Business Chamber Award 2016. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana co roku firmie belgijskiej, bądź członkowi BBC prężnie działającemu na rynku polskim.
Ważnym wydarzeniem części biznesowej Dni Belgijskich jest – jak co roku – spotkanie networkingowe Małże i Frytki z Belgijskim Szefem Kuchni (11 października). Służy ono integracji środowiska biznesowego obu krajów, nawiązaniu kontaktów gospodarczych oraz pozyskaniu nowych partnerów i klientów. Przy okazji spotkanie pozwala uczestnikom na spróbowanie przygotowanych specjalnie na ten wieczór belgijskich specjałów: tytułowych małż z frytkami, a także słynnego belgijskiego piwa.
W programie Dni Belgijskich cyklicznie pojawia się szereg wydarzeń pod nazwą Dzień Budownictwa oraz Rynku Nieruchomości - CRED (13 października). W tegorocznym programie zaplanowana jest m.in. wizyta w belgijskich inwestycjach nieruchomościowych – jako doskonała okazja do zaprezentowania innowacyjności i jakości belgijskiego budownictwa, a także seminarium dotyczące budownictwa oraz rynku nieruchomości. Dzień zwieńczy Business Mixer dla całego sektora budowlano-deweloperskiego.
Część biznesową tegorocznych Dni Belgijskich zakończą Spotkania Start-up’owe (14 października). Jest to wydarzenie stworzone wspólnie z D-Raft – organizacją zajmującą się łączeniem firm i start-upów. Spotkanie podzielone będzie na trzy części: teoretyczną, z której będzie można dowiedzieć się m.in., jak klasyfikować start-upy i jaką one mają strukturę; praktyczną, w której uczestnicy poznają przypadki udanej współpracy między dużą firmą a start-upem oraz networkingową, która pozwoli na zacieśnienie kontaktów i wymienienie pomysłów na wzajemną współpracę.
Szczegółowe informacje o Dniach Belgijskich i możliwości rejestracji na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Belgijskiej izby Gospodarczej www.belgium.pl, a także pod numerem telefonu: 22 456 40 09.
O Belgijskiej Izbie Gospodarczej
Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, BBC) powstała w 1992 roku. Obecnie liczy ona ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami lub/oraz rynkiem belgijskim. Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm belgijskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym i kulturalnym. Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych i kompetentnych partnerów zewnętrznych. Belgijska Izba Gospodarcza w swojej działalności realizuje również cele społeczne.
Nadesłał:
PRinspiration
|
Komentarze (0)